W przyszłym roku zaplanowano zmiany w programie Czyste Powietrze – największej inicjatywie skierowanej przeciwko zwalczaniu smogu i promocji ekologicznych źródeł ciepła. Czego dotyczą zmiany? Jak duże dofinansowania można uzyskać? Na co należy przeznaczyć pozyskane środki do termomodernizacji budynków?
Zmiany w programie Czyste Powietrze będą dotyczyć:
Jedną z kluczowych modyfikacji w planie programu Czyste Powietrze 2025 jest wprowadzenie obowiązkowej termomodernizacji budynków, które ubiegają się o najwyższy próg dofinansowania. Rozwiązanie to ma na celu m.in. wyeliminowanie problemu nieskutecznych inwestycji związanych z ociepleniem nieruchomości. Niejednokrotnie wymiana kotła czy montaż instalacji fotowoltaicznej nie przynoszą pożądanych rezultatów. Zwłaszcza gdy dom jest naszpikowany mostkami cieplnymi.
Obowiązkowe przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych należy poprzedzić przeprowadzeniem audytu energetycznego nieruchomości. Dzięki niemu można dokładnie ocenić, które części budynku są najsłabszymi ogniwami w kontekście izolacji. Trzeba też podkreślić, że audyty energetyczne będą od przyszłego roku niezbędne w przypadku ubiegania się o dofinansowanie z tytułu innych części programu Czyste Powietrze 2025.
W tym celu warto wykonać badanie termowizyjne oferowane przez firmę Izolmax. Technika termowizyjna pozwala na wykrycie mostków termicznych we wnętrzu i na zewnątrz nieruchomości. Termowizja nie tylko umożliwia znalezienie nieszczelności w obrębie warstwy ocieplenia, ale i identyfikację m.in. obszarów zawilgoconych, narażonych na występowanie pleśni. Co więcej, badanie termowizyjne pomaga w ocenie izolacji otworów okiennych i drzwiowych, a także ogrzewania podłogowego.
Osoby przystępujące do inicjatywy antysmogowej Czyste Powietrze mogą ubiegać się o dofinansowanie do ocieplenia domu w 2025 roku. Przyznane dotacje warto więc wykorzystać na termomodernizację budynku, aby zwiększyć efektywność energetyczną.
Firma Izolmax niejednokrotnie realizowała projekty związane z ociepleniem domów jednorodzinnych i innych budynków mieszkalnych. Do zakresu naszych usług należą:
Do prac termomodernizacyjnych wykorzystujemy wyłącznie sprawdzone i skuteczne materiały izolacyjne – piankę poliuretanową PUR, wełnę celulozową oraz polimocznik. Aplikacja następuje poprzez natrysk (piana PUR, polimocznik) lub wdmuchiwanie (wełna celulozowa) profesjonalnymi urządzeniami. Tym sposobem możemy zapewnić uszczelnienie nawet najtrudniej dostępnych miejsc. Ponadto precyzyjna aplikacja niweluje problem marnowania materiału, co umożliwia ograniczenie kosztów wynikających z niepotrzebnych strat.
Zmiany w programie Czyste Powietrze na rok 2025 sprawiają, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zrezygnuje z udzielania dofinansowań na urządzenia grzewcze zasilane paliwami kopalnianymi np. kotły gazowe. Oznacza to, że osoby przystępujące do programu antysmogowego mogą uzyskać dodatkowe środki na zakup i instalację:
Ponadto beneficjenci programu Czyste Powietrze 2025 mają możliwość wykorzystać pozyskane dotacje na przeprowadzenie audytu energetycznego, podłączenie do sieci ciepłowniczej z uwzględnieniem przyłącza, a także ocieplenie przegród budowlanych i wykonanie stolarki okienno-drzwiowej.
W nadchodzącej edycji Programu Czyste Powietrze 2025 resort Klimatu i Środowiska chce w głównej mierze rozwiązać problem nieścisłości związanych z regulaminem. Przede wszystkim dlatego, że niejednokrotnie wnioskodawcy sztucznie zaniżali dochody dla uzyskania większego dofinansowania.
Jednym z przykładów jest dopisywanie do składu gospodarstwa domowego osób, które są tam zameldowane, lecz aktualnie mieszkają w innym miejscu np. dzieci studiujący kilkaset kilometrów poza domem. Innym sposobem jest przepisywanie współwłasności nieruchomości na członka rodziny, który wykazuje wyjątkowo niskie dochody. Takie nieuczciwe metody sprawiają, że osoby realnie potrzebujące maksymalnego dofinansowania w rzeczywistości nie otrzymują należnej im pomocy.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z NFOŚiGW zapowiadają, że program Czyste Powietrze 2025 ma zagwarantować beneficjentom zabezpieczenie przed nieuczciwymi wykonawcami prac. W poprzednich edycja niejednokrotnie zgłaszano problemy związane np. ze specjalnym zawyżaniem kosztów dotyczących usług termomodernizacyjnych czy podmienianiem tabliczek znamionowych. Z tego też powodu zaproponowano aktualizację dotychczasowych list rekomendowanych wykonawców i powrót do określania limitów jednostkowych kosztów inwestycji.
Co więcej, autorzy programu zapowiadają położenie większego nacisku na jakość prac firm odpowiedzialnych za wykonywanie termomodernizacji. Ma to na celu wyeliminowanie sytuacji, w których do ocieplenia wykorzystuje się tanie i kiepskie materiały termoizolacyjne importowane z Chin.
Firma Izolmax wykorzystuje wyłącznie produkty od renomowanych producentów, którzy od wielu lat działają na rynku materiałów budowlanych. W przypadku wdmuchiwanej wełny sięgamy po produkty firm TERMEX i URSA. Z kolei pianka poliuretanowa marki CROSSIN jest innowacyjnym materiałem do kompleksowego, ekonomicznego i przede wszystkim skutecznego ocieplania budynków. Niemniej jednak jakość naszej pracy to nie tylko używane produkty. To także zespół wprawionych i kompetentnych fachowców, którzy mają na koncie setki zrealizowanych projektów. Natomiast wysokiej klasy sprzęt do badania termowizyjnego i aplikacji materiałów termoizolacyjnych gwarantują, że wszystkie prace przebiegną bez opóźnień i dodatkowych kosztów.
Postaw na Izolmax i ponad 10 lat doświadczenia w branży!
Źródła: