Izolacja przeciwwilgociowa – kiedy się na nią zdecydować?

Nadmierna wilgoć stanowi jedną z najczęstszych przyczyn remontów budowlanych. Dlatego inwestorzy zawczasu decydują się na skuteczną ochronę nieruchomości. Jakich korzyści dostarcza izolacja przeciwwilgociowa? Gdzie i kiedy należy ją wykonać?

Czym jest izolacja przeciwwilgociowa?

Mianem hydroizolacji określa się system specjalnie zaprojektowanych warstw ochronnych, które mają za zadanie ograniczyć niszczycielski wpływ wody na nieruchomość. Większość materiałów budowlanych jest podatna lub niedostatecznie odporna na działanie wody – jej przesadne gromadzenie się sprzyja osłabieniu wytrzymałości poszczególnych elementów domostwa (np. belek stropowych, krokwi dachowych), może powodować rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów (np. pleśni) i nieprzyjemnego zapachu oraz potęguje powstawanie korozji w obrębie metalowych części. Praktycznie każdy budynek jest wyposażony w izolację przeciwwilgociową, którą tak naprawdę można wykonać w każdym miejscu.

Gdzie wykonać izolację przeciwwilgociową?

Pojęcie izolacji przeciwwilgociowej w większości przypadków odnosi się do fundamentów. Obecność hydroizolacji zmniejsza szansę przenikania wód gruntowych do materiałów budowlanych, co jednocześnie ogranicza ryzyko występowania podciągania kapilarnego. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stanowi formę zabezpieczenia dla ścian nośnych i wewnętrznych. Dzięki temu jest dodatkowym wsparciem dla instalacji termoizolacyjnych i gwarantuje skuteczne wzmocnienie ograniczenia utraty energii cieplnej.

Hydroizolacja fundamentów dzieli się na dwa rodzaje:

  1. izolacja pozioma, która jest wykonywana na ławach i ścianach fundamentowych – zapobiega przed kapilarnym podciąganiem wody;

  2. izolacja pionowa – dla zabezpieczenia powierzchni fundamentów i ograniczenia szans na wnikanie wody do ścian fundamentowych lub piwnicznych.

Izolacje przeciwwilgociowe fundamentów można też sklasyfikować wedle innego kryterium tj. poziomu zabezpieczenia. Wówczas wyróżnia się trzy typy:

  • Lekka hydroizolacja – jest realizowana w przypadkach, gdy nieruchomość stoi na gruncie przepuszczalnym (np. mieszanka piasku i żwiru) bądź na warstwie gruntu nieprzepuszczalnego (pod którym znajduje się podłoże przepuszczalne). W jej przypadku poziom wód gruntowych jest niski.

  • Średnia izolacja przeciwwilgociowa – jest wykonywana wówczas gdy budynek znajduje się na gruncie przepuszczalnym, a poziom wód może ulegać okresowemu podniesieniu. Ponadto jest dobrym zabezpieczeniem przed wodą pochodzącą z opadów.

  • Ciężka hydroizolacja – jest rekomendowana w sytuacji gliniastego i nieprzepuszczalnego gruntu, któremu towarzyszy wysoki poziom wody gruntowej. Wówczas istnieje duże ryzyko nadmiernego naporu na ściany fundamentowe.

Warto jednak pamiętać, że izolacja przeciwwilgociowa może zostać wykonana wewnątrz budynku. W tym przypadku hydroizolacja pozwala na zabezpieczenie pozostałych pomieszczeń (np. przed przesadnym wyziębieniem i mostkami termicznymi) oraz domowników (np. przez wspomnianą wcześniej pleśnią). Stare i nowe budynki wykorzystują takową ochronę w rozmaitych częściach np. na nieużytkowym poddaszu, stropach, piwnicach podłodze bądź w obrębie okien lub drzwi. Nie można też zapominać o izolacji przeciwwilgociowej, która obejmuje zewnętrze elementy nieruchomości jak np. balkon, taras, oczko wodne lub altana ogrodowa. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby hydroizolacja została wykonana w budynkach o charakterze gospodarczym np. garaż.

Izolacja przeciwwilgociowa – jaki materiał wybrać?

Dobór materiału hydroizolacyjnego powinien być ściśle związany z rodzajem realizowanego projektu. Część produktów znacznie lepiej sprawdzi się jako forma izolacji przeciwwilgociowej fundamentów, inne natomiast będą korzystniejszym wyborem w zabezpieczeniu wnętrza budynku. Oprócz zdolności ochronnych należy też wziąć pod uwagę inne istotne kwestie:

  • szybkość i precyzję aplikacji,

  • współczynnik przewodzenia i przenikania ciepła,

  • odporność na inne czynniki środowiskowe np. zwierzęta, chemikalia.

IZOLMAX – izolacja przeciwwilgociowa pianką PUR

Pianka poliuretanowa stanowi jeden z najlepszych materiałów do zabezpieczenia nieruchomości przed szkodliwym działaniem wody. Firma IZOLMAX od wielu lat zajmuje się wykonywaniem profesjonalnej izolacji przeciwwilgociowej w różnych typach budynków. Z chęcią zapoznamy się z Państwa problemem i rozwiążemy go przy pomocy wyłącznie skutecznych metod. Zainteresowanych współpracą zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z aktualną ofertą.