Wskaźnik EP — czym jest i o czym nam mówi?

Wskaźnik EP

Budowa domu jest procesem wieloetapowym, który nie tylko wymaga zakupu odpowiednich materiałów i zatrudnienia doświadczonych fachowców. Ważne jest zapoznanie się z obowiązującymi przepisami prawnymi, bo to właśnie one mają duży wpływ na budowę. Idealnym przykładem jest współczynnik EP – co warto o nim wiedzieć i jaką pełni funkcję?

Czym jest wskaźnik EP?

Nowoczesne budownictwo promuje ekologiczne rozwiązania. W projektach budowlanych coraz częściej zwraca się uwagę na kwestie energooszczędności i promowanie odnawialnych źródeł energii. Dlatego też m.in. domy jednorodzinne bądź budynki gospodarcze są wyposażane w panele solarne czy pompy ciepła.

W kwestii energooszczędnego budownictwa ważny jest wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP). Parametr ten pozwala na ocenę całkowitej ilości energii nieodnawialnej (gaz, ropa naftowa, węgiel), która jest niezbędna do prawidłowego użytkowania budynku. Nieodnawialna energia pierwotna jest wykorzystywana do takich celów jak:

  • Podgrzewanie wody.
  • Ogrzewanie budynku.
  • Klimatyzacja i wentylacja pomieszczeń.
  • Oświetlenie wnętrz i pobliskiego otoczenia.
  • Funkcjonowanie urządzeń elektrycznych np. RTV, AGD, systemy alarmowe, instalacje smart house.

Niska wartość EP budynku ma na celu promowanie odnawialnych źródeł energii, co pozwoli na ochronę środowiska przed całkowitym wyczerpaniem naturalnych złóż surowców energetycznych.

Ile powinno wynosić EP budynku?

W ciągu ostatnich lat wartość współczynnika EP uległa mocnemu obniżeniu, co stanowi element działań promujących ekologiczne rozwiązania i energooszczędne budownictwo. W roku 2014 wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną wynosił 120 kWh/(m2rok). W roku 2017 jego wartość zmniejszyła się do 95 kWh/(m2rok), a od roku 2021 wynosi zaledwie 70 kWh/(m2rok).

Sporym plusem dla energooszczędnego budownictwa jest to, że w wielu przypadkach można uzyskać dofinansowania na zakup i instalację sprzętu pozwalającego na produkcję energii odnawialnej. Warto jednak wiedzieć, że EP budynku od 2023 roku nie może przekraczać 55 kWh/(m2rok).

Jakie korzyści niesie niski współczynnik EP?

  • Troska o środowisko – dzięki niskiemu wskaźnikowi EP nieruchomości zużywają znacznie mniej nieodnawialnej energii.
  • Ograniczenie wydatków – ostatnie lata pokazują, że opłaty za użytkowanie budynków ciągle rosną. Promocja odnawialnych źródeł energii pozwala zminimalizować koszty potrzebne na ogrzewanie.
  • Zmniejszenie ryzyka mostków termicznych – niskie EP budynku oznacza odpowiednie zabezpieczenie przed niekontrolowaną i nieplanowaną ucieczką energii, co jest dodatkowym elementem ograniczenia zbędnych wydatków na ogrzewanie nieruchomości.

Od czego zależy wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną?

Na wartość EP budynku wpływa kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest jakość termoizolacji nieruchomości. Odpowiedni materiał do ocieplenia wraz z właściwie grubą warstwą stanowi niezwykle istotny element ochrony budynku przed zbędną utratą energii.

Ponadto wskaźnik EP jest uzależniony od takich kwestii jak:

  • Umiejscowienie nieruchomości.
  • Rodzaj systemu wentylacyjnego.
  • Pozostałe materiały budowlane wykorzystane w nieruchomości.
  • Wielkość przeszkleń wraz z liczbą okien, co pozwala na nagrzewanie wnętrza budynku dzięki promieniom słonecznym.

W jaki sposób zmniejszyć wartość współczynnika EP?

O wartości wskaźnika EP należy myśleć już na etapie projektowania budynku. Tym sposobem od samego początku można wdrożyć rozwiązania, które pozwolą zmniejszyć zapotrzebowanie nieruchomości na nieodnawialną energię. Punktem wyjścia jest wspomniana już wcześnie termoizolacja. Zastosowanie materiałów o niewielkim współczynniku przewodzenia ciepła gwarantuje, że dom nie będzie narażony na straty energetyczne. Bardzo dobrym wyborem są natryski pianką poliuretanową PUR lub wdmuchiwanie celulozy. Oba materiały charakteryzuje nie tylko duża skuteczność w zakresie izolacji termicznej, ale i duża wytrzymałość oraz solidna ochrona np. przed intensywnymi opadami deszczu czy śniegu. Jeżeli chodzi o termomodernizację, to nie można zapominać o takich kwestiach jak szczelne drzwi i okna.

Równie istotną kwestią jest kształt budynku. Projektując nieruchomość najlepiej postawić na prostą bryłę. Tym samym zminimalizuje to szanse powstawania mostków cieplnych. Prosta była stanowi też gwarancję na odpowiednio duże przeszklenie południowej części budynku.

Oprócz tego warto wspomnieć o zakupie i instalacji urządzeń bazujących na odnawialnych źródłach energii. Poza panelami fotowoltaicznymi czy pompami ciepła należy rozważyć montaż wentylacji mechanicznej, która ma opcję odzyskiwania ciepła.

Czym jest współczynnik EUco?

Wskaźnik EUco jest parametrem o dużym znaczeniu dla energooszczędnego budownictwa. Współczynnik ten pozwala na określenie ilości energii, która jest niezbędna dla nieruchomości do:

  • Ogrzewania pomieszczeń.
  • Przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Wartość współczynnika EUco powinna wynosić 30-70 kWH/m2. Na podstawie tej wskaźnika wystawiane jest świadectwo energetyczne dla budynków.

IZOLMAX – fachowa pomoc w zmniejszeniu wskaźnika EP

Jeżeli w Twoim budynku występuje problem zbyt dużego wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, to skontaktuj się z firmą Izolmax. Oferujemy badanie termowizyjne nieruchomości, co pozwoli na ocenę jej termoizolacji i wykrycie potencjalnych mostków cieplnych. Ponadto realizujemy prace termomodernizacyjne w różnych typach budynków – od domów jednorodzinnych, przez hale i magazyny, a skończywszy na obiektach użyteczności publicznej.

Wykorzystujemy wysokiej klasy materiały m.in. pianę poliuretanową PUR czy wełnę URSA Pure Floc, która jest materiałem niepalnym (euroklasa A1). Wdmuchiwanie wełny i natryski pianką gwarantują maksymalną precyzję izolacji nieruchomości oraz solidną ochronę przed hałasem. Zapewniamy szybką realizację prac i trwałość wykonanego ocieplenia. Skontaktuj się z nami, aby Twój dom był bezpieczny i wygodny!



Proponowane artykuły


Jak wykorzystać kamerę termowizyjną do analizy izolacji?

Czy pianka PUR sprawdzi się przy wygłuszeniu ścian działowych?

Niszczenie izolacji – co wpływa na jej stan?