Przyczyny powstawania wilgoci w piwnicy oraz sposoby jak z nią walczyć

Problem wilgoci w piwnicy stanowi nie lada kłopot, a jego przyczyny są naprawdę zróżnicowane. Co może powodować, że w piwnicy jest zbyt duża wilgoć? Czy osuszanie piwnicy to jedyna metoda radzenia sobie z tą niedogodnością? W jaki sposób skutecznie osuszyć piwnicę?

Wilgoć w piwnicy – przyczyny

Piwnica to ta część nieruchomości, która jest szczególnie narażona na występowanie wilgoci lub zalanie. Wynika to z szeregu kwestii m.in. jej usytuowania poniżej linii gruntu czy też umiejscowienia wodomierzy i szeregu elementów związanych z instalacją wodno-kanalizacyjną. Istnieje szereg czynników, które mogą spowodować wilgoć w piwnicy – do najczęstszych należą:

  • Całkowity brak lub nieprawidłowa wentylacja piwnicy ziemnej – niewłaściwy system cyrkulacji powietrza (np. z pomieszczenia gdzie znajduje się kotłownia) będzie skutkować gromadzeniem się wody, co w konsekwencji doprowadzi do występowania nadmiernej wilgoci.

  • Uszkodzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej – czasami wystarczy niewielkie uszkodzenie pojedynczej rury bądź jej zbyt słabe dokręcenie. Zdecydowana większość przewodów współtworzących system sanitarny nieruchomości mieści się w rurach budynku, dlatego ta przyczyna wilgoci w piwnicy przeważnie wiąże się z przeprowadzeniem poważnego remontu.

  • Brak lub niewłaściwa hydroizolacja budynku – w tym przypadku można rozpatrywać dwa przypuszczalne scenariusze. Pierwszym jest nieodpowiednio zrealizowana praca ekipy budowlanej, która nie ma w tym doświadczenia lub podchodzi niedbale do powierzonego zadania (czasami oba te problemy łączą się ze sobą). Drugi dotyczy wieku nieruchomości. Izolacja wodna w starych budynkach jest robiona wedle metod z poprzednich epok lub doszczętnie zniszczona. Wówczas po usunięciu wilgoci z piwnicy niezbędne jest wykonanie nowego zabezpieczenia budynku.

  • Zbyt wysoki poziom wód gruntowych – ta przyczyna jest dość mocno powiązana z wcześniej wspomnianym problemem nieprawidłowo wykonanej hydroizolacji. Zła izolacja wodna lub wykorzystanie nieodpowiedniego materiału powoduje, że nadmierne opady deszczu, roztopy po obfitej zimie lub po prostu podmokły teren skutkują gromadzeniem się wody i wilgocią w piwnicy.

  • Zły montaż stolarki okiennej i drzwiowej – wilgoć w piwnicy jest niezwykle często spowodowana przez tego typu niedociągnięcia. Wówczas nawet najlepsza hydroizolacja nie pozwoli na zabezpieczenie podpiwniczenia budynku.

  • Cofnięcie się ścieków z kanalizacji zbiorczej – może zdarzyć się tak, że problem nie tkwi w nieruchomości, a w systemie kanalizacji miejskiej. Problem zatkanych studzienek wskutek ulewnego deszczu to częsty problem zalanej i zawilgoconej piwnicy, a jest to rezultatem niedostatecznego odpływu gromadzącej się wody.

Wentylacja piwnicy ziemnej – grunt to profilaktyka

Jednym ze sposobów zapobiegania problemowi nadmiernego gromadzenia się wody jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji piwnicy ziemnej. Najprostszym sposobem jest oczywiście montaż okien, które można regularnie otwierać w celu wietrzenia podpiwniczenia. Warto jednak zadbać, aby liczba okien była optymalna względem powierzchni całej piwnicy i liczby pomieszczeń. Niemniej jednak nie zawsze pojawia się konieczność otwierania okien, bo ich naturalna nieszczelność i montaż nawiewników na ościeżnicy będzie wystarczający dla zapewnienia optymalnego poziomu cyrkulacji powietrza.

