Czym jest pianka PUR

Pierwsze instalacje pół-sztywnej natryskowej piany poliuretanowej sięgają lat 50-tych ubiegłego wieku. Od tego czasu, ten rodzaj izolacji okazał się najlepszym i najtrwalszym sposobem na docieplenia. Poliuretan, zwany pianką PUR lub PU, jest wysokiej klasy polimerem, który powstaje poprzez połączenie dwóch składników – poliolu i izocyjanianu. Powstająca piana, natryskiwana na dowolne podłoże, w miejscu zastosowania, wytwarza warstwę izolacyjną pozbawioną mostków termicznych, stanowi jednocześnie paroizolację i jest nienasiąkliwa. Jako jedyny izolator zachowuje niezmienne parametry fizyczne w czasie. Jest odporna na agresywne środowisko chemiczne. Sposób wytwarzania tego izolatora eliminuje połączenia, które są słabą stroną wszelkich innych izolacji. Odpowiedni dobór grubości warstwy piany wyklucza powstawanie tzw. punktu rosy.

Piankę PUR nakładamy metodą natryskową, przy użyciu nowoczesnych, wysokociśnieniowych agregatów. Proces natrysku przebiega stosunkowo szybko – polega na równomiernym naniesieniu piany na podłoże. W ciągu kilku sekund piana wzrasta i utwardza się, tworząc monolityczną membranę zabezpieczającą. W przypadku wypełnień wewnętrznych, możliwe jest przycinanie nadmiaru piany, przez co idealnie można dostosować ją do kształtu wypełnianej powierzchni. W przypadku natrysku zewnętrznego, pianę PUR należy pokryć dodatkową powłoką farby lub lakieru, co zabezpiecza izolację przed promieniowaniem UV i zapewnia estetyczny wygląd powierzchni przez wiele lat.

Izolacja z pianki PUR

Pianki poliuretanowe mogą być stosowane zarówno wewnątrz budynków, jak i do ochrony konstrukcji zewnętrznych. Membrany z pianki PUR to nie tylko doskonałe izolacje w zakresie budownictwa, ale także dobre rozwiązanie dla innych branż. Poliuretan to substancja całkowicie obojętna chemicznie, nietoksyczna i bezwonna, dlatego też materiał ten z powodzeniem używany jest w przemyśle spożywczym.

Izolacja z piany zamknięto komórkowej o gestości ok 40 kg/m3 stanowi jednolitą, gazoszczelną warstwę – bezwzględnie pozbawioną mostków termicznych – pozwala to np. wykonywać komory chłodnicze z kontrolowaną atmosferą do przechowywania owoców i warzyw. W ogrodnictwie i hodowli poliuretan stosowany jest do uszczelniania i ocieplania hal magazynowych. Zastosowanie pianki PUR gwarantuje doskonałą termoizolację obiektów hodowlanych, a co z tym idzie obniżenie kosztów produkcji.

Pianka PUR zamknięto i otwartokomórkowa

Izolacja z piany zamkniętokomórkowej o gestości ok 60 kg/m3 jest szczególnie przydatna do termorenowacji dachów i stropodachów. Pianka poliuretanowa, pozwala na znaczne uproszczenia w konstruowaniu sprawnych izolacji termicznych dachów płaskich, poprzez wyeliminowanie niektórych elementów występujących w systemach tradycyjnych. Sama pianka poliuretanowa naniesiona technologią natrysku hydrodynamicznego, stanowi skuteczną termo i hydro izolacje, pozbawioną łączeń, co jest niezwykle istotne w przypadku dachów płaskich.

Izolacja z piany otwartokomórkowej o niskiej gęstości 8-15 kg/m3 jest idealna dla izolacji termiczno-akustycznej budynków. Ma zastosowanie przy izolacji poddaszy, fasad budynków, izolacji ścian działowych wewnętrznych, oraz podłóg. Doskonała izolacja termo-akustyczna ze współczynnikiem 0,5 skutecznie izoluje budynek oraz poszczególne pomieszczenia od hałasów zewnętrznych.
Współczynnik 0,5 oznacza że pianka PUR tłumi połowę szkodliwych i uciążliwych dźwięków.

Wełna wdmuchiwana – sposób na termomodernizację poddasza

Ocieplanie poddasza stanowi ważny etap procesu termomodernizacji nieruchomości. Niejednokrotnie zła izolacja poddasza powoduje powstawanie mostków cieplnych, które prowadzą do nadmiernego...

więcej

Odporność ogniowa materiałów budowlanych

Cena nigdy nie powinna stanowić głównego wyznacznika w wyborze materiałów budowlanych. Zawsze trzeba pamiętać, że nieruchomość – bez względu na...

więcej

Ocieplenie dachu płaskiego pianką poliuretanową

Izolacja dachów jest jednym z głównych sposobów na zabezpieczenie budynków przed wieloma zagrożeniami. Dach stanowi niesamowicie kłopotliwy element nieruchomości, dlatego...

więcej