Ocieplenie hali stalowej – czy jest to konieczne?

Prace termoizolacyjne nie dotyczą wyłącznie nieruchomości mieszkalnych. Budynki należące do prywatnych firm i państwowych przedsiębiorstw również wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed niekontrolowaną utratą ciepła. Czy ocieplenie stalowej hali jest rzeczywiście tak bardzo istotne?

Mnogie zastosowanie hali stalowej

Funkcje hali stalowej są naprawdę różnorodne. Część firm decyduje się na ich zaadaptowanie jako duże magazyny do składowania rozmaitych produktów – począwszy od artykułów spożywczych, przez materiały budowlane, a skończywszy na przedmiotach codziennego użytku stanowiących zaopatrzenie sklepów np. elektronicznych, odzieżowych czy papierniczych. Tak naprawdę hale magazynowe mogą pomieścić wszystko, w zależności od potrzeb przedsiębiorcy i charakteru prowadzonej przez niego działalności.

W niektórych przypadkach hala stalowa odgrywa bardziej kompleksową rolę. Coraz więcej firm zajmujących się handlem decyduje się na ograniczenie kosztów związanych z wynajmem lokalu, który pełni funkcję punktu sprzedaży lub sklepu. Dlatego też właściciele firm stawiają wielkie magazyny, które oprócz składowania towaru umożliwiają detaliczne i hurtowe zakupy. Tego typu rozwiązania są niezwykle często spotykane w przypadku produktów wielkogabarytowych – mowa tu o wcześniej wspomnianych materiałach budowlanych i akcesoriach ogrodniczych, oświetleniu, a także meblach czy urządzeniach sanitarnych.

Hale stalowe znajdują również zastosowania dla zakładów produkcyjnych. Nowoczesne tartaki, firmy wytwarzające podzespoły do pojazdów motoryzacyjnych czy przedsiębiorstwa związane z rolnictwem i przetwórstwem również stawiają hale magazynowo-handlowe. Wielkie budynki wykonane ze stali okazują się niezbędne w praktycznie każdej branży.

Dlaczego ocieplenie hali stalowej jest tak istotne?

Przede wszystkim jest to kwestia obowiązku, co jest związane z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997 (Dz. U. Z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Wedle tego zapisu temperatura w halach stalowych musi wynosić co najmniej 14 stopni Celsjusza. Natomiast gdy temperatura w hali będzie wynosić poniżej 10 stopni, to obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracującym tam osobom ciepłych posiłków i odpowiedniej odzieży ochronnej. Dlatego przedsiębiorcy muszą zadbać o właściwe warunki dla zatrudnionych.

Druga kwestia dotyczy oszczędności. Duży rozmiar stalowej hali wymaga dużej ilości energii do zapewnienia w jej wnętrzu optymalnej temperatury. Natomiast materiał wykorzystany do  budowy nieruchomości nie jest na tyle szczelny, co murowane ściany znane z domów jednorodzinnych i bloków mieszkalnych. Ponadto stal odznacza się dużą przewodnością cieplną – w przypadku źle zrealizowanego projektu hala szybko nagrzewa się latem, a w zimie nie chroni przed mrozem. W obu przypadkach termoizolacja pozwala zagwarantować niezbędny komfort dla osób przebywających wewnątrz.

Ocieplenie hali stalowej nie jest jednak związane wyłącznie z pracownikami. Należy pamiętać, że większość konstrukcji pełni funkcję magazynu. A część przechowywanych produktów musi przebywać w odpowiednich warunkach. Zbyt niska temperatura lub przesadna wilgotność mogą doprowadzić do zniszczenia składowanego towaru. Łatwo domyślić się, że tego typu sytuacje stanowią przyczynę dużych strat finansowych dla przedsiębiorców. Ponadto nie można zapominać o samej stali wykorzystanej do postawienia hali – odpowiednia izolacja termiczna jest dodatkowym elementem protekcji przed gromadzeniem się wody i rozwojem korozji. To natomiast jest jednym ze sposobów na zapewnienie nieruchomości długiej żywotności i ograniczenie dodatkowych wydatków związanych z naprawą powstających usterek.

Ocieplenie hali stalowej – jaki materiał wybrać?

  • Bezproblemowy i precyzyjny w aplikacji, co pozwoli na zmniejszenie czasu realizacji prac termoizolacyjnych;
  • Nieatrakcyjny dla zwierząt, które mogą powodować jego uszkodzenia w celu założenia własnego gniazda np. myszy lub ptaki;
  • Ognioodporny, wytrzymały na nadmierną wilgoć i skrajne temperatury otoczenia;
  • O niskich wartościach współczynników przewodzenia (λ) i przenikania ciepła (U), co umożliwia ograniczenie strat energii i zachowanie optymalnej temperatury we wnętrzu.

Pianka PUR Izolmax – najlepszy sposób na ocieplenie hali stalowej

W celu bezpiecznego i skutecznego ocieplenia hali stalowej warto zdecydować się na natryski pianką poliuretanową (PUR). Firma Izolmax realizuje projekty termoizolacyjne zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w nieruchomościach o charakterze przemysłowym. Z chęcią pomożemy w wykonaniu szczelnej izolacji pomieszczenia oraz rozwiążemy problem nadmiernych strat energii i wysokich rachunków za ogrzewanie. Zainteresowanych zapraszamy do współpracy.



Proponowane artykuły


Skuteczna izolacja bramy w budynku

Czy można wykonać natrysk pianki PUR bezpośrednio na deskowanie?

Wentylacja dachowa

Wentylacja dachowa a oszczędność energii: jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?