Wełna czy pianka

Wełna jest najpopularniejszym materiałem do izolacji ocieplenia poddasza i dachu domu. Jest to materiał tani ale niestety mający sporo wad. O tych wadach przekonujemy się dopiero po zakończeniu budowy. Bardzo często trafiają do nas inwestorzy którzy poszukują “czegoś innego” lepszego do budowy drugiego domu.
Pianka poliuretanowa spełnia najwyższe wymagania (λ - 0,022 - 0,037) oraz daje pewność trzymania parametrów przez dziesięciolecia. Do wytworzenia odpowiedniego klimatu, trzeba zastosować efektywny materiał termoizolacyjny o niskim poziomie infiltracji oraz wysokich parametrach izolacyjnych.
- Pianka dzięki sztywnej strukturze oraz wysokiej adhezji nie ulega pyleniu, osuwaniu czy obwieszaniu. Pianka nie zmienia gabarytów w czasie nie kurczy się nie ulega procesowi utleniania się, wiec ”nie znika” tak jak niektóre materiały tradycyjne.
- Niezależnie od skomplikowania konstrukcji, pianka przy natrysku powiększa swoja objętość wnikając we wszystkie najmniejsze szczeliny i wypełnia je dając pewność, że nie mamy mostków cieplnych — pianka poliuretanowa to szczelna izolacja.
- Infiltracja zjawisko często bagatelizowane przez producentów wełny mające istotny wpływ na izolacyjność termiczną materiału. Wentylowanie (infiltracja) materiałów włóknistych, która jest koniecznością prowadzi również do generowania strat ciepła — dzięki strukturze komórkowej, pianki poliuretanowej problem ten nie dotyczy.
- Kolejne niekorzystne zjawisko - konwekcja - poważna wada materiałów włóknistych — w piance praktycznie nie występuje.
- Efektywność izolacyjna materiałów włóknistych uzależniona jest od wilgotności panującej w przegrodzie i jest ona tym gorsza im wyższa jest wilgotność — dzięki zamkniętej strukturze piany zamknięto komórkowej problem ten również nie dotyczy.

Ocieplenie poddasza pianką czy wełną?

Jeśli nadal zastanawiasz się “wełna czy pianka” poniżej kilka fotografii jak wygląda wełna mineralna i wiatroizolacja po "kilku" latach i jednej kunie.

ocieplenie poddasza pianką czy wełną

pianka czy wełna

wełna czy pianka

pianka czy wełna

pianka czy wełna - zniszczona wiatroizolacja

wełna czy pianka - zniszczona folia

ocieplenie poddasza pianką czy wełną - wiatroizolacja

wełna czy pianka pur - szkodniki w izolacji