Czy pianka PUR sprawdzi się przy wygłuszeniu ścian działowych?

Ścianki działowe znajdują się w większości domów i mieszkań. Ta prosta konstrukcja stanowi jeden z elementów izolacji akustycznej pomieszczeń. Niemniej jednak do wygłuszania ścian warto wykorzystać dodatkowy materiał, który zagwarantuje jeszcze większą barierę dla generowanego hałasu. Czym wygłuszyć ściany działowe? Czy pianka poliuretanowa PUR jest dobrym wyborem?

Ścianka działowa – funkcje i zastosowanie

W większości przypadków ściany działowe są tworzone w celu zagwarantowania mieszkańcom większej dozy komfortu. Dla części osób jest to opcja na wydzielenie dodatkowej przestrzeni lub stworzenie zupełnie osobnego pomieszczenia, co umożliwia domownikom lepszą organizację dostępnego miejsca. Przykładowo – część piwnicy może zostać zaadaptowana pod spiżarnię lub składzik na narzędzia, z kolei w łazience ścianka działowa może posłużyć do oddzielenia przestrzeni kąpielowej od reszty pomieszczenia.

Niemniej jednak ścianka działowa jest najczęściej wykorzystywana jako ekstra bariera, która ma za zadanie zapewnić więcej prywatności i spokoju np. rodzice mogą w ten sposób oddzielić w sypialni kącik z kołyską dziecka lub dokonać podziału salonu na część zabawową ze sprzętem elektronicznym i część przeznaczoną do relaksu. Co więcej, ściany działowe w kuchni i łazience będą świetnym sposobem na redukcję hałasu generowanego przez znajdujące się tam urządzenia np. pralkę, suszarkę do włosów czy zmywarkę.

Jednak we wszystkich przypadkach niezwykle ważne jest wygłuszanie ścian – dobór odpowiedniego materiału zagwarantuje solidną izolację akustyczną pomieszczenia i umożliwi przeciwdziałanie dźwiękom, które mogą zaburzać spokój i utrudniać odpoczynek.

Czym wygłuszyć ścianę działową?

Ścianki działowe można wykonać z rozmaitych materiałów. Tanie i popularne płyty gipsowo-kartonowe nie zagwarantują dostatecznego wyciszenia w pomieszczeniu. Podobnie jak równie często wykorzystywany beton komórkowy. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem może okazać się ceramiczna ścianka działowa lub ściana wewnętrzna stworzona z keramzybetonu. Jednak oba materiały nie są pozbawione wad – cegły i pustaki poryzowane mogą powodować naruszenie stropu z powodu dużego ciężaru, natomiast keramzybeton nie sprawdzi się podczas lata z powodu akumulowania ciepła.

Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór cieńszego materiału i wykonanie dodatkowego wygłuszenia ścianek działowych. Niejednokrotnie taka decyzja okaże się o wiele korzystniejsza finansowo aniżeli inwestycja w droższy materiał do wybudowania ściany. Pozostaje jednak pytanie – czym wygłuszyć ścianki działowe? Opcji jest naprawdę wiele, a to pozwala właścicielom nieruchomości i firmom budowlanym dobrać najlepsze z możliwych rozwiązań.

Poliuretanowa pianka na ścianę działową

Natrysk z poliuretanowej pianki na ścianę działową wydaje się najbardziej trafionym wyborem do wygłuszania ścian wewnętrznych. Przede wszystkim pianka PUR gwarantuje solidny poziom izolacji akustycznej, a to pozwala na uzyskanie pożądanej ciszy w pomieszczeniu i stłumienie dźwięków dochodzących z innych pomieszczeń. Aplikacja piany poliuretanowej jest szybka i bezproblemowa, a na dodatek można ją wykorzystać na różne materiały i typy powierzchni – nie ma więc znaczenia z czego została wykonana ścianka działowa, bo pianka PUR i tak sprawdzi się do jej wyciszenia.

Niewątpliwą zaletą wygłuszania ścian warstwą poliuretanu jest dodatkowe zabezpieczenie hydroizolacyjne. Dzięki natryskowi pianki na ścianę działową nie ma obaw, że nadmierna wilgoć spowoduje szkody lub doprowadzi do jej zalania. To idealna opcja dla ścianek działowych znajdujących się w pomieszczeniach sanitarnych lub kuchni, w których ryzyko przedostania się wody na jej powierzchnię jest wysokie. Poliuretanowa pianka na ścianie ograniczy szansę kapilarnego podciągania wody oraz uniemożliwi pojawienie się niebezpiecznej pleśni.

Ponadto należy zaznaczyć, że pianka PUR jest ognioodporna i niewrażliwa na działanie chemicznych substancji – dzięki temu można ją wykorzystać do wygłuszania ścianek w pomieszczeniach, które znajdują się w budynkach przemysłowych.

IZOLMAX – profesjonalny natrysk pianki na ściany działowe

Firma IZOLMAX zachęca do skorzystania z usługi profesjonalnego wygłuszania ścian działowych przy pomocy pianki poliuretanowej. Do Państwa dyspozycji oddajemy zespół doświadczonych fachowców, którzy przy pomocy nowatorskiego sprzętu przeprowadzą szybką izolację akustyczną ścianek działowych. Zainteresowanych współpracą i zapoznaniem się z ofertą zapraszamy do kontaktu – odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące użycia pian PUR.Proponowane artykuły


Hydroizolacja łazienki – co to jest i jak ją wykonać?

Termowizja w montażu okien i drzwi

Wyciszenie sufitu – czy to możliwe?