Wełna wdmuchiwana – sposób na termomodernizację poddasza

Ocieplanie poddasza stanowi ważny etap procesu termomodernizacji nieruchomości. Niejednokrotnie zła izolacja poddasza powoduje powstawanie mostków cieplnych, które prowadzą do nadmiernego zużycia energii grzewczej. Ocieplanie metodą wdmuchiwania wełny celulozowej i szklanej zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością w branży budowlanej. Dlaczego termoizolacja techniką wdmuchiwania jest warta uwaga?

Jakie materiały wykorzystuje się do izolacji wdmuchiwanej?

Materiały wykorzystywane do termomodernizacji muszą charakteryzować się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (tzw. współczynnik lambda). Dzięki temu materiał zabezpieczy pomieszczenie i budynek przed ucieczką energii. To z kolei pozwoli zapobiec stratom energetycznym i tym samym utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz nieruchomości.

Izolacja wdmuchiwana przeprowadzana przez firmę Izolmax bazuje na dwóch typach wełny:

  • Wełna celulozowa będąca czystym papierem z recyklingu. Celuloza wykorzystana do ocieplania budynku jest dodatkowo nasączana w solach boru i tym samym zyskuje ochronę przed szeregiem innych czynników np. pleśnią, ogniem czy szkodnikami.
  • Wełna szklana URSA stworzona z recyklingu stłuczki szklanej. Materiał ten odznacza się nie tylko solidną termoizolacją, ale i daje zabezpieczenie przed m.in. nadmiernym hałasem, ogniem i pleśnią. Niewątpliwą zaletą wełny URSA jest to, że można ją wykorzystać do powtórnego użycia.

Dlaczego wdmuchiwanie wełny jest lepsze od tradycyjnych metod ocieplania?

Jest wiele powodów, które przemawiają za ocieplaniem metodą wdmuchiwania. Przede wszystkim warto zacząć od tego, że wdmuchiwanie wełny pozwala na dużą precyzję wykonanej izolacji. Poddasze z racji swojego położenia i konstrukcji może mieć skomplikowane kształty, które są trudne np. do położenia płyt gipsowo-kartonowych. Ponadto w trakcie wdmuchiwania nie jest konieczne demontowanie istniejącej zabudowy. Wystarczy wcześniejsze przygotowanie specjalnych otworów technologicznych, co zaaplikować odpowiednią ilość wełny termoizolacyjnej.

Kolejną zaletą wdmuchiwania wełny jest możliwość ograniczenia strat materiału. Przycinanie płyt styropianowych często idzie w parze z pozostawaniem ścinek, które przeważnie nie zostają w przyszłości wykorzystane. Izolacja wdmuchiwana pozwala na użycie takiej niezbędnej ilości wełny. W tym miejscu warto też dodać, że ten sposób termomodernizacji budynków minimalizuje ilość odpadów po wykonanej pracy. Tym samym można zaoszczędzić czas i pieniądze potrzebne do usunięcia pozostałości.

Do innych zalet ocieplania metodą wdmuchiwania należą:

  • Brak konieczności transportu materiału izolacyjnego.
  • Krótki czas realizacji – wdmuchiwanie jest niezwykle proste i szybkie.
  • Możliwość przeprowadzenia izolacji o dowolnej porze dnia i roku –
  • Wszechstronne zastosowanie – począwszy od skosów poddasza, przez strop a skończywszy na ściankach działowych.

Gdzie można wykonać ocieplanie metodą wdmuchiwania?

Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o wdmuchiwanie wełny w celu termomodernizacji budynków. Firma Izolmax, która zajmuje się ocieplaniem metodą wdmuchiwania, realizuje prace izolacyjne w różnych typach nieruchomości. Wełna celulozowa lub szklana wełna URSA sprawdzą się zarówno w ocieplaniu poddasza domu jednorodzinnego, jak i wielorodzinnych budynków mieszkalnych czy miejsc użyteczności publicznej. Wełny są również zabezpieczone przed rozwojem pleśni i grzybów, co pozwala je zastosować np. do ocieplania domowej spiżarni na poddaszu.

Izolację wdmuchiwaną można wykonać także w budynkach gospodarczych i przemysłowych. Wynika to w głównej mierze z właściwości wspomnianych materiałów termoizolacyjnych.

  • Wełna URSA jest materiałem klasy A1, a więc całkowicie niepalnym. Natomiast wełna celulozowa dzięki odpowiedniej impregnacji solami boru skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia. Dlatego mogą zostać wykorzystane np. w miejscach przechowywania materiałów łatwopalnych.
  • Oba typy wełny są niezwykle lekkie, co w żadnym stopniu nie prowadzi do obciążenia konstrukcji. Natomiast duży poziom elastyczności niweluje ryzyko naprężenia.
  • Wełny celulozowe i szklane nie wykazują efektu starzenia się, a to sprawia, że ich aplikacja gwarantuje właściwości termoizolacyjne na długi czas.
  • Materiały te są także bezzapachowe i nieatrakcyjne dla zwierząt, stąd niewielka szansa, że np. ptaki lub kuny zechcą urządzić w nich gniazda na poddaszu. To niezwykle wartościowa informacja w przypadkach ocieplania stodoły lub spichlerza w nowoczesnym gospodarstwie.

IZOLMAX – profesjonalne wdmuchiwanie wełny

Firma Izolmax od wielu lat specjalizuje się w realizacji prac izolacyjnych. Wykonujemy izolacje akustyczne, termiczne i wodne przy użyciu różnorodnych materiałów. Oferujemy też usługę ocieplania metodą wdmuchiwania, w której stosujemy wysokiej klasy wełny – celulozową oraz szklaną URSA. Z chęcią pomożemy w termomodernizacji poddasza przy za pomocą wdmuchiwania wełny. Osoby zainteresowane zachęcamy do kontaktu i rezerwacji terminów.