Izolacja akustyczna z pianki poliuretanowej PUR

Poliuretan jest jednym z najczęściej wykorzystywanych tworzyw sztucznych. Jego doskonałe właściwości chemiczne oraz fizyczne pozwalają na szeroką gamę zastosowań od produkcji odzieży, poprzez różnego rodzaju akcesoria, a kończąc na budownictwie i izolowaniu ścian domów zarówno termicznie, jak i akustycznie.

Co to jest poliuretan?

Patrząc pod kątem chemicznym, poliuretan jest polimerem. Oznacza to, że składa się on z wielu połączonych ze sobą w łańcuchy cząstek zwanych merami w tym przypadku jest to ugrupowanie uretanowe [−O−CO−NH−]. Proces powstawania poliuretanu jest dość skomplikowany. Warto jednak wspomnieć o jego głównych właściwościach, które powodują, że stał się tak bardzo popularny w budownictwie.

Pianka poliuretanowa – właściwości

Do głównych zalet, dzięki którym izolacje z pianki poliuretanowej stały się tak bardzo popularne i powoli wypierają styropian i wełnę w niektórych zastosowaniach należy zaliczyć:

  • niski współczynnik przewodzenia ciepła;
  • wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku;
  • brak tworzenia mostków cieplnych;
  • duża przyczepność;
  • niska masa;
  • możliwość izolacji trudno dostępnych miejsc;
  • szybkość montażu;
  • obojętność biologiczna.

Po co izolacja akustyczna?

Osoby decydujące się na dom, w głównej mierze robią to ze względu na chęć otaczania się ciszą i spokojem, o które ciężko mieszkając, przykładowo, w bloku. Czasami jednak odgłosy z ulicy, przelatujących samolotów, czy torowiska kolejowego, sąsiadów wykonujących prace ogrodowe czy remontowe lub imprez mogą skuteczne zniszczyć radość z posiadania własnych czterech kątów.

Pianka PUR wykorzystana do wykonania izolacji dachu czy poddasza pozwoli na znaczące wyciszenie domu. Duży wpływ na to ma metoda jej „montażu”. W przeciwieństwie do waty czy styropianu nie jest ona układana elementami jeden obok drugiego, a natryskiwana na izolowaną powierzchnię. Izolacje natryskowe dają przewagę w postaci równomiernego rozprowadzenia materiału i wypełnienia nawet najmniejszych szczelin, które mogłyby tworzyć mostki akustyczne do wnętrza naszego domu. Wata szklana czy styropian nigdy nie będą idealnie przylegać do siebie, co zawsze wpłynie na gorszą izolację, zarówno termiczną jak i akustyczną.

Należy również nadmienić, że piankę PUR można również stosować w blokach czy kamienicach. Możemy w ten sposób wykonać izolację akustyczną stropu czy ścian i cieszyć się komfortem akustycznym mimo bliskości sąsiadów.

Izolacja akustyczna stropu

Poza dachem bardzo ważna jest również izolacja akustyczna stropu. Wszelkie drgania, szczególnie z wyższego piętra przy braku wykonanej izolacji akustycznej będą przenosić się w postaci drgań i powodować dyskomfort. Dodatkowo hałas może pochodzić z zewnątrz np. od pobliskiej drogi, czy nawet od silnego wiatru czy deszczu. Wykorzystanie pianki dźwiękochłonnej zniweluje niepożądane dźwięki.

Mity na temat izolacji akustycznej z pianki poliuretanowej

W Internecie można znaleźć wpisy, mówiące że izolacja z pianki PUR nie jest w stanie odpowiednio wyciszyć dachu. Często dzieje się tak, ponieważ mylone są technologie wykonania izolacji. Dwa różne rodzaje pianki mają zupełnie inne zastosowanie. Pianka PUR otwartokomórkowa ma doskonałe właściwości wyciszające. Jest lekka i nie obciąża dodatkowo w znaczący sposób konstrukcji domu. Jest to materiał elastyczny, dzięki czemu dobrze izoluje akustycznie. Pianka PUR zamkniętokomórkowa niestety nie. Piankę twardą wykorzystujemy przede wszystkim do izolacji termicznej, a nie akustycznej!

Kolejnym mitem jest, że pianka poliuretanowa rozpada się z czasem. Jeśli zajrzymy do norm, okazuje się, że nakazują one producentom wskazanie współczynnika lambda (współczynnik przewodzenia ciepła) jaki produkt utrzymuje przez co najmniej 25 lat. Nie ma możliwości, żeby pianka w tym czasie pogorszyła swoje właściwości w stosunku do deklarowanych przez producenta.

Ostatnim popularnym mitem jest łatwopalność pianki. Również nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Pianka PUR posiada klasy palności E lub F w zależności od wykonania. Oznacza to, że gaśnie ona samoistnie po odcięciu źródła ciepła, tak więc nie ma możliwości, że rozprzestrzeni ona płomień.