O poliuretanie

Niewiele z nas ma świadomość jak bardzo poliuretan jest powszechny. Możemy go znaleść prawie we wszystkim czego dotkniemy – jest w naszych biurkach, krzesłach, samochodach, łóżkach, zabawkach, lodówkach. Poliuretan znajdziemy również w grotach solnych czy komorach kriogenicznych, sprzęt elektroniczny dostaniemy otulony pianką opakowaniową. Nawet spody naszych butów są wykonane z poliuretanu i dzięki elastyczności, odporności na ślizganie, obciążenia i ścieranie gwarantują nam komfort oraz są wytrzymałe, trwałe i co bardzo ważne lekkie. Poliuretan jest stosowany także przy wykonywaniu boisk wielofunkcyjnych, placów zabaw, kortów tenisowych czy bieżni. Dzięki wykorzystaniu wysokojakościowych komponentów poliuretanowych wraz z granulatem EPDM otrzymuje się bezspoinową, jednolitą powierzchnię charakteryzującą się wysokim stopniem elastyczności i sprężystości zaś znakomite pochłanianie energii. Poliuretan jest stosowany także w górnictwie do utwardzania górotwóru, stabilizuje węgiel skłonny do odspajania od ociosu w ścianie, wzmacnia kruche warstwy skał otaczające wyrobiska czy uszczelnia wyrobiska górnicze przed napierającą wodą.

Jak widać jest wiele odmian tego materiału i w zależności od potrzeb może przybierać formy od bardzo elastycznych po szczególnie sztywne i twarde jak stal.

Wiele zastosowań poliuretan znalazł w budownictwie. Jednym z podstawowych wyzwań współczesnego świata jest ograniczanie zużycia energii. Dawniej nie przykładano takiej wagi do energochłonności budownictwa i wogóle z oszczędzaniem energii, ponieważ jej koszty był znacznie niższe niż w dziśiejszych czasach. Przez takie podejście, ponad 80% budynków w Polsce wybudowano taki sposób który uniemożliwia oszczędzanie energii. Najprostszym sposobem zmniejszenia zużycia energii jest poprawa izolacji cieplnej ścian i dachu oraz stolarki. Tu natryskowa pianka poliuretanowa jest doskonałym materiałem służącym do termomodernizacji takich starych budynków jak i wszystkich izolacji w nowych budynkach. Łatwa aplikacja, niski współczynnik przewodności cieplnej – co przekłada się na mniejszą grubość izolacji, oraz bardzo dobre właściwości mechaniczne stawiają poliuretan na pierwszej pozycji wśród materiałów izolacyjnych.

Powyższe przykłady to tylko drobny wycinek możliwości jakie daje ten materiał.

Bez poliuretanów korzystanie z wielu rzeczy, które nam ułatwiają życie, byłoby niemożliwe.

Poliuretan należy do tzw. „wielkiej szóstki” tworzyw sztucznych, które odznaczają się największymi udziałami rynkowymi. Światowa produkcja poliuretanów szacowana jest na około 15 milionów ton rocznie.