Czym zaizolować zielony dach?

Wzrost inwestycji budowlanych spowodował, że w dużych miastach coraz trudniej o tereny z naturalną roślinnością. Jednak potrzeba jest matką wynalazków – w ten sposób właśnie zrodził się pomysł zielonych dachów, których popularność z roku na rok wzrasta.

Czym jest zielony dach?

Najprościej ujmując, jest to dach pokryty roślinami. W przeciwieństwie do klasycznych technologii dachowych zielone dachy mają wielowarstwową budowę i muszą być przygotowywane wedle precyzyjnie ustalonego projektu. Choć forma i wygląd jest uzależniona od szeregu kwestii (np. typu budynku, klimatu czy dostępnych funduszy na jego budowę), to jego obecność sprawdzi się praktycznie wszędzie. Zielone dachy można wykorzystać jednakowo w domach jednorodzinnych, blokowiskach, mieszkalnych kamienicach, prywatnych przedsiębiorstwach, a nawet w budynkach użyteczności publicznej.

Zielony dach – korzyści

 • Wielowarstwowa budowa zielonego dachu stanowi doskonałą ochronę termiczną – latem ogranicza nagrzewanie się pomieszczeń, a zimą zabezpiecza przed spadkiem temperatury.
 • Gwarantuje protekcję przed oddziaływaniem zewnętrznych czynników mechanicznych np. silnych podmuchów wiatru, szkodliwą działalnością ptaków i gryzoni jak np. kuny.
 • Wspomaga izolację akustyczną budynku – wedle szacunków zielony dach może wytłumić hałasy i dźwięki otoczenia o nawet 8 decybeli.
 • Zapewnia solidne bezpieczeństwo przed wybuchem pożaru.
 • Wspiera redukcję ilości wody, która zostaje odprowadzone przez kanalizację miejską – zielone dachy mają wyjątkowo dużą skuteczność w zatrzymywaniu wody z opadów deszczu.
 • Zwiększa estetykę lokalizacji i budynku, co może rzutować na prestiż i wartość nieruchomości.
 • Wyjątkowo skuteczne wsparcie dla mikroklimatu – zielony dach pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury, roślinność redukuje miejskie zanieczyszczenia powietrza.
 • W niektórych polskich miastach budynki wyposażone w technologię zielonego dachu zostają zwolnione z podatku od nieruchomości.

Budowa zielonego dachu – z czego się składa?

Pod kątem konstrukcji zielone dachy dzieli się dwa typy, a kryterium są wykorzystane rośliny. Pierwszym z nich jest rodzaj roślinności. W tym wypadku wyróżnia się zielone dachy intensywne, które są pokryte krzewami, bylinami, niewielkimi drzewami oraz trawą – jest to roślinność wymagająca pielęgnacji w postaci nawadniania i dostarczania cennych składników odżywczych. Niejednokrotnie elementem dekoracyjnym są dodatki np. oczka wodne czy minifontanny. Drugi typ, określany mianem zielonego dachu ekstensywnego, bazuje na roślinach o niewielkich wymaganiach wegetacyjnych i zdolnych do samodzielnego rozwoju oraz utrzymania m.in. mchy, kostrzewy i rozchodniki.

Jak zostało wcześniej wspomniane, zielone dachy charakteryzuje budowa wielowarstwowa. Oprócz zewnętrznej roślinności wyróżnia się również warstwy:

 • substraty – tzw. warstwa wegetacyjna, która służy do posadzenia rośliny. Zwykle jest to mieszanka gliny i mułu, która zawiera składniki mineralne i organiczne komponenty do rozwoju roślinności;
 • filtracyjną – w formie geowłókniny;
 • drenującą – np. maty i płyty z tworzywa sztucznego lub warstwa żwiru kopalnianego;
 • pokrycie – odporne na przerastanie korzeni roślinnych, które jest najczęściej bitumiczne i zawiera dodatki np. wkładkę z miedzianej folii lub membranę wykonaną ze sztucznego tworzywa;
 • termiczną;
 • przeciwwilgociową.

Izolacja dachu zielonego – jaki materiał wybrać?

W przypadku izolacji dachu zielonego najlepiej postawić na materiał, który zagwarantuje optymalną ochronę termiczną i zabezpieczy konstrukcję przed nadmiernym gromadzeniem się wilgoci. Dlatego też najskuteczniejszym rozwiązaniem okazuje się pianka poliuretanowa PUR. Jest to materiał o wyjątkowo niskim współczynniku lambda, co stanowi świetne rozwiązanie w kontekście ograniczenia niekontrolowanej ucieczki ciepła. Pianka PUR jest także odporna na rozwój pleśni oraz nie jest materiałem atrakcyjnym dla zwierząt – dzięki temu minimalizuje szansę na zagnieżdżenie się na poddaszu nieproszonych gości np. ptaków, kun lub bakterii czy grzybów.

IZOLMAX – ocieplenie i hydroizolacja dachu zielonego

Firma Izolmax oferuje profesjonalną izolację dachu zielonego za pomocą natrysków wysokiej klasy pianką poliuretanową. Do realizacji projektów wykorzystujemy nowoczesne urządzenia, a nasi fachowcy mają doświadczenie w wykonywaniu prac izolacyjnych w obrębie roślinnych dachów. W trakcie współpracy stawiamy na zadowolenie naszych zleceniodawców, czego najlepszym dowodem są dziesiątki zadowolonych klientów. Wszystkie osoby zainteresowane ofertą i dodatkowymi szczegółami zapraszamy do kontaktu!Proponowane artykuły


Ocieplenie chlewni pianką poliuretanową

Ocieplenie elewacji pianką poliuretanową. Czy to możliwe?

Izolacja rur CO. Co warto wiedzieć przed wykonaniem izolacji termicznej rur?