Nieszczelność okien – jak sobie poradzić z tym problemem?

Delikatnie rozszczelnione okno chłodnym wieczorem po całym dniu upalnej temperatury niejednokrotnie ratuje domowników w okresie wakacji. Co jednak robić, gdy w domu są nieszczelne okna? Co może powodować, że wieje z okien? Czy jedynym rozwiązaniem jest generalny remont budynku?

Dlaczego wieje przez plastikowe okna? Przyczyny nieszczelności

Nie ma możliwości, aby wskazać jedną konkretną przyczynę, które powoduje, że wieje z okien. Kupując budynek starej daty odpowiedź jest stosunkowo prosta: stolarka okienna starej generacji. Okna sprzed kilkunastu lat zostały stworzone wedle innych norm dotyczących termoizolacji nieruchomości. Niemniej jednak nieszczelność okien nie jest wyłącznie domeną budynków z poprzednich epok. Także dzisiejsze, czasami wręcz reklamowane jako innowacyjne inwestycje również borykają się z problemem niedostatecznej izolacji.

Dlaczego wieje przez okna plastikowe? Niezwykle częstym powodem zbyt małej szczelności jest kiepski montaż, co może być rezultatem różnorodnych czynników np. złego rozplanowania pracy, niewłaściwego przygotowania otworów okiennych, nieodpowiedniego wykonania pomiarów czy założenia okien na brudnym podłożu. Równie popularnymi błędami montażowymi jest m.in. osadzenie okna bez klocków podporowych czy też instalacja bez użycia łączników mechanicznych.

Oczywiście nieszczelne okna nie muszą być rezultatem nieprawidłowości dotyczących montażu. Przyczyna może tkwić w jakości samego produktu np. okna uległy uszkodzeniu mechanicznemu podczas transportu bądź były nieodpowiednio przechowywane u producenta. Niejednokrotnie może okazać się, że atrakcyjnie niska cena nie idzie w parze z jakością.

Nie będzie zaskoczeniem, że problemu nieszczelnych okien należy szukać po stronie uszczelek – źle zamontowane uszczelki w oknie bądź ich uszkodzenie np. wskutek zbyt niskiej temperatury często ulegają pęknięciom.

Inne potencjalne przyczyny braku lub zbyt niskiej szczelności okien to:

  • źle dobrany rozmiar okna do otworów okiennych,

  • niedokładne usunięcie i pozostawienie folii zabezpieczającej po montażu,

  • nieprawidłowe/zbyt słabe dociśnięcie skrzydła okna do ramy tzw. rozregulowanie okna.

Po czym rozpoznać nieszczelne okna?

Nieszczelne okno nie zawsze musi stanowić problem. Podczas wspomnianych już upalnych wakacji rozszczelnione okna są wręcz zbawienne przy wysokiej temperaturze otoczenia. Gorzej jest jednak w sytuacji, gdy nadchodzi jesień i zima, a wraz z nimi pogorszenie pogody. To właśnie wtedy najłatwiej natrafić na charakterystyczne oznaki nieszczelnych okien.

Jak rozpoznać nieszczelność? Przede wszystkim wieje z okien. Szczególnie przy dużym i porywistym wietrze można usłyszeć jego wyraźny świst, który powinien być stłumiony we wnętrzu domu. Kolejne objawy to mniej lub bardziej odczuwalny chłód w pomieszczeniu oraz gromadząca się na parapecie woda, co zwykle ma miejsce podczas dni obfitujących w opady deszczu lub śniegu.

Gdy wieje z okien – skutki niedostatecznej szczelności

Nieszczelne okna to z całą pewnością mniejszy komfort. Zwłaszcza jeżeli chodzi o wspomniany wcześniej spadek temperatury. Nadmierne zimno w domu lub w mieszkaniu niesie za sobą szereg negatywnych następstw:

  • Mostki termiczne – punkty stanowiące miejsce nadmiernej utraty energii cieplnej.

  • Pleśń – przesadne gromadzenie się wody może skutkować rozwojem chorobotwórczego grzyba.

  • Wzrost kosztów związanych z ogrzewaniem nieruchomości wskutek ucieczki ciepła z budynku.

  • Przesadne wychłodzenie murów przy otworach okiennych, co może skutkować osłabieniem ich wytrzymałości.

Jak wykryć nieszczelne okno?

W niektórych przypadkach jest to niesamowicie proste. Zwykle nieszczelne okna warto sprawdzić w dwojaki sposób – wizualnie (sprawdzając obecność mankamentów w postaci m.in. uszkodzonych lub odklejonych uszczelek, szpar, dziur bądź pęknięć) i manualnie (m.in. analizując poziom docisku skrzydła do ramy, czy też sprawdzając rękoma różnice temperatury i przepuszczalności powietrza w różnych miejscach okna). Niemniej jednak tego typu sposoby są dobrym rozwiązaniem np. gdy problem dotyczy okien w pokojach codziennego użytku. Co zrobić w przypadku niewielkich bądź ciężko dostępnych okiennic na dachu, poddaszu czy podpiwniczeniu?

Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie profesjonalnego pomiaru promieniowania cieplnego, które fachowo określa się mianem badania termowizyjnego. Proces ten polega na analizie całego budynku i sprawdzeniu skuteczności jego izolacji termicznej. Analizie zostają też poddane stolarki okienne i drzwiowe, które są częstymi punktami ucieczki ciepła i powstawania mostków termicznych. Niewątpliwą zaletą termowizji jest to, że pozwala wykryć wszelkie, nawet najdrobniejsze nieszczelności, które mogą prowadzić do wspomnianej utraty energii cieplnej. Tym sposobem, można znacznie szybciej i prościej zaplanować wymianę dotychczasowej termoizolacji.

Jak sobie radzić z nieszczelnymi oknami?

Rozwiązanie problemu nieszczelnych okien może niekiedy okazać się prostsze niż mogłoby się wydawać. Warto zacząć od sprawdzenia, czy okno nie jest po prostu rozszczelnione. Wówczas wystarczy dobrze docisnąć skrzydło do ramienia, a następnie mocno zamknąć.

Innym rozwiązaniem może być samodzielna regulacja okien. W wielu przypadkach wyregulowanie sprowadza się do zmiany trybu z letniego na zimowy, co gwarantuje zwiększenie ich szczelności. Jeżeli problem tkwi w pękniętej uszczelce, to rzecz jasna należy dokonać jej wymiany.

Gdy powyższe sposoby zawodzą, to jedynym rozwiązaniem jest wykonanie remontu. Wtedy niezbędna jest konsultacja z profesjonalnymi firmami (np. Izolmax), które mają doświadczenie nie tylko w wymianie okien, ale i sprawdzeniu otworów. Istnieje bowiem wielkie prawdopodobieństwo, że ten rejon będzie wymagać dodatkowego uszczelnienia.

IZOLMAX – profesjonalna pomoc, gdy wieje z okien

Jeżeli nie masz pojęcia, dlaczego wieje przez okna plastikowe, a chcesz uniknąć nadmiernych wydatków na ogrzewanie i uchronić własny dom przed pleśnią, to warto skontaktować się z firmą IZOLMAX. Specjalizujemy się w realizacji prac mających na celu poprawę izolacji termicznej nieruchomości. Wykorzystujemy nawiewy z celulozy lub pianki poliuretanowej, które gwarantują duży poziom ochrony przed niespodziewaną ucieczką ciepła. Ponadto oferujemy wykonanie badania termowizyjnego całego budynku, co pozwoli na znalezienie wszystkich potencjalnych mostków termicznych. Osoby zainteresowane współpracą zachęcamy do kontaktu.