Jak wyciszyć strop drewniany? Izolacja akustyczna

Wiele osób na etapie budowy lub remontu zastanawia się, w jaki sposób wyciszyć strop drewniany, z uwagi na fakt, że posiada on ograniczone możliwości izolacji akustycznej. Obecnie popularnym rozwiązaniem są systemy dźwiękowe typu plaster miodu, a także zastosowanie materiałów takich jak pianka PUR.

Wyciszenie stropu drewnianego – kiedyś i dziś

Do niedawna popularną metodą wyciszenia stropu drewnianego było wykonanie mokrej wylewki cementowej. Czasami jednak nie pozwalała na to konstrukcja stropu, która nie była w stanie wytrzymać tak silnego obciążenia. Dotyczy to głównie starszych budynków z istniejącymi już stropami. W takiej sytuacji alternatywą jest system do izolacji akustycznej stropów drewnianych typu plaster miodu.

Sam system składa się z maty tekturowej, która wyglądem przypomina plaster miodu. W zestawie znajdują się również kruszywa mineralne do wypełnienia otworów w macie, co pozwala dociążyć strop, kiedy jest zbyt lekki. Ostatnim elementem wyposażenia jest suchy jastrych.

Prace montażowe przy wyciszaniu stropu z zastosowaniem systemu do izolacji akustycznej stropów drewnianych typu plaster miodu

Elementy jastrychowe zestawu są układane na wypełnione kruszywem maty akustyczne. Mata obciąża strop, a dokładnie belki, nie wpływając negatywnie na ich obciążenie i stabilność. Takie rozwiązanie wraz z systemowymi elementami podłogowymi izolowanymi akustycznie wpływają na efekt tłumienia dźwięków mechanicznych, które przenikają przez drewno. Skuteczność jest bardzo wysoka – wskazuje się, że osiąga poziom nawet do 34 dB.
Wygłuszenie stropu wykonane w taki sposób przewiduje również montaż elementów jastrychowych z fabrycznie wbudowaną dodatkową warstwą izolacji akustycznej. Zastosowanie ma także taki materiał jak pianki PS. Wpływa to na znacznie usprawnienie pracy i ograniczenie jej nakładów.

Wyciszenie stropu drewnianego z zastosowaniem pianki PUR

Alternatywą dla omawianej metody jest wykonanie izolacji stropu z zastosowaniem wełny mineralnej, włókien celulozowych lub pianki PUR. Różni się ona tym, że posiada lepsze właściwości w ciągu wielu lat użytkowania. Popularnością cieszy się zwłaszcza metoda natrysku pianki poliuretanowej.

Izolacja akustyczna pianką PUR zapewnia odpowiednią trwałość na lata. Tak wykonana warstwa wyciszająca stropu z biegiem czasu nie powoduje utraty swych właściwości termoizolacyjnych i przeciwwilgociowych. Pianę nanosi się równomiernie na całą powierzchnię, co pozwala uzyskać efekt w postaci jednolitego zatrzymania ciepła wewnątrz budynku.

Jeśli chodzi o korzyści, jakie daje zastosowanie pianki PUR do ocieplenia stropu to są one ściśle związane z zaletami jakie wynikają z oszczędności w zakresie strat ciepła. Brak izolacji pociąga za sobą znaczne straty ciepła i wysokie rachunki za ogrzewanie. Dotyczy to zwłaszcza starszych budynków, w których strop nie jest w ogóle ocieplony, lub też wykonano niewystarczającą izolację. W drugim przypadku konieczne jest przeprowadzenie badania termowizyjnego, które pomoże ustalić stan wykonanej izolacji.

Ocieplenie stropów nowych domów z zastosowaniem pianki poliuretanowej

W przypadku nowo budowanych budynków mieszkalnych i użytkowych zastosowanie pianki PUR wiąże się z koniecznością dostosowania się do przepisów prawa budowlanego i rozporządzenia Ministra Infrastruktury. W ciągu ostatnich lat zmieniono i podniesiono normy w zakresie wymagań izolacyjnych przegród budowlanych, w tym te, które odnoszą się do ocieplenia stropu pod nieogrzewanym poddaszem. Zgodnie z normami prawa współczynnik przenikania ciepła powinien obecnie wynosić maksymalnie 0,18 W/(m²K).

Specjaliści w zakresie prawa budowlanego wskazują, że ocieplenie pianką poddasza jest praktyczne, ponieważ pozwala na zapewnienie komfortu w zakresie zatrzymania ciepła wewnątrz budynku i wycisza kondygnacje. W efekcie usuwa się też tzw. mostki cieplne, a cała powierzchnia jest dokładnie pokryta warstwą izolacji. Na przestrzeni lat nie prowadzi to do pojawienia się wilgoci, a sama pianka jest uważana za materiał bezpieczny dla domowników, w tym dla małych dzieci i osób z alergiami. Nie powoduje rozprzestrzeniania się pyłów i nie prowadzi do rozwoju pleśni ani grzybów.