Materiały izolacyjne charakteryzują różne właściwości, które determinują ich skuteczność m.in. ocieplenia czy wygłuszenia budynku. Gęstość pianki poliuretanowej to doskonały przykład parametru, jaki należy wziąć pod uwagę przed zaplanowanymi pracami remontowo-budowlanymi.
Właściwości izolacyjne pianki poliuretanowej sprawiają, że jest materiałem wykorzystywanym w różnorodnych aspektach. Natryski pianką PUR sprawdzają się zarówno w ocieplaniu poddasza, jak i wygłuszeniu pomieszczenia, hydroizolacji łazienki czy zabezpieczenia balkonu i tarasu. Zastosowanie pianki PUR obejmuje budynki mieszkalne, użytku publicznego oraz przemysłowe i gospodarcze. Przed zakupem materiału warto zapoznać się z jego parametrami technicznymi np. gęstością pianki poliuretanowej.
Gęstość pozorna, bo tak fachowo określany jest ten parametr, jest stosunkiem masy próbki pianki do jej całkowitej objętości łącznie z porami. Wartość gęstości pozornej w dużym stopniu determinuje paroprzepuszczalność wykonanego natrysku poliuretanową pianką. Paroprzepuszczalność, czyli zdolność do oddychania materiału izolacyjnego, ma szczególnie duże znaczenie w kontekście prewencji zawilgotnienia elementów konstrukcyjnych. Poziom paroprzepuszczalności materiału izolacyjnego jest uwarunkowany potrzebami projektu. Warto jednak zaznaczyć, że paroprzepuszczalność jest istotna dla izolacji wewnętrznych części budynku.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje pianek poliuretanowych:
Pianka otwartkokomórkowa – o niskiej gęstości.
Pianka zamkniętokomórkowa – o wysokiej gęstości.
Właściwości paroprzepuszczalne uwarunkowane przez niską gęstości pianki poliuretanowej są szczególnie wartościowe dla stropów, ścian działowych czy izolacji poddasza. Jej gęstość pozorna, która waha się od 7 do 14 kg/m3, zapewnia bardzo dobrą ochronę przed wilgocią. Aplikacja pianki otwartokomórkowej np. w mieszkaniu, domu jednorodzinnym czy garażu zapobiega przed gromadzeniem się wody, która może prowadzić do powstawania mostków termicznych i tym samym zwiększyć utratę energii cieplnej. Natomiast jej mniejsza waga spowodowana małą gęstością nie powoduje obciążenia konstrukcji.
Firma Izolmax, która specjalizuje się w pracach izolacyjnych wykorzystuje profesjonalną pianę poliuretanową Crossin® Attict Soft. Gęstość pianki poliuretanowej wynosi 8-10 kg/m3, co nadaje jej cenne właściwości paroprzepuszczalne. Otwartokomórkowa pianka Crossin® Attict Soft to także bezspoinowa warstwa izolacji o niskiej wartości współczynnika przewodzenia, która doskonale sprawdza się na konstrukcjach drewnianych, murowanych, stalowych oraz w systemach modułowych/szkieletowych. Izolmax wykorzystuje ten materiał do realizacji różnych projektów m.in. mieszkalnych, lokali usługowych, obiektów użyteczności publicznej czy budynków przemysłowych.
Zgoła inaczej jest w przypadku piany poliuretanowej o strukturze zamkniętokomórkowej. Gęstość tego rodzaju pianek sięga wartości 30-60 kg/m3, co determinuje jego znacznie większą sztywność. Dzięki temu taka piana świetnie sprawdzi się do ochrony budynku z zewnętrznej strony np. ocieplenia ścian domu, zabezpieczenia tarasu czy hydroizolacji obiektu rolniczego. Zamknięta struktura pianki może być zastosowana na dachach, ścianach i fundamentach. Trzeba pamiętać, że duża gęstość pianki poliuretanowej zamkniętokomórkowej zwiększa obciążenie na zaaplikowane elementy konstrukcyjne nieruchomości.
Dobór gęstości pianki poliuretanowej jest uwarunkowany aktualnymi potrzebami projektu budowlanego. Jeżeli prace izolacyjne dotyczą w głównej mierze wewnętrznych części nieruchomości, to zdecydowanie warto wykorzystać pianę PUR otwartokomórkową. Natomiast gdy projekt w przeważającej części obejmuje zewnętrzne elementy konstrukcyjne, to lepiej zastosować natrysk sztywną pianką PUR zamkniętokomórkową.
Optymalna gęstość pianki poliuretanowej Crossin® Attict Soft sprawia, że wykonanie profesjonalnego natrysku zagwarantuje optymalną paroprzepuszczalność. Dzięki temu izolacja pianą poliuretanową pozwoli zapobiec rozwojowi wilgoci np. w łazience lub na użytkowym poddaszu domu jednorodzinnego. Jej precyzyjna aplikacja minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych w nawet trudnodostępnych miejscach.
Pianka Crossin® Attict Soft to także materiał, który chroni osoby przebywające i korzystające z budynku. Badania przeprowadzone na pianie Crossin® Attict Soft dowodzą, że na jej powierzchni nie rozwijają się grzyby i pleśni np. powstające głównie w warunkach dużej wilgotności. To dodatkowy argument, który przemawia za wykorzystaniem tego materiału do prac remontowo-budowlanych w miejscach narażonych na zawilgocenie.
Wybierając firmę Izolmax nie musisz wiedzieć, jaka gęstość piany poliuretanowej jest niezbędna dla Twoich potrzeb. Zespół naszych ekspertów po dokładnym zapoznaniu się z zakresem prac przygotuje plan działania, który zapewni realizację celu w określonym terminie. Izolacja przy użyciu wysokiej klasy pianki Crossin® Attict Soft niesie za sobą wiele długofalowych korzyści, a zwrot z wykonanej inwestycji widać po zmniejszonych rachunkach za ogrzewanie. Zachęcamy do kontaktu i rejestracji terminów – działamy w głównej mierze na terenie Krakowa i województwa małopolskiego.
Źródła: