Izolacja podłogi w piwnicy

Izolacja piwnicy

Hydroizolacja piwnicy jest niezbędnym etapem budowy domu lub renowacji starego budynku. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może spowodować gromadzenie się wody, co niesie za sobą szereg poważnych skutków dla całej nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że piwnica z uwagi na swoją charakterystyczną lokalizację wymaga niezwykłej precyzji i bezkompromisowych rozwiązań. Co wykorzystać do skutecznej izolacji piwnicy? Jak zabezpieczyć posadzkę i ściany w piwnicy?

Izolacja piwnicy – od czego zacząć?

Punktem wyjścia dla wszystkich prac hydroizolacyjnych w obrębie piwnicy jest określenie poziomu wody gruntowej. Na tej podstawie można określić, jaki rodzaj izolacji piwnicy wykonać czy też, które materiały okażą się szczególnie dobrym wyborem dla budynku.

Badanie wodno-gruntowe umożliwia wykazanie jednego z trzech poziomów:

  • Przy niskim poziomie wód gruntowych wykonuje się tzw. lekką hydroizolację piwnicy, gdyż podziemna część tej części domu nie jest przesadnie narażona na kontakt z wodą.
  • W przypadku zmiennego poziomu wód gruntowych należy postawić na tzw. średnią izolację wodną, gdyż okres przejściowy dla pór roku (np. roztopy na początku wiosny) stwarza ryzyko podwyższenia ilości wody i większy kontakt.
  • Gdy badanie wykazuje wysoki poziom wód gruntowych, to zdecydowanie rozsądniejszym wyborem jest rezygnacja z budowania piwnicy. Gromadząca się w gruncie woda stanowi spore zagrożenie dla piwnicy i nieruchomości.

Dlaczego hydroizolacja piwnicy jest tak istotna?

Źle wykonana lub kiepska jakościowo izolacja piwnicy prędzej czy później da o sobie znać. Zwłaszcza że koszt zakupu dobrej klasy materiałów hydroizolacyjnych jest znacznie większy, aniżeli naprawa nieprawidłowo wykonanego zabezpieczenia. Ponadto nie można zapominać, że nieodpowiednia izolacja wodna niesie za sobą szereg negatywnych następstw dla całej nieruchomości. Mowa tu o m.in. kapilarnym podciąganiu wody i zawilgoceniu murów, powstawaniu brzydkiego nalotu na ścianach pomieszczeń, odpadającym tynku czy mostkach termicznych prowadzących do wyziębienia całego budynku.

Hydroizolacja piwnicy w starym domu – jak to wygląda w praktyce?

Nieskuteczna izolacja to domena wiekowych budynków. Domostwa starej daty, które nadgryzł ząb czasu, przeważnie borykają się z takimi problemami jak przeciekający dach czy nieszczelne okna. Podobnie jest z hydroizolacją piwnicy w starym domu, która nie ma nic wspólnego z aktualnie wykorzystywanymi technikami i materiałami.

Wewnętrzna izolacja piwnicy

W zdecydowanej większości przypadków izolacja wodna w starych budynkach ma charakter hydroizolacji wewnętrznej. Tym mianem określa się ogół prac prowadzonych w środku piwnicy i bez konieczności prowadzenia robót ziemnych tj. odkopywaniu fundamentów. Wewnętrzna izolacja polega na:

  • Izolacji posadzki w piwnicy.
  • Odpowiednim uszczelnieniu ścian.

Pracę należy rozpocząć od skucia tynku ze ścian i podłogi, co pozwoli dotrzeć do murów i tym samym zlokalizować punkty przeciekania. Następnie konieczne jest osuszenie tych miejsc – to niezwykle ważny etap, gdyż pozwoli usunąć wilgoć zarówno z warstwy powierzchownej, jak i głębiej położonego wnętrza.

