Odwadnianie budynku – czym jest drenaż opaskowy?

Planując budowę nowej nieruchomości lub remont starego domu należy zadbać o wiele istotnych kwestii. Drenaż odwadniający stanowi idealny przykład prac, które pozwalają uchronić budynek przed szeregiem problemów. Na czym polega drenaż opaskowy i kiedy warto go wykonać? Czy odwodnienie domu jest niezbędnym elementem wszystkich projektów?

Drenaż opaskowy – co to jest?

Drenażem opaskowym określa się jedną z form wsparcia nieruchomości w zakresie odprowadzania wody do kanalizacji. Termin ten odnosi się do specjalnie zaprojektowanego systemu rur, który zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody. Tym sposobem drenaż odwadniający pozwala ograniczyć ryzyko wielu poważnych kłopotów np. zalania piwnicy, zawilgocenia fundamentów czy też kapilarnego podciągania wilgoci do ścian. Konsekwencją tych kłopotów są m.in. mostki termiczne prowadzące do wyziębienia pomieszczeń i wzrostu zużycia energii, większe koszty za ogrzewanie, naruszenie wytrzymałości

Odwodnienie budynku – co wchodzi w skład systemu drenarskiego?

Drenaż wokół starego domu lub nowej nieruchomości musi składać się z odpowiednich elementów. W celu wykonania skutecznego drenażu odwadniającego należy zadbać o:

  • Rury drenarskie charakteryzujące się otworami na całym obwodzie, co umożliwia napływanie wody. Rury wykorzystywane do odwodnienia domu mogą być wykonane z ceramiki lub tworzywa sztucznego np. PCV czy PE. Warto zaznaczyć, że rury drenarskie powinny być ułożone ze spadkiem, co stanowi jeden ze sposobów ich automatycznego czyszczenia.

  • Otulinę rur, która zapobiega przed zatykaniem otworów odprowadzających przez gruz. Materiał do wykonania otuliny jest uzależniony od rodzaju gruntu – przeważnie wykorzystuje się tworzywa sztuczne lub włókna kokosowe.

  • Studzienki kontrolne, zwane też rewizyjnymi, które służą do zbierania piasku płynącego wraz z odprowadzaną wodą. Tym sposobem studzienki rewizyjne pozwalają na czyszczenie rur współtworzących cały system drenażowy.

  • Studzienka zbiorcza, która łączy drenaż odwadniający z kanalizacją i pozwala na odprowadzenie całej zebranej wody z terenu nieruchomości.

Kiedy należy wykonać drenaż odwadniający?

Odwodnienie domu nie stanowi obowiązkowego elementu projektu budowlanego. Jeżeli nieruchomość znajduje się na piaszczystym lub żwirowym gruncie, a poniżej fundamentów budynku występuje solidna warstwa nieprzepuszczalnego podłoża, to drenaż opaskowy będzie zbędny. Wówczas właściciele nieruchomości będą mieć raczej problemy w postaci zbyt suchego ogródka. Niemniej jednak nie będą musieli się obawiać o nadmierne zaleganie wody np. pochodzącej z intensywnych opadów deszczu.

W gorszej sytuacji znajdują się osoby, których działka jest w głównej mierze stworzona z gruntu nieprzepuszczalnego np. gliny lub iłu. Ponadto, jeżeli na terenie posesji pojawia się problem wysokiego poziomu wód gruntowych, to drenaż opaskowy jest wręcz niezbędnym rozwiązaniem. Odwodnienie budynku ma wówczas na celu zgromadzenie przesadnej ilości deszczówki, która spływa w głąb ziemi, oraz obniżenie nadmiernego poziomu wód gruntowych.

Co więcej, odwodnienie domu dookoła ław fundamentowych musi zostać wykonane w przypadku budynku, który będzie położony na skarpie lub w pobliżu zbocza. Drenaż odwadniający jest wówczas konieczny. Dzięki temu można zapobiec przesadnemu rozmoknięciu gruntu, co w konsekwencji może spowodować osunięcie się ściany nieruchomości.

Drenaż wokół starego domu – o czym należy pamiętać?

Nowe inwestycje przewidują wykonanie drenażu opaskowego już na etapie projektu. W przypadku wiekowych nieruchomości sprawa wiąże się z dodatkowymi komplikacjami. Odwodnienie budynku może okazać się niewystarczającym sposobem zabezpieczenia fundamentów, podpiwniczenia i ścian. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie dokładnej analizy nieruchomości, aby sprawdzić aktualny stan hydroizolacji. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że warstwa izolacyjna wymaga wymiany.

Częstą formą wsparcia dla drenażu wokół starego domu są iniekcje przeciwwilgociowe. To bezpieczna i przyjazna środowisku metoda, która polega na wstrzykiwaniu do struktury murów preparatów mineralnych np. pianki poliuretanowej (PUR). Piana poliuretanowa to niezwykle popularny i wyjątkowo skuteczny materiał w zakresie prac hydroizolacyjnych. Wynika to przede wszystkim z tego, że pianka PUR wykazuje niezwykle dużą odporność wobec wilgoci i zapobieganiu przesiąkaniu wody w strukturę nieruchomości. Co więcej, pianka poliuretanowa jest odporna na rozwój pleśni i grzybów. To dodatkowa zaleta, która stanowi ochronę dla użytkowników budynku przed rozwojem chorób uwarunkowanych zagrzybieniem ścian.

Kiedy odwodnienie domu jest niemożliwe?

W niektórych przypadkach drenaż opaskowy może okazać się niewykonalny. Głównym problemem jest utrudnione odprowadzanie wody. Jeżeli nieruchomość znajduje się na nieprzepuszczalnym podłożu, a na dodatek w sąsiedztwie działki nie ma żadnego ujścia umożliwiającego odpływ nagromadzonej wody. Ponadto drenaż odwadniający nie jest możliwy do wykonania w przypadku wody naporowej. Wówczas poziom wody gruntowej, która znajduje się pod ciśnieniem, nie jest możliwy do obniżenia dzięki systemowi drenującemu. Jedynym rozwiązaniem może okazać się konieczność wykonania hydroizolacji obejmującej ściany fundamentowe domu.

IZOLMAX – izolacja fundamentów pod drenaż opaskowy

Firma Izolmax od 2010 roku realizuje różnorodne projekty dotyczące izolacji nieruchomości. Oferujemy profesjonalne natryski z wykorzystaniem wysokiej klasy piany PUR, celulozy i polimocznika, które stanowią idealną formę zabezpieczenia budynku np. przed nadmiernym zawilgoceniem. Ponadto zachęcamy do skorzystania z usługi badania termowizyjnego, które pozwala ocenić poziom szczelności inwestycji np. fundamentów i podpiwniczenia. Przed wykonaniem drenażu odwadniającego warto zawczasu przygotować dobrą hydroizolację fundamentów, co umożliwia redukcję kosztów w przyszłości. Mamy doświadczenie w różnych typach budynków – począwszy od domów jednorodzinnych, przez nieruchomości użytku publicznego, a skończywszy na budynkach przemysłowych i rolnych. Zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą!