Jak wyciszyć pokój?

Komfort i spokój są bezcenne. Wszyscy chcą, aby po męczącym dniu znaleźć chwilę wytchnienia we własnym domu lub mieszkaniu. Niestety w niektórych przypadkach może to okazać się niemożliwe m.in. z powodu hałasu dobiegającego z sąsiednich pomieszczeń.

Wygłuszanie ścian – dlaczego warto?

Zapewnienie pomieszczeniom optymalnego poziomu izolacji akustycznej jest niezwykle wartościowe dla komfortu codziennego życia. Powodów dla wyciszenia pokoju jest tak naprawdę wiele i są wielce indywidualne. W większości przypadków wspomina się o:

  • zagwarantowaniu niezbędnej prywatności;

  • możliwości z bezproblemowego korzystania ze sprzętu audio i video;

  • uzyskaniu optymalnego spokoju w pokoju, który jest przeznaczony do pracy;

  • redukcji poziomu hałasu z innych pomieszczeń np. salonu, pokoju dziecięcego;

  • wyeliminowaniu dźwięków dochodzących z sąsiednich mieszkań lub klatki schodowej.

Izolacja dźwiękowa ścian a rodzaj nieruchomości

Nie ulega wątpliwościom, że sposoby wygłuszania ścian są nierozerwalnie związane z typem nieruchomości. Wyciszenie pokoju w bloku będzie bazować na zupełnie innych metodach aniżeli izolacja dźwiękowa ścian w domu jednorodzinnym lub pomieszczeniu typu studio. Które sposoby na wygłuszanie ścian są najskuteczniejsze? Oto przykładowe propozycje.

Wyciszenie pokoju w domu

Właściciele domów jednorodzinnych powinni zadbać o skuteczną izolację dźwiękową ścian już na etapie projektowania budynku. Innym rozwiązaniem jest gruntowny remont nieruchomości, co umożliwi skutecznie wygłuszyć ściany w pomieszczeniach. Które materiały budowlane mogą zostać użyte, aby zapewnić domostwu pożądany komfort i zagwarantować dostateczną ochronę przed hałasami?

  • Tynk akustyczny

Dźwiękochłonny tynk jest nakładany bezpośrednio na gołe mury. Jego chropowata faktura i specyficzna konstrukcja determinuje skuteczną izolację akustyczną, co odbywa się na drodze pochłaniania i rozpraszania fal dźwiękowych. Efektywność wygłuszania ścian jest uzależniona grubości warstwy tynku.

  • Płyty wygłuszające

Korkowe, gipsowo-kartonowe lub specjalistyczne, które są wypełnione piaskiem. Każdy rodzaj charakteryzuje się zupełnie innymi właściwościami izolacyjnymi – w odmienne zdolności do pochłaniania dźwięków pozwalają je z łatwością dostosować do własnych potrzeb. Nie są jednak pozbawione wad np. płyty korkowe nie są zbyt estetycznym rozwiązaniem, a uszkodzenie płyt z piaskiem spowoduje wydostawanie się materiału wygłuszającego na zewnątrz.

  • Tapety korkowe

Są bardzo podobne do płyt, ale różnią się od nich grubością. Tapeta jest znacznie cieńsza i przez to o wiele słabiej wycisza pokój.

  • Folia akustyczna

Jest montowana bezpośrednio do konstrukcji ścian szkieletowych – instalacja wymaga doświadczenia, co zwykle wiąże się z zatrudnieniem fachowców.

Wyciszenie pokoju w bloku

Mieszkanie to nie tylko mniejszy metraż, ale i znaczne ograniczenie pola działania. Choć właściciele nie mogą sobie pozwolić na wymianę materiałów w konstrukcjach ścian, to jednak istnieje kilka skutecznych sposobów na poprawę izolacji akustycznej i wyciszenie pokoi.

  • Dźwiękoszczelne drzwi i podłogi

To jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które pozwala solidnie wytłumić dźwięki dochodzące z sąsiednich pomieszczeń i ograniczyć zewnętrzny hałas.

  • Bogate wyposażenie wnętrza

Minimalistyczny wystrój i niewielka ilość mebli w mieszkaniu sprawia, że dźwięk rozchodzi się znacznie lepiej niż w bogato wyposażonym pokoju. Warto więc wypełnić przestrzeń przedmiotami o miękkiej fakturze np. poduszki, firany, wykładziny, wełniane koce lub narzuty na kanapie i łóżku.

  • Kasetony sufitowe / podwieszany sufit

W pierwszym przypadku wygłuszenie będzie niewielkie, ale i rozwiązanie nie stanowi zbyt dużego wydatku. Z kolei drugi sposób sprawdzi się do redukcji hałasu generowanego z wyżej położonego mieszkania.

  • Przedścianka

Wolnostojąca konstrukcja wykonana z profili UW/CW i jednostronnej warstwy płyt GK. Choć budową przypominają ścianki działowe, to przedścianki są montowane do istniejących już ścian – wnętrze przedścianki jest dodatkowo wypełniane warstwą materiału izolacyjnego np. granulatem styropianowym, celulozą lub pianką poliuretanową PUR.

IZOLMAX – profesjonalne wygłuszanie ścian i wyciszanie pomieszczeń

Firma IZOLMAX specjalizuje się w izolacji akustycznej ścian, co umożliwia redukcję rozchodzenia się dźwięku i zagwarantowanie pożądanego komfortu mieszkańcom. W naszej wieloletniej działalności mieliśmy okazję wykonywać projekty w domach jednorodzinnych, mieszkaniach w bloku lub kamienicy, a nawet i pomieszczenia typu studio. Do izolacji pomieszczeń wykorzystujemy nowatorską technologię wdmuchiwania celulozy, granulatu styropianowego lub piany PUR – dzięki temu zapewniamy precyzyjne wyciszenie pokoju w krótkim czasie. Zainteresowanych współpracą zachęcamy do kontaktu.



Proponowane artykuły


Izolacja rur CO. Co warto wiedzieć przed wykonaniem izolacji termicznej rur?

Natrysk pianki poliuretanowej a wilgoć więźby dachowej?

Jak przygotować poddasze przed natryskiem pianą PUR?