Wentylacja dachowa a oszczędność energii: jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Wentylacja dachowa

Rosnące ceny energii wymagają rozwiązań, które pozwolą ograniczyć koszty związane z jej użyciem. Szczelina wentylacyjna na poddaszu to jeden z elementów, który powinien zostać odpowiednio zabezpieczony. Warto jednak pamiętać, że błędnie wykonana termoizolacja może okazać się przyczyną dodatkowych problemów.

Wentylacja dachowa a szczelina dachowa – na czym polega różnica?

Wentylacja dachu jest elementem konstrukcji przegrody dachowej, który charakteryzuje wymuszona cyrkulacja powietrza. Zazwyczaj wentylacja znajduje się bezpośrednio pod poszyciem dachowym. Z kolei szczeliną dachową określa się przestrzeń w obrębie konstrukcji dachu, która ma za zadanie zagwarantować właściwy obieg powietrza w obrębie nieruchomości.

Ile powinna wynosić szczelina wentylacyjna dachu?

Szerokość szczeliny wentylacyjnej na poddaszu to co najmniej 3 centymetry. Zbyt mała utrudni cyrkulację powietrza, co w konsekwencji może spowodować gromadzenie się wody. W przypadku dachu np. wykonanego z blachy może to doprowadzić do rozwoju rdzy, co w konsekwencji spowoduje uszkodzenie materiału.

Jaka jest rola wentylacji dachu?

Celem stworzenia wentylacji dachowej jest zapewnienie domownikom optymalnych warunków do życia. Sprawna cyrkulacja powietrza zmniejsza ryzyko zalegania wody w przegrodach dachowych. Gromadząca się woda powoduje wzrost wilgoci, co w konsekwencji sprzyja rozwojowi pleśni. Rozprzestrzenianie się pleśni ma z kolei negatywny wpływ osoby przebywające w budynku m.in. powodując choroby układu oddechowego.

Ponadto nie można zapominać, że wentylacja ma za zadanie utrzymać prawidłowy stan nieruchomości. Nagromadzona woda wskutek nieefektywnej cyrkulacji powietrza może doprowadzić do powstawania mostków termicznych, czyli miejsc, w których następuje niekontrolowana ucieczka energii (ciepła). Mostki termiczne powodują natomiast większe zużycie energii, co w konsekwencji przekłada się na wzrost kosztów utrzymania nieruchomości i rachunków za ogrzewanie.

Niewłaściwa wentylacja dachowa – skutki

  • Nadmierne gromadzenie się wody.
  • Pogorszenie właściwości termoizolacyjnych przegrody dachowej.
  • Przesadne obciążenie konstrukcji dachu, co zwiększa ryzyko np. zawalenia.
  • Sprzyjające warunki do rozwoju pleśni i innych chorobotwórczych mikoorganizmów.
  • Zmniejszenie temperatury we wnętrzu nieruchomości – wyziębienie murów może spowodować ich uszkodzenie.
  • Zwiększenie wydatków na ogrzewanie wskutek mostków termicznych i nadmiernej utraty ciepła.

Co może spowodować, że szczelina wentylacyjna dachu nie działa?

Istnieje wiele potencjalnych czynników, które mogą spowodować, że szczelina wentylacyjna dachu nie spełnia powierzonej jej funkcji. Jednym z najczęstszych jest brak wspomnianego już minimum 3 cm szerokości. Zbyt mała drożność szczeliny sprawia, że powietrze nie może być swobodnie odprowadzane na zewnątrz budynku.

Inne i równie częste przyczyny nieprawidłowo działającej wentylacji dachowej to m.in. uszkodzona lub nieprawidłowo założona folia paroizolacyjna, wady konstrukcyjne dachu czy kiepskiej jakości materiał wykorzystany do izolacji termicznej.

Szczelin wentylacyjna na poddaszu a pianka poliuretanowa PUR

Piana poliuretanowa PUR to niezwykle popularny materiał termoizolacyjny, który jest chętnie wykorzystywany do zabezpieczenia różnych typów budynków i rozmaitych części nieruchomości. Popularność pianki PUR wynika z jej wyjątkowych właściwości:

  • Duża ochrona przed wilgocią.
  • Niski współczynnik przewodzenia ciepła.
  • Brak atrakcyjności dla zwierząt i grzybów.
  • Odporność na ogień i szkodliwe działanie substancji chemicznych.

Stosowanie piany poliuretanowej do izolacji termicznej poddasza jest w pełni uzasadnione. Otwartokomórkowa pianka PUR sprawia, że przedostająca się do niej wilgoć nie zostaje pochłonięta jak np. w przypadku wełny czy drewna. Poliuretanowa piana powoduje przeniesienie wilgoci do szczeliny wentylacyjnej dachu, co z kolei pozwoli na prawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzanie wody.

Brak zalegania wody w pianie sprawia, że jest to materiał o dużej wytrzymałości, który zachowuje kształt i właściwości izolacyjne, a także wspiera wentylację dachową oraz całego budynku.

IZOLMAX – profesjonalna termoizolacja i wentylacja dachu

Jeżeli budujesz domu lub masz w planach remont poddasza, to z całą pewnością warto zadbać o sprawnie działającą wentylację dachową. Nie można też zapominać o termoizolacji, która pozwoli uchronić przed utratą ciepła i zbędnymi wydatkami na ogrzewanie nieszczelnego budynku.

Firma Izolmax oferuje fachowe usługi ocieplania nieruchomości przy pomocy wysokiej klasy materiałów. Profesjonalne natryski pianką poliuretanową PUR pozwolą na skuteczne zabezpieczenie poddasza, a także uchronią przed powstawaniem mostków termicznych. Dzięki prawidłowo wykonanej termoizolacji możesz mieć pewność, że temperatura w Twoim domu będzie odpowiednia, a rachunki za ogrzewanie proporcjonalne do zużytej energii. Zachęcamy do kontaktu, aby omówić szczegóły i zarezerwować termin.



Proponowane artykuły


Izolacja akustyczna z pianki poliuretanowej PUR

Ocieplenie garażu – metody izolacji

Skuteczne ocieplanie domu drewnianego