Wilgoć i grzyb w domu – przyczyny i zapobieganie

Nieruchomość musi zostać odpowiednio zabezpieczona przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Jednak wilgoć na ścianach nie wróży niczego dobrego i stanowi informację dla mieszkańców, że istnieje problem, który należy rozwiązać. Zwłaszcza, że istnieje duże ryzyko rozwoju grzyba w pokoju i innych pomieszczeniach budynku. Co może być przyczyną gromadzenia się wilgoci w domu? Jak pozbyć się wilgoci z domu?

Wilgoć na ścianach – istotna rola mostków termicznych

W przeważającej liczbie przypadków wilgoć w domu jest związana z nieprawidłowościami dotyczącymi hydroizolacji. Izolacja wodna jest wykonywana zarówno w obrębie fundamentów i dachu, jak i w obrębie pomieszczeń szczególnie narażonych na wilgoć np. kuchnia czy łazienka. Właściwie przygotowane zabezpieczenie jest także formą ochrony dla sąsiadujących pomieszczeń i zapobiega rozprzestrzenianiu się wilgoci na ścianach pomiędzy kolejnymi częściami budynku.

Jednym z najczęstszych rezultatów nieodpowiedniej hydroizolacji jest mostek termiczny. Mostki termiczne mogą być punktowe lub liniowe, ale w obu przypadkach prowadzą do gromadzenia się wody. Wskutek występującej różnicy temperatur i rozbieżności w wartościach współczynnika przewodzenia ciepła dochodzi do skraplania pary wodnej, co może skutkować grzybem na ścianie w domu. Mostki termiczne mogą pojawiać się zarówno w ścianach nieogrzewanej piwnicy, jak i na balkonach i tarasach, co spowoduje podciąganie wody do wnętrza sąsiedniego pomieszczenia i gromadzenie się wody na ścianie przy podłodze. Do powstawania mostków termicznych dochodzi wskutek:

  • usterek warstwy termoizolacyjnej,

  • złego projektu termoizolacji budynku,

  • nieprawidłowego materiału do izolacji,

  • użyciem zbyt cienkiej warstwy termoizolacyjnej.

Grzyb w pokoju i mostki termiczne są także częstym rezultatem niewłaściwego zabezpieczenia elementów uszczelniających budynek np. brak izolacji przy framugach okien czy progu drzwi wejściowych.

Grzyb w pokoju a problemy z piwnicą

Obecność grzyba w domu niejednokrotnie wiąże się z wilgocią na ścianach piwnicy. Gromadzenie się wody w przyziemiu jest bardzo często rezultatem nieodpowiednio wykonanej hydroizolacji fundamentów lub podeszłym wiekiem nieruchomości i uszkodzonymi materiałami zabezpieczającymi. Dodając do tego problem w postaci zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych (np. wskutek roztopów po zimie czy obfitych opadów deszczu) można mieć wręcz pewność, że grzyb na ścianie w domu będzie tylko kwestią czasu.

Wilgoć na ścianach piwnicy może być także rezultatem:

  • Cofania się ścieków z kanalizacji zbiorczej (np. po obfitych opadasz deszczu).

  • Brakiem wentylacji w piwnicy lub nieprawidłowego systemu cyrkulacji powietrza.

Wilgoć na ścianie przy podłodze – domowe usterki

Niejednokrotnie wilgoć na ścianie przy podłodze jest rezultatem bardziej przyziemnych problemów, którymi są rozmaite usterki. Problem gromadzenia się wody w ścianach może stanowić rezultat zarówno uszkodzenia instalacji wodno-sanitarnej (w tym także jej niedbałe wykonanie np. niedostateczne dokręcenie rur), jak i awaria urządzeń gospodarstwa domowego (np. pralka, brodzik kabina prysznicowa, lodówka).

Grzyb w domu – skutki

Grzyb na ścianie w domu, to nie tylko problem o charakterze estetycznym. Rozwój pleśni stanowi realne zagrożenie dla domowników. Grzyb w domu w niedługim czasie może wywołać alergie lub spowodować rozwój chorób układu oddechowego.

Wilgoć w domu – jak zapobiegać?

Sprawdzenie stanu instalacji wodno-kanalizacyjnej to jeden z najlepszych sposobów, aby uniknąć przykrej niespodziance w postaci przeciekających rur. Ponadto sprawdzeniu warto poddać wspomniane wyposażenie domu.

Niemniej jednak to mostki termiczne są główną przyczyną gromadzenia wilgoci na ścianach i rozwoju grzyba w pokoju. W tym celu zalecane jest wykonanie pomiaru kamerą termowizyjną. To badanie pozwalające ocenić poziom szczelności wykorzystanej warstwy materiałów termoizolacyjnych. Dzięki niemu właściciele nieruchomości mogą zlokalizować słabe ogniwa w budynku i zaplanować wykonanie termomodernizacji, aby poprawić ochronę przed utratą temperatury.

Ponadto dobrym rozwiązaniem jest wymiana dotychczasowej izolacji wodnej i termicznej na materiały, które gwarantują większą ochronę przed wilgocią. Przykładem takiego materiału termoizolacyjnego jest pianka poliuretanowa. Piana PUR wykorzystywana jest jednakowo w izolacjach wewnętrznych i zewnętrznych, a na dodatek odznacza się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepłą.

Jak pozbyć się wilgoci z domu?

Wilgoć na ścianach musi zostać za wszelką cenę usunięta. Nagromadzona w murach woda ma destrukcyjny wpływ na konstrukcję budynku, co w konsekwencji może skutkować uszkodzeniem nieruchomości i usterkami. Mostki termiczne mogą doprowadzić m.in. do pęknięcia ścian czy odpadania tynku. Co więcej, zawilgocone ściany i osłabiona struktura skutkują wzmożeniem utraty energii cieplnej z nieruchomości. Efektem tego jest wzrost rachunków za ogrzewanie.

Istnieje wiele profesjonalnych metod związanych z usuwaniem wilgoci z domu:

  • absorpcja,

  • kondensacja,

  • nagrzewanie,

  • termoiniekcja,

  • iniekcja krystaliczna,

  • emisja mikrofalowa.

Oprócz tego niezbędne jest usprawnienie dotychczasowego nawiewu oraz polepszenie systemu wentylacyjnego w pomieszczeniach. Gdy wilgoć oraz grzyb na ścianach w domu zostaną usunięte, to warto skoncentrować się na polepszeniu dotychczasowej termo- i hydroizolacji.

IZOLMAX – profilaktyka wilgoci na ścianach i grzyba w domu

Firma IZOLMAX oferuje usługi profesjonalnego zabezpieczenia budynku przed nadmiernym gromadzeniem się wody i powstawaniem mostków termicznych. Specjalizujemy się w wykonywaniu natrysków z piany poliuretanowej lub celulozy, które są wyjątkowo skutecznymi materiałami izolacyjnymi. Oprócz tego realizujemy polimocznikowe powłoki ochronne. Na swoim koncie mamy dziesiątki wykonanych izolacji termicznych i wodnych, które dotyczyły jednakowo klientów indywidualnych i przedsiębiorców z rozmaitych branż. Osoby zainteresowane ograniczeniem ryzyka rozwoju grzyba na ścianie w domu oraz zapewnieniem optymalnej ochrony dla własnej nieruchomości zachęcamy do kontaktu.



Proponowane artykuły


Czym zaizolować zielony dach?

Poprawiamy ocieplenie

Ocieplanie warsztatu pianką PUR – najważniejsze informacje