Ocieplenie sufitu podwieszanego – czym je wykonać?

Podwieszany sufit stanowi częste rozwiązanie w domach i mieszkaniach. Wynika to z wielu kwestii m.in. ekonomicznych, praktycznych i estetycznych. Bez względu na przyczynę jego montażu należy też zadbać o odpowiednią termoizolację. Jak ocieplić sufit podwieszany? Który materiał termoizolacyjny sprawdzi się najlepiej? Czym ocieplić sufit od wewnątrz, aby mieć pewność, że nie dochodzi do strat energii?

Dlaczego warto wykonać ocieplenie sufitu podwieszanego?

Choć mogłoby się wydawać, że podwieszane sufity są reliktem przeszłości lub opcją zarezerwowaną wyłącznie dla wysokich nieruchomości, to w praktyce jest zgoła inaczej. Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych o normalnej wysokości często decydują się na montaż podwieszanego sufitu. W czasach gdy stawki związane ze zużyciem energii cieplnej zmieniają się niezwykle dynamicznie, każdy szuka oszczędności. A takowym rozwiązaniem jest właśnie wykonanie podwieszanego sufitu, który pozwala ograniczyć ilość zużywanego ciepła i tym samym zadbać o domowy budżet.

Podwieszany sufit nie spełni swojego zadania, jeżeli nie zostanie odpowiednio zabezpieczony. Ocieplenie sufitu podwieszanego jest niezbędne, aby zagwarantować ochronę przed utratą cennej energii. Kiedy wykonanie ocieplenia sufitu podwieszanego jest koniecznością?

  • W parterowym domu jednorodzinnym.

  • W nieruchomości wykonanej wedle starego budownictwa.

  • W mieszkaniu znajdującym się w budynku wielorodzinnym.

Trzeba zaznaczyć, że ocieplenie sufitu podwieszanego znajdującego się pomiędzy kondygnacjami (np. w domu wielopiętrowym) nie zawsze jest potrzebne. W niektórych przypadkach może pojawić się konieczność wykonania prac termoizolacyjnych np. kiedy istnieje ryzyko występowania mostków cieplnych, które narażają nieruchomość na straty energetyczne i wzrost kosztów związanych z ogrzewaniem. Najlepiej jednak skorzystać jest z porady fachowców, aby dokładną analizę nieruchomości m.in. poprzez wykonanie badania termowizyjnego.

Nie można też zapominać, że ocieplenie podwieszanego sufitu jest także dodatkową formą izolacji akustycznej. Warstwa materiału termoizolacyjnego pozwala na wygłuszenie pomieszczenia, co gwarantuje ekstra komfort. Jest to szczególnie pomocne w przypadku mieszkań, które są narażone na hałasy z sąsiednich lokali.

Jak ocieplić sufit podwieszany?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że kluczową rolę odgrywa ocieplenie sufitu od wewnątrz. To właśnie pusta przestrzeń musi zostać wypełniona materiałem termoizolacyjnym. Tym sposobem pozwoli zapobiec przenikaniu energii cieplnej. Warto pamiętać, że materiał do ocieplenia należy zamontować niezwykle precyzyjnie.

Metoda instalacji ocieplenia sufitu podwieszanego jest tak naprawdę uzależniona od materiału, który zostanie wykorzystany do izolacji. Zgoła inaczej wygląda montaż termoizolacji w formie styropianu aniżeli aplikacja pianki poliuretanowej. Niemniej jednak zawsze warto postawić na wykonanie tej pracy przez fachowców. Tym sposobem można uniknąć rażących błędów (np. nieprawidłowego ocieplenia, naruszenia kondycji stropu) oraz zapobiec zbędnym wydatkom (np. wskutek zmarnowania materiału przez niewłaściwą aplikację termoizolacji).

Bez względu na rodzaj wybranego materiału do ocieplenia zawsze należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni podwieszanego sufitu. Oznacza to, że przed przystąpieniem do termoizolacji należy usunąć wszelkie dekoracje sufitowe, aby bezproblemowo wykonać prace związane z ociepleniem.

Czym ocieplić sufit od środka?

Wybór materiału do ocieplenia sufitu podwieszanego tylko pozornie wydaje się prostą kwestią. Materiał izolacyjny musi zostać dobrany wedle trzech istotnych kryteriów:

  1. Budżetu przeznaczonego na wykonanie termoizolacji.

  2. Rozmiaru powierzchni, która ma zostać poddana ociepleniu.

  3. Przeznaczenia i lokalizacji pomieszczenia objętego pracami termoizolacyjnymi.

Tanie rozwiązanie, jak chociażby styropian, może okazać się problematyczne na wielu płaszczyznach. W jego przypadku konieczne jest przycinanie płyt, które muszą być odpowiednio dopasowane do wnętrza podwieszanego sufitu. Co więcej, przyklejanie płyt styropianowych nie należy do najprostszych i wygodnych rzeczy. Ponadto jest to materiał łatwopalny, a więc stwarza też spore zagrożenie w przypadku potencjalnego ryzyka pożaru.

Często polecanym materiałem do ocieplenia podwieszanego jest wełna mineralna. Jej umieszczenie we wnętrzu sufitu jest znacznie łatwiejsze aniżeli wcześniej wspomnianego styropianu. Niemniej jednak wełna nie jest pozbawiona wad. Materiał ten bez najmniejszego trudu pochłania wilgoć, co oznacza, że jego użycie w łazience będzie niewskazane. Co więcej, wełna jest niezwykle komfortowa i tym sposobem jest częstym wyborem dla zwierząt np. myszy.

Czym ocieplić sufit od środka? Dobrym wyborem jest pianka poliuretanowa (PUR) lub celuloza. Oba materiały są przede wszystkim proste do aplikacji, gdyż ich montaż polega na szybkim i precyzyjnym natrysku. Celuloza i piana poliuretanowa gwarantują też szereg innych udogodnień w zakresie termoizolacji:

  • Skuteczność w zakresie izolacji akustycznej.

  • Wykazują odporność na ogień, środki chemiczne i wilgoć.

  • Oba materiały są nieatrakcyjne dla zwierząt oraz odporne na rozwój pleśni i innych chorobotwórczych grzybów.

  • Mają niski współczynnik przewodzenia ciepła (tzw. współczynnik lambda), co oznacza dużą skuteczność w zakresie zapobiegania ucieczce energii.

Izolmax – profesjonalne ocieplenie sufitu od wewnątrz

Firma Izolmax specjalizuje się w wykonywaniu prac termoizolacyjnych przy użyciu wysokiej klasy piany poliuretanowej i celulozy. W zakresie naszych usług oferujemy też ocieplanie podwieszanych sufitów w różnych typach nieruchomości. Oferujemy profesjonalne ocieplanie mieszkań, domów jedno- i wielorodzinnych, a także lokali usługowych czy budynków przemysłowych. Wieloletnie doświadczenie wraz z nowoczesnym sprzętem pozwalają na szybką i ekonomiczną realizację zleceń. Jeżeli chcesz wykonać ocieplenie sufitu od wewnątrz, zarezerwować termin lub poznać szczegóły współpracy, to zachęcamy do kontaktu.



Proponowane artykuły


Mostki termiczne na poddaszu – jak ich uniknąć?

Jak wyciszyć strop drewniany? Izolacja akustyczna

Termowizja w montażu okien i drzwi