Ocieplenie poddasza nieużytkowego – przegląd materiałów

W wielu nowoczesnych projektach budowlanych strych jest zaadaptowany jako dodatkowe pomieszczenia mieszkalne lub gospodarcze. Jednak wiele nieruchomości wciąż ma poddasze nieużytkowe. W obu przypadkach warto wykonać ocieplenie, które pozwoli na utrzymać budynek w dobrej kondycji. Które materiały są wykorzystywane do termoizolacji?

Z jakich powodów warto wykonać ocieplenie nieużytkowego poddasza?

Fundamentalnym powodem dla realizacji prac termoizolacyjnych w obrębie nieużywanego strychu jest aspekt ekonomiczny. Poddasze nieużytkowe stwarza bowiem niepotrzebne ryzyko utraty cennego ciepła z pomieszczeń, które są ogrzewane. Ucieczka energii cieplnej przez nieszczelny strop powoduje duże koszty zużycia energii, co skutkuje wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Na dodatek w pozostałych pomieszczeniach nie jest wystarczająco ciepło, co zwiększa ryzyko rozwoju nadmiernej wilgotności z uwagi na różnice temperatur – po czasie może natomiast dojść do powstania pleśni.

Co należy wiedzieć o ociepleniu nieużytkowego poddasza?

Przed wykonaniem prac termoizolacyjnych należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwesti związanych z poddaszem:

  • wysokość pomieszczenia,
  • rodzaj systemu wentylacyjnego na strychu,
  • materiał wykorzystany do budowy stropu (beton lub drewno),
  • trudność dostępu tj. obecność więźby dachowej przygotowanej z wiązrów kratowych.

Ponadto należy pamiętać, że ocieplenie poddasza nieużytkowego wykonujemy dopiero po zbudowaniu sufitu pod stropem. Warto też dokładnie sprawdzić, czy zastosowany materiał do termoizolacji strychu nie okaże się zbyt ciężki dla konstrukcji. Wówczas można rozważyć opcję wprowadzenia dodatkowych wzmocnień.

Jaki materiał wybrać do ocieplenia poddasza nieużytkowego?

Na aktualnym rynku materiałów budowlanych istnieje wiele produktów, które mogą z lepszym lub gorszym skutkiem zostać wykorzystane do termoizolacji strychu. Który z nich okazuje się efektywnym i ekonomicznym wyborem? Ile ludzi, tyle opinii.

Wiele firm wykonujących ocieplenia nieużytkowego poddasza rekomenduje zastosowanie wełny mineralnej w postaci płyt lub mat. Materiał ten wykazuje skuteczne właściwości termoizolacyjne i akustyczne, a na dodatek jest stosunkowo prosty w instalacji. Ponadto duża sprężystość pozwala na dobre dostosowanie się do podłoża. Ognioodporne właściwości wełny pozwalają zastosować ją w przypadku drewnianego stropu. Niestety minusami wełny jest duża cena oraz wysoka podatność na zwilgocenie, co po pewnym czasie (zwykle krótszym niż mogłoby się wydawać) powoduje utratę jej termoziolacyjnych cech.

Styropian to z całą pewnością jeden z napopularniejszych materiałów budowlanych do wszelkich prac związanych z ociepleniem. Niewielka waga płyt styropianowych gwarantuje brak kłopotów z wynoszeniem na wysoko zlokalizowane poddasze, a niska cena wydaje się być zachęcająca do wykorzystania przy prostych i niewielkich remontach. Niestety na tym kończą się zalety styropianu. Choć ma dobre właściwości termoizolacyjne, to z całą pewnością nie jest odporny na ogień i to wyklucza go przy drewnianym stropie. Ponadto nie zapewnia dostatecznej izolacji akustycznej, a decydując się na zakup należy od razu rozważyć opcję zapasu – bardzo często prace instalacyjne z użyciem styropianu wiąża się z rozmaitym przycinaniem i dopasowywaniem płyt do powierzchni. To natomiast może powodować dwa problemy: zmarnowanie materiału przez niewłaściwą ocenę oraz powstawanie mostków termicznych z powodu nieprecyzyjnego rozłożenia.

Coraz więcej osób w trakcie remontów i prac budowlanych stawia na wygodę oraz krótki czas realizacji zaplanowanego projektu. Oba te aspekty zostają spełnione w trakcie ocieplenia poddasza nieużytkowego przy pomocy natrysków pianką poliuretanową. Pianka PUR jest materiałem gwarantującym nie tylko wysoką termoizolację i solidne wytłumienie dźwięków. Ponadto zapewnia odpowiednią ochronę przed ogniem, zawilgoceniem i innymi niebezpieczeństwami (np. gryzoniami, grzybami czy insektami). Warto też dodać, że aplikacja pianki poliuretanowej zapewnia dużą precyzję, co opozwala ocieplić nawet trudnodostępne pomieszczenia i ograniczyć szansę występowania wspomnianych mostków termicznych.

Ocieplenie poddasza nieużytkowego pianką IZOLMAX

Natryski pianką poliuretanową to jedna z głównych usług firmy Izolmax, która realizuje prace termoizolacyjne. Nasze doświadczenie gwarantuje solidne wykonanie ocieplenia strychu oraz umożliwi zaoszczędzenie cennej energii. Dzięki izolacji za pomocą pianki PUR ograniczymy stratę ciepła i zredukujemy rachunki za ogrzewanie.

Sprawdź także: Jakie są sposoby na wyciszenie podłogi?