Badanie termowizyjne domu – po co je robić i ile kosztuje?

Wzrost rachunków za ogrzewanie nie musi być związany ze zwiększonym zużyciem energii cieplnej. Niejednokrotnie ciepło może uciekać z nieruchomości wskutek niedostatecznej szczelności budynku – wówczas niezbędne jest przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych. Punktem wyjścia jest wykonanie badania termowizyjnego domu. Na czym polega i jakie są jego koszty?

Badanie termowizyjne – co to jest?

Pomiar kamerą termowizyjną jest formą analizy nieruchomości w celu oszacowania skuteczności zastosowanych zabezpieczeń termoizolacyjnych. Dzięki badaniu termowizyjnemu można z łatwością znaleźć miejsce będące przyczyną utraty cennego ciepła, co niejednokrotnie wymaga zwiększonego zużycia energii w celu ogrzania pomieszczeń. Termowizyjne sprawdzenie budynku jest idealną opcją na ocenę prac ekipy budowlanej, która została wynajęta do ocieplenia domu czy zamontowania drzwi i okien.

Dzięki pomiarowi kamerą termowizyjną można sprawdzić praktycznie wszystkie elementy nieruchomości – począwszy od poddasza, przez pomieszczenia gospodarcze i mieszkalne, a skończywszy na piwnicy, fundamentach i izolacji zewnętrznej. Ponadto badanie termowizyjne w domu jest bardzo dobrym sposobem na analizę innych kwestii np. drożności rur z ciepłą wodą czy poprawności pracy kaloryferów.

Badanie termowizyjne domu – korzyści

  • Znalezienie mostków termicznych, które są efektem niedbałej lub nieumiejętnej pracy firm zajmujących się ociepleniem i stanowią główne przyczyny niskiej temperatury we wnętrzu domu.

  • Badanie termowizyjne ułatwia poszukiwanie wszystkich słabych ogniw nieruchomości, co umożliwia zaplanowanie prac termomodernizacyjnych i oszacowanie potencjalnych kosztów na realizację projektu.

  • Detekcja nieszczelnych części budynku pozwala właścicielowi ograniczyć zbędne wydatki na ogrzewanie, co jest wartościowe dla domowego budżetu.

  • Zmniejszenie ryzyka wyziębienia budynku zapobiega wielu usterkom w domu np. zawilgocenia murów lub poddasza, co może stanowić przyczynę rozwoju pleśni lub podciągania wody i trwałego uszkodzenia nieruchomości.

Jak wygląda pomiar kamerą termowizyjną?

Przede wszystkim należy pamiętać, że badanie termowizyjne musi odbyć się przy odpowiedniej pogodzie. Specjaliści zaznaczają, że różnica temperatury między wnętrzem budynku a otoczeniem musi wynosić co najmniej 15ºC. Dlatego też najczęstszą porą wykonywania pomiaru kamerą termowizyjną jest sezon jesienno-zimowy – nieruchomości są wówczas ogrzewane, a dni zwykle pochmurne i przez to nie ma zbyt dużej szansy, że intensywne promieniowanie słoneczne będzie mieć wpływ na rzetelność wyników badania. Ponadto przed badaniem należy pamiętać o:

  • zamknięciu okien,

  • wyłączeniu ogrzewania na około godzinę przed pomiarem,

  • odsunięcia od ścian mebli, zasłon i pozostałych elementów wyposażenia na około 12 godzin przed wizytą osoby dokonującej pomiaru.

Badanie termowizyjne domu powinno obejmować dwie strony przegród, co oznacza, że wykonuje się je na zewnątrz i wewnątrz budynku. Ocena wnętrza nieruchomości gwarantuje większą precyzję przeprowadzonej analizy – dzięki niej można znaleźć miejsca przedmuchów powietrza i sprawdzić poziom wychłodzenia ścian. Po wykonanym pomiarze kamerą termowizyjną sporządzany jest raport, który pozwala zaplanować prace termomodernizacyjne w budynku i usunąć usterki powodujące brak dostatecznej szczelności.

Jaka jest cena badania termowizyjnego?

Finalny koszt oceny termowizyjnej budynku jest uzależniony od szeregu czynników. Duże znaczenie ma sama dokładność wykonanej analizy – przeprowadzenie uproszczonego badania termowizyjnego to zwykle koszt kilkuset złotych, ale nie daje on precyzyjnego wglądu w występujące mankamenty izolacji. To raczej badanie, które pozwala potwierdzić ewentualne problemy termoizolacyjne budynku, aniżeli wskazuje na konkretne przyczyny utraty energii cieplnej. W przypadku pełnego badania termowizyjnego cena może osiągnąć kwotę kilku tysięcy złotych, zwłaszcza gdy nieruchomość jest pokaźnych rozmiarów. Niemniej pozwala na uzyskanie wielu cennych informacji na temat budynku i dokładnie wskazane miejsca występowania mostków termicznych oraz innych przyczyn powodujących stratę ciepła.

IZOLMAX – profesjonalne badanie termowizyjne

Firma IZOLMAX oferuje usługę pomiaru kamerą termowizyjną budynków różnej kategorii. Dysponujemy nowatorskim i specjalistycznym sprzętem, który umożliwia fachowe sprawdzenie domu, mieszkania innych nieruchomości pod kątem szczelności. Nasze doświadczenie w pracach termoizolacyjnych ułatwia nam znalezienie wszelkich niedociągnięć i mankamentów. Jednocześnie zaproponujemy najlepsze rozwiązania w zakresie zlikwidowania występującego problemu. Z chęcią pomożemy ograniczyć niekontrolowaną utratę ciepła i ułatwimy zmniejszenie kosztów za ogrzewanie – zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu.Proponowane artykuły


Skuteczne ocieplenie nadproża

W jaki sposób wykonuje się izolacje celulozą?

Jakie są sposoby na wyciszenie podłogi?