Skuteczna izolacja bramy w budynku

Podczas budowy lub remontu domu nie da się często przewidzieć wszystkiego. Z tego powodu czasami może zdarzyć się tak, że zła termoizolacja garażu znacząco wpłynie na temperaturę wewnątrz budynku, a tym samym na rachunki za ogrzewanie. Z tego powodu ocieplane drzwi garażowe to jedynie rozwiązanie na ograniczenie strat energetycznych budynku.

We współczesnych projektach garaż jest nieodłącznym elementem projektów domów wolnostojących o nowoczesnym charakterze. Nie jest on osobną, wolnostojącą konstrukcją, lecz wpasowaną w bryłę domu. Oznacza to, że nieodłącznie ma on wpływ na bilans energetyczny w naszym domu i może powodować spore straty ciepła. Jedynym sposobem na jego utrzymanie jest więc zaizolowanie bramy garażowej. Znacząco zmniejszy to wydatki na ogrzewanie, jakie ponosimy.

Izolacja bramy w budynku – jak wybrać?

Do strat ciepła wewnątrz garażu bezapelacyjnie przyczynia się sama brama garażowa. Ocieplenie jej drzwi nie zawsze jest dobrym pomysłem, a na dodatek jego wykonanie jest dość skomplikowane. Przede wszystkim nie można stosować grubych warstw, które są ciężkie, a przez które otwieranie bramy może stać się uciążliwe, a w przypadku stosowania automatyki wręcz niemożliwe. Ponadto rodzaj użytej termoizolacji należy zawsze dobrać pod kątem materiału, z jakiego wykonana została brama. Drewno nie potrzebuje tak skutecznego izolatora, w przeciwieństwie do bramy metalowej.

Pierwszym etapem powinno zostać dokładne sprawdzenie ościeżnicy oraz tego jak dokładnie brama garażowa do niej przylega. Jeśli szczelina jest zauważalna, pierwszym co powinniśmy zrobić, jest wyregulowanie okuć oraz ustawienie drzwi w prawidłowy sposób. W przeciwnym wypadku nawet najlepsza termoizolacja nie przyniesie oczekiwanego efektu. Warto również zakupić uszczelki, która są dobrej jakości, ponieważ dokładniej przylegają one do skrzydła.

Jakie materiały wykorzystać?

Jeśli planujemy termoizolację, przede wszystkim powinniśmy kierować się przy wyborze grubością materiału. W przypadku, gdy pogrubienie skrzydła bramy garażowej jest niemożliwe, zakupmy zwykłą folię termoizolacyjną. Warto jednak, aby charakteryzowała się ona niską przenikalnością ciepła. Folię wystarczy nakleić na drzwi i w ten sposób wytworzy ona warstwę izolującą. Pamiętajmy jednak, aby wcześniej powierzchnię odpowiednio oczyścić i wytrzeć do sucha, następnie możemy przystąpić do klejenia na ich powierzchni taśmy obustronnie klejącej. Folię tniemy w pasy, przyklejamy do taśmy, a na koniec zabezpieczamy za pomocą taśmy aluminiowej.

Innym dobrym rozwiązaniem jest użycie maty izolacyjnej. Charakteryzuje się ona elastycznością oraz bardzo dobrym przylgnięciem do podłoża. W sklepach znaleźć możemy również folię, która zbudowana jest z dwóch warstw materiału, pomiędzy którymi znajdują się pęcherzyki powietrza, które są bardzo skutecznym izolatorem. Jest to bardzo dobra ochrona przed zimnem.

Równie dobrym rozwiązaniem jest użycie popularnego styropianu, który dobrze zachowywał się będzie w konstrukcjach uchylnych. Już 3 centymetry płyty są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, zmieniającą się temperaturę oraz na oddziaływanie wilgoci.

Jednym z najlepszych rozwiązań jest pianka PUR inaczej zwana poliuretanową. Kupuje się ją w postaci natryskowej izolacji cieplnej i nakłada za pomocą pistoletu. Charakteryzuje się lekkością, odpornością na wilgoć, pleśń oraz idealnie przylega do powierzchni bramy. Jednak ważne jest, aby przed jej nałożeniem bardzo dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania. Pamiętajmy również o kwestiach bezpieczeństwa takich jak odpowiedni ubiór, maska i okulary ochronne. Po skończonych pracach pomieszczenie należy bardzo dokładnie wywietrzyć. Warto jej nałożenie powierzyć ekspertom.

Bramy garażowe ocieplane

Jeśli mamy taką możliwość powinniśmy zaplanować termoizolację bramy garażowej już podczas projektu domu lub podczas projektowania garażu. Świetnym wyborem jest na przykład ocieplana brama garażowa, która już w fabryce uzyskała warstwę termoizolacyjną o świetnych właściwościach. Przy takim rozwiązaniu, warstwa zapobiega utratom ciepła, znajdując się pomiędzy warstwami skrzydła. Popularne są również bramy segmentowe, których elementy wypełnia pianka poliuretanowa. Wyposażone są one również w wysokiej jakości uszczelkę, która dodatkowo przez wiele lat chroni przed wydostawaniem się ciepła przez bramę. Ceny ocieplanych drzwi garażowych są wyższe, jednak warto zastanowić się nad taką inwestycją. Spowodują one obniżenie rachunków za prąd i zwiększą komfort cieplny całego budynku. Nieocieplane bramy są polecane jedynie do garaży wolnostojących.