Co jednak w sytuacji, gdy nie ma możliwości uwzględnienia w piwnicy okien? Wówczas wykorzystuje się dwa rozwiązania:

  1. Wentylacja grawitacyjna – jedna z najstarszych i najprostszych metod wentylacji zalanej piwnicy, która polega na wymianie powietrza przez specjalnie zaprojektowane pionowe kanały. Jest niezwykle często wykorzystywana z uwagi na dużą skuteczność i niską cenę.

  2. Wentylacja mechaniczna – to nic innego jak wymuszona cyrkulacja powietrza przy pomocy odpowiedniego mechanizmu, którym jest wentylator zainstalowany w kanale wentylacyjnym. Choć ten sposób jest droższy, to jednak ma sporo plusów m.in. niezawodność działania w każdych warunkach, brak ryzyka ciągu wstecznego czy możliwość modulacji intensywności procesu cyrkulacji powietrza.

Wilgoć a osuszanie piwnicy – co robić, gdy jest już za późno?

Niestety w niektórych przypadkach może być już za późno. Gdy w podpiwniczeniu pojawi się wilgoć, to nie należy zwlekać, a przystąpić do jej przeciwdziałania. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest osuszanie piwnicy, które trzeba rozpocząć od zabezpieczenia wszystkich pomieszczeń poprzez odłączenie prądu i izolację całej instalacji elektrycznej. Jeżeli wilgoć doprowadziła do mniej lub bardziej intensywnego zalania piwnicy, to można sprawdzić, czy nie ma ryzyka tzw. przebicia. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że nagromadzona woda naruszyła przewody elektryczne.

Proces osuszania piwnicy można podzielić na dwa rodzaje. Osuszanie naturalne jest co prawda tanie, lecz czasochłonne – polega na odpowiednim ogrzewaniu i wentylowaniu zawilgoconego pomieszczenia. Często może trwać przez kilka miesięcy, zwłaszcza w przypadku braku okien w piwnicy lub kiepskiego systemu wentylacyjnego. Drugim typem jest osuszanie mechaniczne z użyciem nowoczesnej technologii przeciwdziałającej wilgoci. Wyróżnia się cztery następujące sposoby suszenia podpiwniczenia:

  1. Kondensacyjne osuszanie wykorzystuje odpowiedni typ wentylatorów, które mają za zadanie skraplać nagromadzoną wodę – jest to możliwe dzięki niskiej temperaturze powodującej obniżenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

  2. Osuszanie adsorpcyjne realizuje się w zamkniętym pomieszczeniu, a jak wskazuje sama nazwa, jest ukierunkowane na wchłanianie cząsteczek wody z nadmiernie wilgotnego powietrza w podpiwniczeniu.

  3. Osuszanie mikrofalowe pozbywa się wilgoci w piwnicy wskutek oddziaływania mikrofal, co wywołuje pożądany efekt w krótkim czasie.

  4. Elektroosmotyczne osuszanie bazuje na falach elektromagnetycznych, których oddziaływanie skutkuje przemieszczeniem się nagromadzonej wody w murach w kierunku gruntu.

IZOLMAX – ograniczenie wilgoci w piwnicy

Prawidłowa i wytrzymała hydroizolacja stanowi najlepszy sposób, aby uchronić nieruchomość przed wilgocią w piwnicy. Jednym z najskuteczniejszych materiałów budowlanych jest pianka poliuretanowa PUR, która gwarantuje solidną protekcję dla pomieszczeń przed oddziaływaniem szeregu niebezpiecznych bodźców m.in. niską temperaturą czy wodą. Firma Izolmax zachęca do zapoznania się z ofertą profesjonalnych nadmuchów pianą poliuretanową – zainteresowanych zapraszamy do kontaktu.