Jaką grubość pianki PUR zastosować przy ocieplaniu poddasza?

Dla inwestora kwestią kluczową w ociepleniu poddasza jest zapewnienie odpowiedniej szczelności w obiekcie tak, aby dom nie wychładzał się zimą i nie nagrzewał zbytnio latem. Aby ocieplenie poddasza przyniosło taki efekt, należy w sposób optymalny dobrać grubość materiałów izolacyjnych. Niestety samodzielny dobór materiałów, które zapewnią komfort cieplny, jest trudny i nierzadko takie próby kończą się niepowodzeniem. Dlatego warto zaczerpnąć wiedzy od specjalistów, tak aby dokładnie poznać strukturę i skład produktu oraz proces wykonania ocieplenia.

Jaka grubość pianki PUR na poddasze?

Oczywiście, grubość aplikowanej pianki poliuretanowej ma duże znaczenie, ponieważ to ten parametr warunkuje komfort cieplny. Jednocześnie im wyższe parametry, tym większe koszty inwestycji ocieplenia pianką PUR. Warto podkreślić, że istotne znaczenie ma fakt, iż pianka poliuretanowa jest materiałem trwałym pod względem izolacyjności w porównaniu do innych rodzajów termoizolacji bez względu na zastosowaną grubość ocieplenia poddasza. Przegroda termiczna dachu to nie tylko wspomniana pianka PUR, ale również zabudowa drewniana więźby dachowej czy wykończenie z płyt gipsowo-kartonowych. Za optymalną grubość aplikowanej izolacji przyjmuje się 20 cm.

Jaka grubość pianki PUR na poddasze?

Wybiegając nieco w przyszłość, trzeba wiedzieć, że w roku 2021 nastąpi zmiana dotycząca koniecznych do spełnienia warunków izolacyjności dachów. Wymaganym obecnie warunkiem jest współczynnik U na poziomie 0,18 W/m2K. Od roku 2021 wartość ta wynosić będzie U=0,15 W/m2K. Dlatego decydując się na konkretny rodzaj izolacji, należy gruntownie przemyśleć taką inwestycje. Jeżeli kwestie finansowe lub inne czynniki nie stoją na przeszkodzie, warto zainwestować w piankę o grubości 24-25 cm, co pozwoli na osiągnięcie lepszej izolacyjności cieplnej obiektu.

Efektywność ocieplenia poddasza a grubość pianki PUR

Wyniki badań, przeprowadzonych przez amerykańskie agencje, pokazują, że optymalną grubością pianki poliuretanowej jest zakres w granicach od 18 do 20 cm. Taka grubość materiału pozwala na zaprzestanie przeniku ciepła z budynku aż do 97%. Oczywiście, kwestia ocieplenia poddasza w obiekcie to sprawa indywidualna w każdym przypadku. Duże znaczenie ma rodzaj obiektu. Tradycyjny dom jednorodzinny z dachem drewnianym będzie bowiem wykazywał inne parametry w porównaniu na przykład do domu energooszczędnego czy pasywnego. Większe grubości ocieplenia poddasza są możliwe do wykonania i jak najbardziej stosowane w uzasadnionych sytuacjach, jednakże pod względem kosztów i efektywności nie wydaje się to działaniem zasadnym w przypadku tradycyjnych domów jednorodzinnych, które są najpowszechniejsze. Dość istotnymi czynnikami są także skład i rodzaj pianki poliuretanowej, to właśnie te elementy również wpływają na późniejszą grubość izolacji poddasza.

Grubość ocieplenia pianką poliuretanowąEfektywność ocieplenia poddasza a grubość pianki PUR

Lokalizacja ocieplanego budynku

Jak już wcześniej zostało wspomniane, najpowszechniejsze w ocieplaniu poddaszy jest zastosowanie pianki PUR o grubości 18-20 cm, to wartość szczególnie korzystna w rejonach centralnej Polski. Nie mniej jednak, w odniesieniu do grubości stosowanego materiału, również lokalizacja obiektu ma znaczenie – w rejonach cieplejszych wystarczy na przykład 15 cm, a w chłodniejszych strefach konieczne jest wykonanie aplikacji o grubości 20 cm. W kwestii doboru grubości warstwy pianki PUR najbardziej zasadna wydaje się profesjonalna konsultacja z doradcą producenta, który po wizji lokalnej i zbadaniu wszystkich czynników, zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Warto podkreślić, że taka konsultacja ze specjalistą jest niezwykle pomocna, pozwoli bowiem na uniknięcie ewentualnych błędów przy doborze produktu czy podczas procesu ocieplenia poddasza pianką poliuretanową.

Zobacz również: O jakiej porze roku najlepiej wykonywać ocieplenie pianką PUR?

Podsumowując, w procesie wykańczania poddasza kwestia zapewnienia odpowiednich warunków cieplnych jest najważniejsza. W momencie przeoczenia lub chęci „przyoszczędzenia” na materiałach lub ich jakości należy liczyć się z tym, że koszty związane z ogrzewaniem takiego poddasza będą w całym okresie grzewczym wyższe. Dlatego połowiczny zysk na etapie doboru materiałów bardzo szybko zostanie zaprzepaszczony. Pianka poliuretanowa w dzisiejszych czasach stwarza ogromne możliwości zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego dla użytkowników poddasza i całego obiektu. Odpowiednia analiza zapotrzebowania danego obiektu na podstawie fachowej wiedzy specjalisty, zakup odpowiedniego rodzaju i ilości pianki poliuretanowej, jak również późniejsza jej prawidłowa aplikacja na poddaszu, są gwarancją odpowiedniego wykonania ocieplenia pianką poliuretanową.