Montaż fotowoltaiki a ocieplenie dachu – na co zwrócić uwagę?

Osoby, które są zainteresowane instalacją fotowoltaiczną powinny poważnie pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu dachu. Przed montażem nowego systemu PV warto zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z ociepleniem dachu, które dokładnie zostały opisane w niniejszym artykule.

Idealna konstrukcja dachu

Jeżeli istnieje taka możliwość to już na etapie projektowania dachu warto zaplanować późniejszy montaż paneli fotowoltaicznych. Dobrym pomysłem jest między innymi zrezygnowanie z dodatkowych okien dachowych, dzięki czemu będzie można znacząco obniżyć koszty montażu nowoczesnych modułów fotowoltaicznych. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem są proste konstrukcje dachu, które pozbawione są skomplikowanych powierzchni. W przypadku starszych dachów warto poważnie zastanowić się nad ich remontem i porządnym ociepleniem.

O czym należy pamiętać?

Przy remoncie dachu i jego ociepleniu zadbać należy o zapewnienie odpowiedniej nośności konstrukcji. Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne jak powszechnie wiadomo składają się z modułów fotowoltaicznych, które ważą około 20 kg każdy. Jeżeli chodzi o standardowe instalacje o mocy 5 kWh, to będą one powodowały obciążenie na poziomie 400 kg. Jeżeli stan więźby dachowej pozostawiać będzie wiele do życzenia, to po zamontowaniu fotowoltaiki w niedalekiej przyszłości trzeba będzie liczyć się z koniecznością dokonania napraw. W większości przypadków, aby naprawić pokrycie dachowe, czy też wykonać jego ocieplenie niezbędny będzie demontaż poszczególnych modułów, co oczywiście wiązać będzie się z dodatkowymi kosztami. Aby uniknąć takich problemu, warto przed montażem zadbać o prawidłową konstrukcję dachu i profesjonalne ocieplenie dachu. Sam montaż fotowoltaiki najlepiej zlecić doświadczonej ekipie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nie dojdzie do uszkodzenia pokrycia dachowego. Rzetelnej firmie instalacyjnej można powierzyć także ocenę dachu oraz konieczność jego ocieplenia.

Remont i ocieplanie dachu pod fotowoltaikę

Remont i ocieplenie dachu niestety może wiązać się z bardzo dużym wydatkiem. Problemy pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy w grę wchodzi zdjęcie i utylizowanie starych materiałów. Aby w 100% wykorzystać olbrzymi potencjał fotowoltaiki, nie można zapominać także o ociepleniu dachu. W dużej mierze tylko dzięki porządnemu uszczelnieniu będzie można zatrzymać utraty ciepła. Dokonanie za jednym zamachem ocieplenia i montażu fotowoltaiki jest jedną z tych inwestycji, która w dłuższej perspektywie na pewno się zwróci. Prawidłowo zamontowana fotowoltaika wystarczy na wiele lat bezawaryjnego użytkowania i co najważniejsze, to właśnie dzięki niej będzie można znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Prawidłowo zamontowane instalacje fotowoltaiczne nie powinny negatywnie wpływać na trwałość poszczególnych elementów budynku. Zawsze istnieje jednak ryzyko pożaru, który dla pokrycia dachowego stanowi duże zagrożenie. Aby ograniczyć ryzyko zaleca się montaż instalacji fotowoltaicznej na podłożu niepalnym.

Porządna izolacja dachowa

Przed instalacją fotowoltaiki należy zadbać przede wszystkim o izolację. Pamiętać należy o tym, że to właśnie niepotrzebne utraty energii wynikają głównie z mostków cieplnych. Aby zapewnić dachowi szczelność należy jak najszybciej usunąć mostki termiczne.

Komu zlecić montaż fotowoltaiki?

Wybranie porządnych modułów fotowoltaicznych, to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest także to, aby wybrać doświadczoną ekipę, która zajmuje się kompleksowym montażem. Nieprofesjonalny montaż niestety może spowodować poważne uszkodzenia nawet na idealnie wykonanym dachu pozbawionym nawet najmniejszych usterek. Jeżeli montaż fotowoltaiki powierzy się doświadczonym i certyfikowanym specjalistom, można uniknąć wielu kosztownych wydatków w niedalekiej przyszłości. Rzetelni fachowcy są w stanie sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić nawet bardzo skomplikowane inwestycje. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem jest skorzystanie z oferty ekip, które na swoje usługi oferują pełną gwarancję. Bardzo ważne jest także to, aby firma zapewniła swoim klientom fachowe przeglądy i systematyczny serwis. Na solidnej instalacji fotowoltaicznej i doświadczonych monterach nigdy nie warto oszczędzać. Identycznie wygląda również sytuacja w przypadku firm, które wykonują dla nas remont oraz ocieplenie dachu.