Zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią to kluczowy etap budowy domu i innych typów nieruchomości. Ochrona przed działaniem wody i wilgoci może mieć postać hydroizolacji poziomej lub pionowej. Na czym polegają? Jakie materiały izolacyjne wybrać? Jakie są wady i zalety obu sposobów izolacji wodnej fundamentów?
Izolacja przeciwwilgociowa pionowa ma na celu oddzielnie ścian fundamentowych nieruchomości od wilgotnych gruntów działki, które otaczają cały budynek. W pionowej hydroizolacji zabezpiecza się ściany od strony zewnętrznej, czyli powierzchni mającej bezpośredni kontakt z glebą. Dzięki takiej ochronie fundamenty nie są podatne na zawilgocenie, co jednocześnie redukuje ryzyko mniejszych lub większych uszkodzeń materiałów budowlanych i elementów konstrukcyjnych. Warto zaznaczyć, że pionowa izolacja wodna chroni zarówno przed naturalnie występującym poziomem wód gruntowych, jak i zalaniem wynikającym np. z intensywnych opadów deszczu czy wiosennych roztopów.
Niemniej nie można zapominać, że hydroizolacja pionowa również musi być zabezpieczona. Dzięki temu warstwa izolacyjna zyskuje ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami, co pozwala przedłużyć jej wytrzymałość. W tym celu przeważnie wykorzystuje się maty ochronno-drenażowe.
Na rynku materiałów budowlanych można znaleźć wiele produktów wykorzystywanych do wykonania pionowej izolacji przeciwwilgociowej. Częstym wyborem są membrany z gumy EPDM lub asfaltu, a także folie polietylenowe o dużej gęstości (HDPE). Niemniej jednak coraz większą popularnością cieszą się hydroizolacje poprzez natryski pianką poliuretanową PUR. Zaletą piany poliureatnowej jest przede wszystkim fakt, że gwarantuje równoczesną ochronę przed wilgocią i izolację termiczną. Ponadto natryski pozwalają na precyzyjną i wygodną aplikację materiału. Tym samym hydroizolacja przebiega dokładnie, szybko oraz bez zbędnych strat cennego materiału.
Równie istotną kwestią jest hydroizolacja pozioma, którą wykonuje się w poniższych miejscach:
Głównym zadaniem poziomej izolacji przeciwwilgociowej jest zapobieganie migracji wody w górne części nieruchomości. Mowa tu o tzw. podciąganiu kapilarnym, które polega na przenikaniu wody w mury i przenoszeniu jej w ściany budynku. Warto też wiedzieć, że pozioma hydroizolacja pozwala zdecydowanie oddzielić nadziemną część nieruchomości od fundamentów. Tym samym stanowi to dodatkową ochronę przed osiadaniem się budynku i przedwczesne niszczenie ścian fundamentowych.
Do hydroizolacji poziomej płyty fundamentowej przeważnie wykorzystuje się masę bitumiczną, folię płaską z PCV, membrany izolacyjne lub po prostu papę. Niemniej jednak coraz częściej izolacja przeciwwilgociowa fundamentów zostaje wykonana poprzez natrysk pianą poliuretanową PUR. Materiał ten nie tylko odznacza się solidnymi właściwościami termo- i hydroizolacyjnymi. Pianka PUR odznacza się wyjątkowo dużą odpornością na działanie sił mechanicznych. W wyniku tego jej przemieszczenie lub przypadkowe usunięcie jest o wiele trudniejsze niż w przypadku pozostałych materiałów. Osobną kwestią jest fakt, że pianka poliuretanowa wykazuje znacznie większą żywotność aniżeli pozostałe materiały budowlane. Oznacza to, że pianka PUR nie ulega szybkiej degradacji wraz z biegiem kolejnych lat od momentu wykonania natrysku.
Nie jest zaskoczeniem, że brak izolacji przeciwwilgociowej pionowej i poziomej niesie za sobą poważne następstwa. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście pogorszenie kondycji nieruchomości. Podciąganie kapilarne wody i zawilgocenie ścian prowadzą do zaburzenia integralności fundamentów. Woda, przedostając się do szczelin i pęknięć w konstrukcji budynku, może powodować uszkodzenia np. zimą, gdy temperatura zostaje obniżona. Co więcej, zawilgocone fundamenty powodują pogorszenie izolacji termicznej budynku. Tym samym sprzyjają powstawaniu mostków termicznych, które powodują „ucieczkę” ciepła i wzrost kosztów za ogrzewanie.
Na drugim planie pojawiają się mniej oczywiste efekty, a mianowicie pleśń. Obecność pleśni nie tylko rzutuje na walorach estetycznych nieruchomości, ale i stanowi realne zagrożenie dla zdrowia osób korzystających z budynku. Oddychanie powietrzem z zapleśniałego pomieszczenia może doprowadzić do reakcji alergicznych, a nawet i rozwoju poważnych chorób układu oddechowego.
Firma Izolmax zachęca do skorzystania z usługi profesjonalnych natrysków pianą poliuretanową PUR, co stanowi świetny sposób na hydroizolację pionową i poziomą fundamentów. Poza wieloletnim doświadczeniem i odpowiednim sprzętem oferujemy też wysokiej klasy materiały, które zapewniają nienaganną jakość realizowanych projektów. Na swoim koncie mamy setki udanych prac izolacyjnych (akustycznych, cieplnych, wodnych) w różnorodnych typach nieruchomości – począwszy od domów jednorodzinnych, a skończywszy na budynkach przemysłowych i użytku publicznego. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły współpracy i zarezerwować termin.