Na co zwrócić uwagę wybierając okna na poddasze?

Mogłoby się wydawać, że wybór okien na poddasze nie stanowi zbyt dużego problemu. Jednak w rzeczywistości należy wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników, które pozwolą zadecydować jakie okna na poddasze okażą się najlepszą opcją. Czym się charakteryzują okna na poddaszu nieużytkowym? Jakie są zalety trójkątnego oka na poddaszu? O jakich kwestiach nie można zapominać przed montażem okna szczytowego na poddaszu?

Okna na poddasze – najważniejsze aspekty przy wyborze okien dachowych

Przy użytkowym poddaszu należy pamiętać, że dostępna przestrzeń i przygotowane z niej pomieszczenia muszą zostać prawidłowo oświetlone. Rozmiar okna szczytowego na poddaszu odgrywa niezwykle ważną rolę w doświetleniu pokojów, które będą znajdować się na strychu. Ustalenie odpowiedniej wielkości pozwala rozwiązać inny problem, a mianowicie liczbę okien dachowych do montażu. Oczywiście nie można zapominać, że konstrukcja dachu ma równie duże znaczenie m.in. kąt nachylenia będzie determinować ilość wpadającego światła.

Rozmiar i ilość okien na poddaszu powinny zostać określone już na etapie projektowania całej nieruchomości. Warto też zaznaczyć, że coraz więcej osób decyduje się na trójkątne okno na poddaszu. Oprócz oryginalnego wyglądu i walorów estetycznych często przypisuje się im duże walory energooszczędne. Oznacza to, że oprócz rozjaśnienia pomieszczeń mogą zagwarantować znacznie więcej korzyści w zakresie obniżenia zużycia energii na ogrzewanie. Niemniej jednak należy pamiętać, że jest to kwestia dość indywidualna i montaż trójkątnych okien na poddaszu nie będzie możliwy w każdym domu. Ponadto należy pamiętać, że wszystkie okna muszą być na odpowiednich wysokościach – dolna krawędź powinna być co najmniej 85 cm nad podłożem, a górna minimum 220 cm nad podłogą.

Liczba oraz odpowiedni rozmiar to jednak nie wszystko, choć z całą pewnością są to niezwykle ważne cechy! Firmy budowlane zwracają uwagę, że wybór okien dachowych jest nierozerwalnie związany z analizą wielu innych czynników dotyczących poddasza.

Okno na poddaszu to nie tylko oświetlenie!

Nie można zapominać, że poddasze to miejsce szczególnie narażone na występowanie mostków termicznych i przesadną utratę ciepła. Odpowiednia termoizolacja pozwoli ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Ponadto jest to idealny sposób na ochronę poddasza przed wyziębieniem pomieszczeń, co mogłoby doprowadzić np. do gromadzenia się wilgoci i tym samym sprzyjać rozwojowi pleśni.

Okna na poddaszu muszą być wykonane z materiału odpornego na deszcz, mróz, gradobicie, porywisty wiatr, śnieg czy silne promieniowanie słoneczne. Odporność na zmienne warunki atmosferyczne może zostać zagwarantowana dzięki oknom wykonanym z poliuretanu. To tworzywo gwarantujące:

  • izolację akustyczną,

  • protekcję przed wilgocią i pleśnią,

  • niski poziom przewodnictwa cieplnego,

  • ochronę wobec czynników chemicznych i ognia,

  • brak korników czy termitów bytujących w drewnie.

Poliuretan charakteryzuje wysoki poziom wytrzymałości oraz duża łatwością w utrzymaniu czystości. Czy okna poliuretanowe sprawdzą się na poddaszu? Natryski pianą PUR to nowatorski sposób docieplania pomieszczeń i strychu oraz znacznie skuteczniejsza opcja aniżeli inne popularne materiały izolacyjne np. styropian, płyty GK czy wełna mineralna. W związku z tym poliuretanowe okna szczytowe na poddaszu z całą pewnością zdadzą egzamin.

Jakie okna na poddasze będą najlepsze?

Na wstępie warto dodać, że okna na poddaszu nieużytkowym mogą zostać zastąpione tańszym i równie skutecznym rozwiązaniem. Mowa tu o wyłazie dachowym, który nie tylko zapewnia niewielką ilość oświetlenia, ale i stanowi miejsce bezpiecznego wyjścia na powierzchnię dachu.

W przypadku poddasza użytkowego sprawa wygląda zgoła odmiennie. Przede wszystkim warto pamiętać, że rodzaj pomieszczeń będzie mieć duży wpływ na wybór okien na poddaszu. W sypialni i pokoju dziennym nie będzie w tym przypadku większej filozofii. Zupełnie inaczej jest w przypadku kuchni i łazienki. Tutaj warto wybrać okna dachowe o zwiększonej ochronie na wilgoć, a także zawierające dodatkowe nawiewniki w celu wietrzenia pomieszczeń. Natomiast w pokoju dziecięcym należy zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

  • mechanizm otwierania musi być dostosowany do wieku dziecka – w przypadku maluchów lepiej postawić na te z klamką i kluczykiem, u starszych mogą być klasyczne z przekręcaną klamką;

  • okno na poddaszu w pokoju dzieci powinno zawierać szybę klejoną, co zagwarantuje dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniem okna.

Równie ważną cechą przy wyborze okien szczytowych na poddaszu jest sposób ich otwierania. Najbardziej komfortową opcją są okna uchylno-obrotowe, które łączą w sobie najlepsze cechy tych typów. Oznacza to, że pozwalają zapobiec utracie wolnej przestrzeni z pomieszczenia podczas otwarcia i jednocześnie są proste w myciu (wskutek otwierania się do wnętrza). Równie popularnymi modelami są kolankowe okna na poddaszu oraz balkonowe okna dachowe.

Dodatkowe akcesoria do okien na poddaszu

Mieszkańcy mogą zagwarantować sobie jeszcze większy komfort i bezpieczeństwo w trakcie użytkowania poddasza. W związku z tym okna mogą zostać wyposażone w wiele dodatkowych udogodnień, które pozwalają zapomnieć o niektórych problemach. Jakie rozwiązania cieszą się w ostatnim czasie szczególnym zainteresowaniem?

  • Antywłamaniowe wzmocnienia skrzydeł i ościeżnicy.

  • Moskitiery zabezpieczające domowników przed uciążliwymi insektami w okresie wiosenno-letnim.

  • Rolety w oknach na poddaszu nieużytkowym mogą wydawać się zbędne – jednak na każdym rodzaju strychu sprawdzą się w ograniczeniu intensywnego promieniowania słonecznego, co pozwoli np. na uzyskanie optymalnej temperatury.

  • Inteligentne okna szczytowe na poddaszu są wyposażone w specjalne czujniki, które po wykryciu deszczu aktywują system samodzielnego zamykania.

IZOLMAX – profesjonalne ocieplanie okien na poddaszu

Jeżeli nie chcesz wymieniać okien dachowych lub w tym momencie wahasz się z tą decyzją, to znacznie lepiej będzie zabezpieczyć poddasze przed nadmiernym zimnem. Izolacja poddasza przy pomocy pianki poliuretanowej gwarantuje skuteczną ochronę przed ucieczką energii cieplnej, co umożliwia zmniejszenie opłat za ogrzewanie i stworzenie świetnych warunków do stworzenia użytkowego strychu. Ocieplenie dachu z firmą IZOLMAX pozwala uniknąć konieczności zakupu i montażu nowych okien na poddaszu – skontaktuj się z nami, aby poznać więcej szczegółów dotyczących współpracy!