Wzrost inwestycji budowlanych spowodował, że w dużych miastach coraz trudniej o tereny z naturalną roślinnością. Jednak potrzeba jest matką wynalazków – w ten sposób właśnie zrodził się pomysł zielonych dachów, których popularność z roku na rok wzrasta.
Czym jest zielony dach?
Najprościej ujmując, jest to dach pokryty roślinami. W przeciwieństwie do klasycznych technologii dachowych zielone dachy mają wielowarstwową budowę i muszą być przygotowywane wedle precyzyjnie ustalonego projektu. Choć forma i wygląd jest uzależniona od szeregu kwestii (np. typu budynku, klimatu czy dostępnych funduszy na jego budowę), to jego obecność sprawdzi się praktycznie wszędzie. Zielone dachy można wykorzystać jednakowo w domach jednorodzinnych, blokowiskach, mieszkalnych kamienicach, prywatnych przedsiębiorstwach, a nawet w budynkach użyteczności publicznej.
Zielony dach – korzyści
- Wielowarstwowa budowa zielonego dachu stanowi doskonałą ochronę termiczną – latem ogranicza nagrzewanie się pomieszczeń, a zimą zabezpiecza przed spadkiem temperatury.
- Gwarantuje protekcję przed oddziaływaniem zewnętrznych czynników mechanicznych np. silnych podmuchów wiatru, szkodliwą działalnością ptaków i gryzoni jak np. kuny.
- Wspomaga izolację akustyczną budynku – wedle szacunków zielony dach może wytłumić hałasy i dźwięki otoczenia o nawet 8 decybeli.
- Zapewnia solidne bezpieczeństwo przed wybuchem pożaru.
- Wspiera redukcję ilości wody, która zostaje odprowadzone przez kanalizację miejską – zielone dachy mają wyjątkowo dużą skuteczność w zatrzymywaniu wody z opadów deszczu.
- Zwiększa estetykę lokalizacji i budynku, co może rzutować na prestiż i wartość nieruchomości.
- Wyjątkowo skuteczne wsparcie dla mikroklimatu – zielony dach pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury, roślinność redukuje miejskie zanieczyszczenia powietrza.
- W niektórych polskich miastach budynki wyposażone w technologię zielonego dachu zostają zwolnione z podatku od nieruchomości.
Budowa zielonego dachu – z czego się składa?
Pod kątem konstrukcji zielone dachy dzieli się dwa typy, a kryterium są wykorzystane rośliny. Pierwszym z nich jest rodzaj roślinności. W tym wypadku wyróżnia się zielone dachy intensywne, które są pokryte krzewami, bylinami, niewielkimi drzewami oraz trawą – jest to roślinność wymagająca pielęgnacji w postaci nawadniania i dostarczania cennych składników odżywczych. Niejednokrotnie elementem dekoracyjnym są dodatki np. oczka wodne czy minifontanny. Drugi typ, określany mianem zielonego dachu ekstensywnego, bazuje na roślinach o niewielkich wymaganiach wegetacyjnych i zdolnych do samodzielnego rozwoju oraz utrzymania m.in. mchy, kostrzewy i rozchodniki.
Jak zostało wcześniej wspomniane, zielone dachy charakteryzuje budowa wielowarstwowa. Oprócz zewnętrznej roślinności wyróżnia się również warstwy:
- substraty - tzw. warstwa wegetacyjna, która służy do posadzenia rośliny. Zwykle jest to mieszanka gliny i mułu, która zawiera składniki mineralne i organiczne komponenty do rozwoju roślinności;
- filtracyjną - w formie geowłókniny;
- drenującą - np. maty i płyty z tworzywa sztucznego lub warstwa żwiru kopalnianego;
- pokrycie - odporne na przerastanie korzeni roślinnych, które jest najczęściej bitumiczne i zawiera dodatki np. wkładkę z miedzianej folii lub membranę wykonaną ze sztucznego tworzywa;
- termiczną;
- przeciwwilgociową.
Izolacja dachu zielonego – jaki materiał wybrać?
W przypadku izolacji dachu zielonego najlepiej postawić na materiał, który zagwarantuje optymalną ochronę termiczną i zabezpieczy konstrukcję przed nadmiernym gromadzeniem się wilgoci. Dlatego też najskuteczniejszym rozwiązaniem okazuje się pianka poliuretanowa PUR. Jest to materiał o wyjątkowo niskim współczynniku lambda, co stanowi świetne rozwiązanie w kontekście ograniczenia niekontrolowanej ucieczki ciepła. Pianka PUR jest także odporna na rozwój pleśni oraz nie jest materiałem atrakcyjnym dla zwierząt – dzięki temu minimalizuje szansę na zagnieżdżenie się na poddaszu nieproszonych gości np. ptaków, kun lub bakterii czy grzybów.
IZOLMAX – ocieplenie i hydroizolacja dachu zielonego
Firma Izolmax oferuje profesjonalną izolację dachu zielonego za pomocą natrysków wysokiej klasy pianką poliuretanową. Do realizacji projektów wykorzystujemy nowoczesne urządzenia, a nasi fachowcy mają doświadczenie w wykonywaniu prac izolacyjnych w obrębie roślinnych dachów. W trakcie współpracy stawiamy na zadowolenie naszych zleceniodawców, czego najlepszym dowodem są dziesiątki zadowolonych klientów. Wszystkie osoby zainteresowane ofertą i dodatkowymi szczegółami zapraszamy do kontaktu!