Czym jest pianka PUR

Pierwsze instalacje pół-sztywnej natryskowej piany poliuretanowej sięgają lat 50-tych ubiegłego wieku. Od tego czasu, ten rodzaj izolacji okazał się najlepszym i najtrwalszym sposobem na docieplenia. Poliuretan, zwany pianką PUR lub PU, jest wysokiej klasy polimerem, który powstaje poprzez połączenie dwóch składników - poliolu i izocyjanianu. Powstająca piana, natryskiwana na dowolne podłoże, w miejscu zastosowania, wytwarza warstwę izolacyjną pozbawioną mostków termicznych, stanowi jednocześnie paroizolację i jest nienasiąkliwa. Jako jedyny izolator zachowuje niezmienne parametry fizyczne w czasie. Jest odporna na agresywne środowisko chemiczne. Sposób wytwarzania tego izolatora eliminuje połączenia, które są słabą stroną wszelkich innych izolacji. Odpowiedni dobór grubości warstwy piany wyklucza powstawanie tzw. punktu rosy.pianka PUR - wzrost

Piankę PUR nakładamy metodą natryskową, przy użyciu nowoczesnych, wysokociśnieniowych agregatów. Proces natrysku przebiega stosunkowo szybko - polega na równomiernym naniesieniu piany na podłoże. W ciągu kilku sekund piana wzrasta i utwardza się, tworząc monolityczną membranę zabezpieczającą. W przypadku wypełnień wewnętrznych, możliwe jest przycinanie nadmiaru piany, przez co idealnie można dostosować ją do kształtu wypełnianej powierzchni. W przypadku natrysku zewnętrznego, pianę PUR należy pokryć dodatkową powłoką farby lub lakieru, co zabezpiecza izolację przed promieniowaniem UV i zapewnia estetyczny wygląd powierzchni przez wiele lat.

Izolacja z pianki PUR

Pianki poliuretanowe mogą być stosowane zarówno wewnątrz budynków, jak i do ochrony konstrukcji zewnętrznych. Membrany z pianki PUR to nie tylko doskonałe izolacje w zakresie budownictwa, ale także dobre rozwiązanie dla innych branż. Poliuretan to substancja całkowicie obojętna chemicznie, nietoksyczna i bezwonna, dlatego też materiał ten z powodzeniem używany jest w przemyśle spożywczym.

Izolacja z piany zamknięto komórkowej o gestości ok 40 kg/m3 stanowi jednolitą, gazoszczelną warstwę - bezwzględnie pozbawioną mostków termicznych - pozwala to np. wykonywać komory chłodnicze z kontrolowaną atmosferą do przechowywania owoców i warzyw. W ogrodnictwie i hodowli poliuretan stosowany jest do uszczelniania i ocieplania hal magazynowych. Zastosowanie pianki PUR gwarantuje doskonałą termoizolację obiektów hodowlanych, a co z tym idzie obniżenie kosztów produkcji.

Pianka PUR zamknięto i otwartokomórkowa

Izolacja z piany zamkniętokomórkowej o gestości ok 60 kg/m3 jest szczególnie przydatna do termorenowacji dachów i stropodachów. Pianka poliuretanowa, pozwala na znaczne uproszczenia w konstruowaniu sprawnych izolacji termicznych dachów płaskich, poprzez wyeliminowanie niektórych elementów występujących w systemach tradycyjnych. Sama pianka poliuretanowa naniesiona technologią natrysku hydrodynamicznego, stanowi skuteczną termo i hydro izolacje, pozbawioną łączeń, co jest niezwykle istotne w przypadku dachów płaskich.

Izolacja z piany otwartokomórkowej o niskiej gęstości 8-15 kg/m3 jest idealna dla izolacji termiczno-akustycznej budynków. Ma zastosowanie przy izolacji poddaszy, fasad budynków, izolacji ścian działowych wewnętrznych, oraz podłóg. Doskonała izolacja termo-akustyczna ze współczynnikiem 0,5 skutecznie izoluje budynek oraz poszczególne pomieszczenia od hałasów zewnętrznych.
Współczynnik 0,5 oznacza że pianka PUR tłumi połowę szkodliwych i uciążliwych dźwięków.