Czy można wykonać natrysk pianki PUR bezpośrednio na deskowanie?

Pianka poliuretanowa to jeden z najważniejszych i najbardziej popularnych w ciągu ostatnich lat materiałów izolacyjnych. Kusi bardzo dobrymi właściwościami termicznymi, a także łatwością zastosowania. Jest między innymi materiałem, który coraz częściej wykorzystuje się do izolacji poddaszy. Czy pianka poliuretanowa może być zastosowana bezpośrednio na deskowanie, czy wymaga dodatkowych zabezpieczeń? Jakie są właściwości pianki PUR dla izolacji konstrukcji drewnianych?

Piana poliuretanowa jako materiał izolacyjny dla poddaszy

Pianka PUR stała się w ciągu ostatnich lat jednym z najbardziej popularnych materiałów izolacyjnych stosowanych do wykonywania ocieplenia poddaszy. Mają na to wpływ zarówno właściwości samej pianki, jak również proces jej instalacji, który jest w porównaniu z innymi materiałami stosunkowo łatwy i szybki. Pianka poliuretanowa jako materiał izolacyjny stosowana jest na różnego rodzaju podłoża – zarówno na membrany, jak i na deskowanie.

Czy pianka PUR może być zastosowana bezpośrednio na deskowanie?

Aby odpowiedzieć na pytanie o to, czy pianka PUR może być stosowana bezpośrednio na deskowanie należy zapytać w pierwszej kolejności o to, czy tego rodzaju materiał izolacyjny może być stosowany na konstrukcje drewniane. Jak się okazuje odpowiedź na to pytanie jest prosta: zależy to od rodzaju zastosowanej pianki PUR.

W handlu dostępne są w tym momencie dwa zasadnicze typy pianki poliuretanowej i obydwa stosowane są do wykonywania różnego rodzaju izolacji. Pierwszą z nich jest pianka PUR zamkniętokomórkowa, a drugą pianka otwartokomórkowa. Każda pianka poliuretanowa tworzy po zastygnięciu pewną przestrzenną strukturę. Tworzą ją wypełnione gazem komórki, właśnie dzięki którym pianka uzyskuje tak dobre właściwości termoizolacyjne. W piance pierwszego typu komórki te są całkowicie zamknięte, to znaczy nie ma pomiędzy nimi żadnych połączeń. W piance drugiego rodzaju pomiędzy komórkami znajdują się połączenia. Pianka zamkniętokomórkowa charakteryzuje się dość dużą sztywnością i bardzo niewielką przepuszczalnością pary wodnej. Z kolei pianka o otwartych komórkach przepuszcza parę wodną bardzo dobrze – nazywa się to oddychalnością pianki PUR.

Właśnie oddychalność materiału izolacyjnego jest najważniejszą cechą, która umożliwia zastosowanie go bezpośrednio na konstrukcje drewniane. Otwartokomórkowa pianka poliuretanowa charakteryzuje się bardzo dobrym parametrem paroprzepuszczalności, a więc może być zastosowana bezpośrednio na drewno – w tym również na deskowanie dachu. Przepuszczalność pary wodnej sprawia, że konstrukcja dachu może „oddychać” i nie ma żadnego ryzyka jej zawilgocenia.

Zalety pianki PUR jako materiału izolacyjnego dla poddaszy

Pianka PUR otwartokomórkowa posiada wiele cech, które sprawiają, że jest materiałem, który doskonale nadaje się do wykonywania izolacji poddaszy. Po pierwsze jest materiałem bardzo uniwersalnym. Może być zastosowany bezpośrednio na praktycznie każdą powierzchnię. Nie wpływa na powierzchnie, na których została zastosowana, a więc może zostać użyta i na deskowanie, i bezpośrednio na membranę dachową.

Kolejną zaletą tego rodzaju materiału jest jego bardzo niewielka waga. Izolacje wykonane z tego rodzaju materiału są bardzo lekkie i mogą być stosowane w dowolnym miejscu poddasza. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pianka PUR nanoszona jest natryskowo. Dzięki temu zastosowanie jest bardzo łatwe i mogą być w ten sposób ocieplane nawet dachy o bardzo skomplikowanej geometrii. W porównaniu z materiałami, takimi jak na przykład wełna mineralna, wykonanie izolacji bardziej skomplikowanego dachu przez natrysk pianki PUR przebiega bardzo szybko i łatwo.

Najważniejszą cechą pianki poliuretanowej są jednak jej bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Pianka rozszerzając się pokrywa izolowane powierzchnie bardzo szczelnie, a więc nie powstają powodujące stratę ciepła mostki termiczne. Jednocześnie pianka stanowi doskonałą izolację akustyczną, co ma znaczenie przede wszystkim przy dachach pokrytych blachą i blachodachówką.