Skuteczne ocieplanie domu drewnianego

Ocieplenie domu to jeden z ważniejszych elementów, który wpływa na energooszczędność i utratę ciepła. Nie tylko materiał do ocieplenia ma znaczenie. Równie istotny jest sam sposób wykonania prac, gdyż niewłaściwie wykonane ocieplenia to ryzyko wystąpienia nieszczelności.

Domy drewniane – czy są ciepłe?

Domy z drewna są ciepłe. Materiał jest naturalny i charakteryzuje się wyjątkową izolacyjnością. Drewno jest bowiem dobrym przewodnikiem ciepła i dodatkowo doskonale izoluje. Połączenie obu cech daje wyjątkowe parametry i zapewnia komfort mieszkańcom.

Mimo iż drewno nie akumuluje ciepła jak inne materiały (np. cegła), zatrzyma je wewnątrz, ułatwiając przy tym utrzymanie optymalnej temperatury w domu. Ponadto w przypadku włączenia ogrzewania w pierwszej kolejności ociepla się powietrze, nie mury jak to się ma w przypadku domów murowanych. Domy drewniane doskonale sprawdzają się podczas zimy i lata. Latem pozwalają utrzymać komfortowy mikroklimat, bez konieczności montowania klimatyzacji. Zimą z kolei doskonale zatrzymują ciepło wewnątrz. Z tego też względu drewno to doskonała alternatywa dla betonu lub cegły.

Skuteczne ocieplenie domu drewnianego

Jednym ze sposobów ocieplenia domu drewnianego jest użycie popularnej pianki. Szczelna izolacja termiczna zapewnia odpowiedni mikroklimat, a w przypadku domu drewnianego szczelność jest szczególnie istotna. Jakie skuteczne metody ocieplenia stosuje się w przypadku domu z drewna?

1. Wełna mineralna – to jedna z popularniejszych metod ocieplania. Przepuszcza parę wodną, dzięki czemu w domu nie gromadzi się pleśń i jest materiałem niepalnym. Jest sprężysta, dlatego znacznie ułatwia proces ocieplenia na nierównej nawierzchni.

2. Styropian – zdania na temat styropianu są podzielone. Część fachowców uważa, że ocieplanie domu drewnianego za pomocą styropianu stanowi ograniczenia związane z przepuszczaniem pary wodnej. Jeśli płyty będą przymocowane w sposób nieprawidłowy, z czasem może dojść do zawilgocenia ścian. W tym przypadku należy zadbać o dodatkowe metody odprowadzania wody, jak szczeliny wentylacyjne, folia usprawniająca wentylację.

3. Pianka poliuretanowa – to rozwiązanie zdecydowanie polecane do ocieplania drewnianych domów. Sama warstwa pianki jest bardzo cienka, dlatego nie ucierpi przy tym konstrukcja domu. Z racji iż materiał nakłada się natryskowo, tworzywo doskonale izoluje i wypełnia wszystkie nawet najmniejsze szczeliny.

Pianka PUR – cechy

Pianka PUR charakteryzuje się wysokim współczynnikiem oporu cieplnego i niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej. Dzięki temu latem w domu nie narzekamy na upał, zimą z kolei ciepło nie ucieka. Materiał cechuje się bardzo dobrą przyczepnością do najróżniejszego podłoża. Jest odporny na działanie czynników chemicznych i nie chłonie wilgoci. Sama pianka jest bardzo lekka, zatem nie stanowi obciążenia dla konstrukcji domu, wzmacniając przy tym stabilność. Ocieplanie drewnianych domów za pomocą pianki przebiega bardzo szybko, zatem to spora oszczędność czasu. Materiał należy do grupy tworzyw samogasnących, stąd stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed ogniem.

Ocieplenie domu drewnianego powinno być dokładnie przemyślane i zaplanowane. Dostępność materiałów izolacyjnych jest bardzo duża, jednak należy kierować się głównie skutecznością i jakością tworzywa. Ponadto wykonanie prac najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która nie tylko doradzi w zakresie wyboru materiału, ale wykona również prace w trosce o najwyższą jakość. Dzięki temu inwestycja szybko zwróci się w postaci oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.