Izolacja fundamentów – jaką wybrać?

Odpowiednie zabezpieczenie fundamentów jest niezbędnym etapem w trakcie budowy nieruchomości. Solidna izolacja umożliwia ochronę budynku przed niekorzystnymi czynnikami środowiska. Jaki materiał wybrać do izolacji fundamentów? Co warto wiedzieć przed realizacją projektu budowlanego?

Dlaczego izolacja fundamentów jest ważna dla budynku?

Przede wszystkim z uwagi na żywotność nieruchomości. Fundamenty muszą zostać wzbogacone w odpowiednią izolację, co pozwoli na ich zabezpieczenie przed niekorzystnym oddziaływaniem wilgoci. Woda zalegająca w gruntach (np. wskutek intensywnych opadów deszczu lub zimowych roztopów) może nie tylko powodować chwilowe zawilgocenie ścian fundamentowych, ale i spowodować trwałe przenikanie wody do materiału. Nietrudno domyślić się, że efektem tego jest zwiększona szansa występowania korozji i przedwczesne niszczenie całego fundamentu. Izolacja stanowi więc dodatkową ochronę dla budynku przed czynnikami atmosferycznymi, co jest niezwykle ważne zimą – nagromadzona woda zamarza pod wpływem niskiej temperatury i może powodować rozsadzanie materiału budowlanego, a to powoduje naruszenie konstrukcji nieruchomości.

Brak izolacji fundamentów i nagromadzona woda to tylko początek problemów, które mogą dotykać właścicieli. Nie można zapominać, że materiały izolacyjne mają też za zadanie zagwarantować dodatkowe wsparcie w zakresie zapobiegania ucieczki ciepła. Uszkodzone fundamenty w wyniku kiepskiej izolacji lub jej braku skutkują utratą energii przez podłogę i ściany. Wyziębiony budynek może doprowadzić np. do uszkodzenia elementów instalacji sanitarnej. Nie wspominając już o tym, że zbyt niska temperatura uniemożliwia przebywanie w pomieszczeniach.

Zawilgocone fundamenty to także częsta przyczyna podciągania wody przez ściany. Nagromadzenie wody w ścianach parterowych prowadzi do odpadania farby i tynku, występowania nieestetycznych mokrych plam na ich powierzchni, a w najgorszym przypadku dochodzi do rozwoju pleśni. Niekiedy fundamenty bez izolacji mogą zostać pokryte glonami.

Izolacja fundamentów – rodzaje

Praktycznie każda izolacja fundamentów jest formą hydroziolacji, która ma za zadanie zabezpieczyć nieruchomość przed negatywnym wpływem wody. Co więcej, należy ją potraktować jako jeden z elementów termoizolacji całego budynku. W zależności od rodzaju gruntu wyróżnia się dwa pomniejsze typy:

  • izolację przeciwwilgociową – grunt jest dobrze przepuszczalny i niespoisty co sprawia, że woda niezwykle szybko wsiąka i nie ulega spiętrzeniu tuż przy fundamentach. Przy mniej przepuszczalnych gruntach należy zagwarantować skuteczny drenaż podłoża;

  • izolację przeciwwodną – ten rodzaj wykonuje się w przypadku wysokiego poziomu wody gruntowej lub zagrożenia zalegania opadów i związanego z tym ryzyka spiętrzenia wody tuż przy fundamentach.

Drugim kryterium podziału jest miejsce montażu:

  • izolacja pozioma fundamentów jest wykorzystywana do płyty lub ławy fundamentowej i ścian fundamentowych. Zadaniem izolacji poziomej fundamentów jest zabezpieczenie nieruchomości przed podciąganiem kapilarnym wody, co pozwala uniknąć jej wnikania do murów i wyżej położonych ścian;

  • izolacja pionowa fundamentów to zabezpieczenie pionowych powierzchni ścian fundamentowych. To właśnie jej obecność pozwala na ochronę przed przenikaniem wody nagromadzonej w gruncie np. wskutek intensywnych opadów deszczu. Izolację pionową fundamentów można zastosować jednakowo na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni ścian.

Czy izolacja fundamentów jest zawsze konieczna?

W teorii fundamenty wykonane z wodoszczelnego betonu nie wymagają izolacji. Jednak wiele firm budowlanych poleca właścicielom profilaktyczne wykonanie dodatkowego zabezpieczenia hydroizolacyjnego. Dzięki temu warstwa materiału budowlanego zabezpieczy ściany fundamentowe przed wnikaniem wody, która może dostać się w przypadku nawet najmniejszej szczeliny w betonie (np. powstałej wskutek pęknięcia).

IZOLMAX – profesjonalna izolacja fundamentów pianą PUR

Pianka poliuretanowa to idealny materiał do przygotowania skutecznego i wytrzymałego systemu izolacji fundamentów. Piana PUR gwarantuje wysoką odporność na wilgoć i pleśń oraz świetnie sprawdzi się jako zabezpieczenie termiczne. Z kolei prosta i szybka aplikacja gwarantuje precyzyjne pokrycie ścian oraz ławy lub płyty fundamentowej. Firma IZOLMAX oferuje profesjonalne izolacje pionowe i poziome fundamentów, które realizujemy w różnych typach nieruchomości. Zainteresowanych współpracą zachęcamy do kontaktu – rozwiejemy wszelkie wątpliwości i odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania!