Jak wygląda wycena izolacji natryskowych? Co się składa na daną cenę?

Izolacja natryskowa to rozwiązanie, które wybiera coraz większa grupa Polaków. Mimo że w ten sposób wykonane ocieplenie nie zawsze należy do najtańszych, jego zalety w znacznym stopniu równoważą cenę. Tego rodzaju izolacje wybierane są ze względu na bardzo dobre parametry, a także łatwość zastosowania w nawet najbardziej skomplikowanych przestrzeniach. Jak zatem kształtują się ceny izolacji natryskowych? Co składa się na cenę ocieplenia pianką poliuretanową?

Izolacja natryskowa pianką poliuretanową – podstawy

Izolację budynków przy pomocy pianki PUR wykonuje się natryskowo. Pianka dostarczana jest na miejsce w postaci dwóch składników, które łączone są w czasie nakładania. Ze składnikami tymi należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Wymaga to również nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również specjalistycznej wiedzy. Dlatego właśnie izolacje natryskowe wykonywane są wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy i samodzielne ocieplenie budynku tą metodą nie wchodzi w grę.

Na rynku dostępne są różne rodzaje pianek poliuretanowych. Najbardziej popularna jest pianka PUR otwartokomórkowa, stosowana przede wszystkim do ocieplania poddaszy i stropów, a także pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa, o nieco innych właściwościach, których używa się do wykonywania izolacji fundamentów, stropów piwnicy i innych miejsc narażonych na wilgoć. Wariantem pianki poliuretanowej jest pianka PIR, która charakteryzuje się nieco wyższą odpornością na wysokie temperatury.

Producenci pianek izolacyjnych oferują różnorodne produkty, które mogą różnić się nieco składem chemicznym. Zarówno te różnice, jak i renoma producenta przekładają się również w znacznym stopniu na cenę materiału. Jak pokazuje doświadczenie wykonanie ocieplenia metodą natryskową plasuje się najczęściej w średniej kategorii cenowej. Nie jest to metoda najtańsza, ale ze względu na między innymi krótki czas realizacji ostateczne koszty nie stawiają jej również wśród najdroższych opcji.

Cena izolacji natryskowej – co się na nią składa?

W kwestii takiej, jak izolacja natryskowa, cena to wypadkowa kilku zasadniczych czynników. Po pierwsze jest to rodzaj używanego materiału i jego producent. Rodzaj używanej pianki jest zależny od rodzaju wykonywanej izolacji, czyli miejsca w budynku, warunków i potrzeb. W zdecydowanej większości przypadków firmy wykonujące izolacje oferują produkt od konkretnego producenta, z którym współpracują. Może to być związane z koniecznością dostosowania urządzeń i procesu technologicznego do właściwości danego materiału. Podstawowa cena izolacji jest więc zależna od wykonującej ją firmy. Warto pamiętać, że cenniki firm działających na polskim rynku mogą się bardzo różnić, a więc warto zestawić ze sobą wiele ofert, by wybrać najlepszą. Sposoby wyceny wykonania całości prac mogą być również bardzo różne. Warto więc poprosić o wstępną wycenę. Wycena izolacji natryskowej dla danego budynku jest już wiarygodną podstawą do porównania ze sobą ofert na rynku.

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na wykonanie izolacji jest grubość nakładanej warstwy pianki. Zasadniczo im warstwa jest grubsza, tym cena za metr kwadratowy izolacji będzie wyższa. Zazwyczaj stosuje się izolacje o grubości od kilku do około dwudziestu pięciu centymetrów. Średnie ceny izolacji zależnie od jej grubości kształtują się następująco:

  • koszt izolacji do 10 centymetrów waha się w granicach 40 – 50 złotych za metr kwadratowy.
  • izolacja do 15 centymetrów grubości to średnio 45 – 50 złotych z metr.
  • izolacja pomiędzy 15 a 20 centymetrów osiąga średnie ceny od 50 do 80 złotych za metr kwadratowy.

Podane ceny to tylko wartości uśrednione. Poszczególne firmy mogą oferować izolacje znacznie tańsze albo droższe od pokazanych.

Zobacz również: Jaką grubość pianki PUR zastosować przy ocieplaniu poddasza?

Istotnym czynnikiem jest również lokalny rynek wykonawców tego rodzaju izolacji. Obecnie izolacje natryskowe stały się bardzo popularne i korzysta się raczej z usług lokalnych firm. Jak pokazują statystyki średnie ceny za metr kwadratowy izolacji nieco różnią się między sobą w zależności od rejonu kraju. W przypadku izolowania dużych powierzchni różnice w finalnej cenie mogą być więc znaczne. Z drugiej strony korzystanie z usług firm z daleka może również wpłynąć na koszty. Decydując się więc na konkretnego wykonawcę warto uzyskać szczegółowe informacje na temat wszystkich kosztów uwzględnianych w wycenie.