Kolejnym krokiem jest już dokładne zabezpieczenie występujących przecieków. W tym celu najlepiej wykorzystać materiały, które wykazują sporą ochronę na działanie wilgoci. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest materiał gwarantujący protekcję przed m.in. niskimi temperaturami i rozwojem pleśni. Dlatego też najchętniej wykorzystywanymi materiałami są polimocznik i pianka poliuretanowa (PUR).

Firma Izolmax zachęca do skorzystania z usługi profesjonalnej i skutecznej hydroizolacji piwnicy przy użyciu tych materiałów. Dysponujemy wysokiej kasy produktami, a setki zrealizowanych projektów stanowią potwierdzenie naszego wieloletniego doświadczenia w branży.

Izolacja piwnicy od zewnątrz

Jeżeli chodzi o izolację piwnicy od zewnątrz, to w tym przypadku konieczne jest przeprowadzenie wcześniej wspomnianych robót ziemnych. Ten rodzaj izolacji przeważnie wykonuje się już na etapie budowy domu lub generalnego remontu nieruchomości. Zewnętrzna hydroizolacja piwnicy obejmuje dwa typy:

  1. Izolację pionową, która dotyczy ścian zewnętrznych od strony gruntu.
  2. Izolację poziomą wykonywaną pod podłogą na gruncie oraz na ławach fundamentowych.

Istotną informacją jest fakt, że pionowa i pozioma izolacja piwnicy muszą być ze sobą równie szczelnie połączone. Tym sposobem następuje minimalizacja ryzyka przedostawania się wody gruntowej pomiędzy każdą z warstw.

Izolacja posadzki w piwnicy – o czym warto pamiętać?

Nie można zapominać, że rodzaj gruntu odgrywa sporą rolę w kontekście wykonania skutecznej izolacji podłogi w piwnicy. Wcześniej wspomniane warunki wodno-gruntowe determinują o sposobie zabezpieczenia posadzki. Przykładowo – grunty nawodnione wymagają wielowymiarowego zabezpieczenia ścian i podłogi.

Równie istotne znaczenie odgrywa powierzchnia piwnicy. Przy dużych pomieszczeniach niektóre materiały mogą okazać się niespecjalnie skuteczne pomimo atrakcyjnej ceny. Dlatego zamiast kolejnej warstwy styropianu znacznie lepszym wyborem będzie wykonanie precyzyjnego natrysku z wytrzymałej piany poliuretanowej.

Czy samodzielna hydroizolacja piwnicy to dobry pomysł?

Dla wielu osób samodzielne zabezpieczenie piwnicy to spora oszczędność pieniędzy. Jednak w rzeczywistości jest to tylko pozornie ekonomiczne rozwiązanie – zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają nawet minimalnego doświadczenia w pracach budowlanych.

Oto 3 powody, dla których izolacja piwnicy przy pomocy profesjonalnej firmy pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze:

  1. Doświadczeni fachowcy po zapoznaniu się z faktycznym stanem nieruchomości są w stanie oszacować orientacyjny termin realizacji prac.
  2. Firmy budowlane unikają niepotrzebnego użycia materiałów i dbają, aby minimalizować straty. W przypadku samodzielnej pracy ciężko tak naprawdę ocenić ilość potrzebnego materiału hydroizolacyjnego – przeważnie kończy się to nadwyżką lub nieustannym uzupełnianiem braków.
  3. Brak praktycznego doświadczenia dość szybko wyjdzie w trakcie prac np. nieprecyzyjnym położeniem materiału. To nie tylko nie daje efektów, ale i stwarza ryzyko dalszego rozwoju wilgoci.

Dlatego nie zwlekaj i skorzystaj z pomocy prawdziwych fachowców – skontaktuj się z firmą Izolmax, aby zadbać o własny dom i przygotować skuteczną hydroizolację piwnicy.



Proponowane artykuły


Poprawiamy ocieplenie

Ocieplanie warsztatu pianką PUR – najważniejsze informacje

Ocieplenie piwnicy pianką poliuretanową