Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa – właściwości i zastosowanie

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa to nowoczesny materiał, który daje bardzo duże możliwości osobom, które zdecydują się zastosować ją do izolacji. Dzięki swoim właściwościom fizycznym i chemicznym, a także dzięki samemu sposobowi wykonywania izolacji zyskała ona w ostatnim czasie na popularności i jest coraz częściej wybierana jako materiał izolacyjny. W związku z tym pojawia się również coraz więcej pytań o to, czym właściwie jest pianka poliuretanowa tego rodzaju, jakie ma właściwości oraz do czego się ją stosuje.

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa – do czego się ją stosuje?

Pianka otwartokomórkowa stosowana jest przede wszystkim do wykonywania izolacji dachów i poddaszy. Mają tutaj wpływ dwa czynniki. Po pierwsze – wysoka paroprzepuszczalność pianki przy jednoczesnych bardzo dobrych właściwościach termicznych. Po drugie – sam sposób nanoszenia pianki tego rodzaju.

Dzięki temu, że pianka PUR otwartokomórkowa nanoszona jest natryskowo, a sam proces nie jest skomplikowany możliwe jest zastosowanie jej do bardzo łatwego ocieplania skomplikowanych przestrzeni poddaszy. W przypadku dachów o skomplikowanej, złożonej architekturze ocieplanie tradycyjnymi metodami może okazać się bardzo pracochłonne. Konieczność docinania dużych ilości fragmentów materiału izolacyjnego czyni wykonywanie izolacji tego rodzaju poddaszy dość skomplikowanym zadaniem. Pianka PUR natomiast nanoszona jest równie łatwo bez względu na kształt powierzchni, na których wykonywana jest izolacja.

Wykonywanie izolacji i ociepleń poddaszy – ze względu na użycie w konstrukcji dachu elementów drewnianych – wymaga zastosowania materiału o możliwie jak najwyższej przepuszczalności dla pary wodnej, przy jednoczesnych jak najlepszych właściwościach izolacyjnych. Pianka PUR otwartokomórkowa sprawdza się tu doskonale. Dzięki wysokiej paroprzepuszczalności zapobiega zawilgoceniu elementów konstrukcyjnych dachu, a jej właściwości termoizolacyjne sprawiają, że może swobodnie konkurować z materiałami izolacyjnymi innych typów.

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa - właściwości i zastosowanie

Pianka PUR otwartokomórkowa – właściwości

Pianka otwartokomórkowa powstaje z odpowiednio przygotowanej mieszanki polimerów, które pod wpływem czynnika katalizującego reakcję, w obecności dwutlenku węgla przekształca się w gąbczastą, trwałą strukturę. W czasie nanoszenia pianka wielokrotnie zwiększa swoją objętość. W pełni zastygnięta pianka, w przeciwieństwie do pianki PUR zamkniętokomórkowej zachowuje komórki częściowo otwarte – łączące się z innymi komórkami i powierzchnią wykonanej z niej warstwy izolacyjnej. Przez gąbczastą strukturę pianki para wodna przenika dość swobodnie co zapewnia jej tak zwaną oddychalność. Dzięki temu drewniane elementy konstrukcyjne dachu chronione są przed szkodliwym wpływem zawilgocenia.

Dzięki temu, że pianka w czasie natryskiwania zwiększa swoją objętość, wypełnia szczelnie wszelkie izolowane przestrzenie tworząc nieprzepuszczalną dla ruchu powietrza barierę o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Pianka sama odporna jest również na wpływ czynników zewnętrznych, więc jako materiał izolacyjny cechuje się trwałością.

Pianka PUR otwartokomórkowa – nanoszenie

Pianka stosowana do wykonywania instalacji dostarczana jest przez producenta w postaci dwóch osobnych składników. Jednym z nich jest mieszanka polimerów, a drugim katalizator inicjujący reakcję z dwutlenkiem węgla. Składniki mieszanki mogą być zmieszane wyłącznie bezpośrednio przed przystąpieniem do pracy.

Mimo, że izolacje natryskowe wykonane przy użyciu pianki PUR (zarówno otwarto- jak i zamkniętokomórkowej) są całkowicie bezpiecznie dla zdrowia i nie pylą, ich wykonywanie powinno odbywać się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Niezastygnięta pianka PUR może w pewnych warunkach być szkodliwa, dlatego osoby pracujące przy natryskiwaniu izolacji powinny być zaopatrzone w podstawowe środki ochrony. W przypadku pianki PUR zupełnie wystarczające są: maska przeciwpyłowa i osłona na oczy, odzież robocza, rękawice robocze. Zachowanie tych podstawowych środków ostrożności, oraz zasad pracy z pianką pozwala na wykonywanie izolacji w sposób całkowicie bezpieczny.

Zobacz również: Jaką grubość pianki zastosować przy ocieplaniu poddasza?