Metody docieplania poddaszy pod lupą

Nieocieplone poddasze to nie tylko problem chłodu znajdujących się tam pomieszczeń, ale także – a może przede wszystkim – problem dla całego budynku. Brak termoizolacji wpuszcza do wnętrza wilgoć (później pojawiają się grzyby i pleśń), a w jej następstwie może dojść do gnicia drewnianych elementów więźby dachowej. Ocieplenie warto wykonać jeszcze w czasie budowy domu, a jeśli nie ma go w budynku już istniejącym – poddasze należy docieplić. Metody ocieplania poddasza mogą być różne. Warto zapoznać się z ich charakterystyką, by móc wybrać tą najlepszą. Czym ocieplić poddasze?

Docieplanie poddaszy wełną mineralną

Już od lat jest to jeden z najpopularniejszych materiałów do docieplania poddaszy. Wełna mineralna jest materiałem niepalnym i ma wysoką paroprzepuszczalność – a więc pozwala na to, by ocieplone ściany czy stropy „oddychały”. Jednak aby uzyskać efekt paroprzepuszczalności, także inne elementy systemu docieplenia muszą charakteryzować się podobnymi parametrami. Zaletą wełny mineralnej jest na pewno jej stosunkowo niska cena. Ma ona jednak również kilka wad. Przede wszystkim to, że obciąża konstrukcję dachu, a wraz z upływem lat wełna mineralna obwisa i kurczy się i przez to traci swoje parametry oraz właściwości. Minusem jest również to, że przy montażu wełny bardzo łatwo powstawać mogą nieszczelności, czyli tzw. mostki termiczne. Wełna może ulegać też zawilgoceniu, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

Płyty styropianowe

To materiał lekki, łatwy w obróbce i montażu. Warto też dodać, że jest on tańszy od wełny mineralnej (co w wielu przypadkach decyduje o jego wyborze, szczególnie że mimo innych parametrów, izolacyjność cieplna tych dwóch materiałów jest bardzo zbliżona). Płyty styropianowe są giętkie i sprężyste, dzięki czemu dobrze dopasowują się do wolnych przestrzeni między krokwiami, ale trzeba je dokładnie wciskać. Wadą takiego rozwiązania jest to, że docieplenie poddasza będzie skuteczne (i nie będzie pojawiać się wilgoć), tylko wtedy gdy płyty będą do siebie idealnie dopasowane, co nie zawsze jest możliwe – i tworzą się szczeliny. Same prace wymagają wykonania dodatkowych wzmocnień konstrukcji, a materiał izolacyjny może się kruszyć i pylić. Warto też dodać, że styropian, choć ma dobre właściwości termoizolacyjne, nie stwarza dobrej izolacji akustycznej.

Pianka poliuretanowa do docieplenia poddaszy

Jedną z metod na termoizolację poddasza jest ocieplanie pianką PUR. Zapewnia ona wysoki poziom izolacji i ma doskonałe parametry techniczne. Bardzo ważne jest to, że pianka poliuretanowa zachowuje swoje doskonałe właściwości przez lata, a do tego nie odkształca się i nie starzeje. W czasie jej aplikacji można utworzyć warstwę o preferowanej grubości i bez problemu dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca. Sprawia to, że izolacja jest bardzo szczelna (nie przedostaje się przez nią powietrze ani para wodna). Można powiedzieć, że pianka poliuretanowa łączy w sobie dobre właściwości wszystkich materiałów izolacyjnych, a zarazem nie ma ich wad. Jednym jej minusem jest to, że może być też łatwopalna (należy wtedy wybrać taką, która została wykonana z materiału samogasnącego). Pianka PUR nie jest jednak wykorzystywana tak często, jak inne materiały, ze względu na to, że w porównaniu do nich ma stosunkowo wysoką cenę.

Granulki celulozy

Tam gdzie nie jest możliwe ocieplenie w sposób tradycyjny, np. na poddaszach które są już użytkowane, sposobem na docieplenie jest termomodernizacja metodą wdmuchiwania. Polega to na wdmuchaniu izolacji w postaci sypkiej, przy pomocy agregatu z wężem do niewielkich otworów technicznych. Dzięki temu docieplanie poddaszy granulkami celulozy nie wymaga przeprowadzania kosztownego remontu, a prace przebiegają szybko i sprawnie. Co ważne, metoda ta może być pomocna w uzupełnianiu ubytków w tradycyjnych materiałach izolacyjnych, np. w wełnie mineralnej.

Którą metodę wybrać? Czym ocieplić poddasze?

Ocieplanie poddasza można wykonać kilkoma metodami, a wybór tej jednej nie zawsze zależny jest od człowieka, ale od stanu więźby dachowej. Większy wybór ma się w przypadku dachu nowego, a więcej kłopotów w przypadku budynku użytkowanego (gdzie czasem jedynym rozwiązaniem są granulki celulozy). Ci, którzy stawiają na oszczędności, powinni postawić na płyty styropianowe. Wydaje się jednak, że obecnie najlepszym wyborem może się okazać pianka PUR, która jest droższa, ale gwarantuje pełne docieplenie poddasza.