Co wpływa na koszt wykonania fundamentów?

Przygotowanie wstępnego kosztorysu inwestycji budowlanej jest niezbędne do oszacowania aktualnych możliwości finansowych. Wiedząc wcześniej, ile należy zapłacić za realizację poszczególnych etapów budowy, można znacznie lepiej rozplanować późniejsze wydatki. Jaki jest koszt fundamentów? Ile kosztują fundamenty pod dom w latach 2022/2023?

Fundamenty – koszty, których nie należy ciąć

Nie ulega wątpliwościom, że fundamenty są niezbędnym elementem wszystkich budynków. To właśnie one są – jak wskazuje sama nazwa – podstawą nieruchomości, a rzetelność i jakość ich wykonania determinuje żywotność całej inwestycji. Dlatego wielu przedsiębiorców decydujących się na inwestycje budowlane np. budowę magazynu, hali przemysłowej czy kompleksu domków jednorodzinnych stara się nie zważać na koszt wylania fundamentu. Wedle starego powiedzenia chytry dwa razy traci. Niejednokrotnie przesadna oszczędność na tak istotnym elemencie w konstrukcji budynku może stanowić przyczynę późniejszych wydatków na nieustanne remonty w przyszłości (np. wzmacniania ścian, w których mogą powstawać krzywizny i pęknięcia). Wówczas może okazać się, że niezbędne jest odkopywanie fundamentów, a w wielu przypadkach może to być po prostu niemożliwe.

Od czego zależy koszt wylania fundamentów?

Mogłoby się wydawać, że branża budowlana uśrednia koszt fundamentów, ale podobnie jak w przypadku innych prac wszystko jest uzależnione od szeregu czynników. Fundamenty i koszt ich wykonania jest mocno związany z takimi czynnikami jak:

  • koszt robocizny,
  • kąt nachylenia działki,
  • powierzchnia i ciężar budynku – koszty rosną tu proporcjonalnie do ich wartości,
  • rodzaj konstrukcji – w niektórych przypadkach są niezbędne specjalne rozwiązania,
  • aktualne warunki atmosferyczne – wpływa to na tempo i szybkość realizacji prac budowlanych,
  • aktualna cena rynkowa materiałów budowlanych, które wykorzystuje się do ich realizacji – niestety w ostatnim czasie koszt ich zakupu nieustannie wzrasta,
  • projekt budynku m.in. uwzględnienie podpiwniczenia nieruchomości wymaga poszerzenia ścian i wykonanie większego wykopu, a to wpływa na finalną cenę
  • warunki gruntowe – wysoki poziom wód gruntowych jest nierozerwalnie związany dodatkową izolacją fundamentów, a to wpływa na większą cenę materiałów hydroizolacyjnych do zabezpieczenia.

Izolacja fundamentów – cena

Szacuje się, że cena izolacji fundamentów waha się od 250 do blisko 500 zł/m2, co w dużej mierze jest uzależnione od materiału wykorzystanego do zabezpieczenia i samego regionu. Niestety koszt ocieplenia i zabezpieczenia fundamentów przed wodami gruntowymi w centralnych częściach Polski czy dużych miastach może być znacznie większy, aniżeli w mniejszych miejscowościach.

Niemniej jednak najważniejszym wyznacznikiem jest rodzaj wykorzystanego materiału izolacyjnego. To właśnie on determinuje ile kosztują fundamenty pod dom i wszelkie inne nieruchomości. Na rynku materiałów budowlanych dostępne są rozmaite opcje – najlepiej jednak postawić na produkt o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, co zagwarantuje optymalny poziom zabezpieczenia m.in. przed powstawaniem mostków termicznych, gromadzeniem wilgoci czy rozwojem pleśni.

Dobrym wyborem okazuje się pianka poliuretanowa PUR, która jest prosta w aplikacji, gwarantuje dużą precyzję ochrony fundamentów oraz zapewnia solidną ochronę budynkowi. Co więcej, jest to materiał o dużym poziomie wytrzymałości, także jego wykorzystanie jest równoznacznie z trwałością i brakiem konieczności regularnej wymiany. Być może koszt wylania fundamentów z izolacją pianą poliuretanową jest większy, ale w długofalowej perspektywie gwarantuje solidną oszczędność na pracach remontowych.

Ile kosztują fundamenty pod dom w roku 2022?

Ciężko zaprzeczyć, że w obecnym roku ceny uległy podwyższeniu. Niemniej jednak rosnące koszty życia i wzrost inflacji nie powstrzymują przed realizacji inwestycji – zwłaszcza jeżeli ktoś jest zdecydowany postawić dom i wykonał ku temu pierwsze kroki np. kupił już działkę. Choć ciężko dokładnie określić ile kosztują fundamenty pod dom, to można jednak orientacyjnie oszacować o jakim wydatku mowa. Już wcześniej zostały wymienione czynniki, które wpływają na koszt wylania fundamentów, ale część z nich np. kąt nachylenia działki czy rodzaj wykonywanej konstrukcji, są możliwe do określenia dopiero po kontakcie z firmą budowlaną.

Jaki jest koszt wylania fundamentów w obecnym roku? Najczęściej oceniane aspekty to:

  • badania geotechniczne
  • wstępne prace przygotowawcze,
  • realizacja wykopu pod fundamenty + wynajem koparki z profesjonalnym operatorem,
  • konieczność wykonania wylewki z chudego betonu (uzależnione od rodzaju terenu),
  • zbrojenie i deskowanie ław fundamentowych,
  • wykonanie właściwej wylewki betonowej,
  • postawienie ścian fundamentowych,
  • hydro- i termoizolacja fundamentów.

Oczywiście jest to orientacyjny kosztorys, który może różnic się od praktycznych potrzeb np. koszt fundamentów w domu z podpiwniczeniem będzie znacznie większy; w innych przypadkach nie będzie konieczne wykonywanie wylewki z chudziaka. Do powyższych aspektów dochodzi też aktualna cena materiałów budowlanych. Szacuje się, że koszt wylania fundamentów pod dom o powierzchni około 100 m2 powinien oscylować w granicach 35-40 tysięcy złotych.

IZOLMAX – izolacja fundamentów w rozsądnej cenie

Firma IZOLMAX od wielu lat specjalizuje się w pracach modernizacyjnych i remontowych budynków – termoizolacji, hydroizolacji, izolacji akustycznej. Natryski pianą poliuretanową PUR zagwarantują solidną ochronę fundamentów różnych typów nieruchomości, co pozwoli ograniczyć szansę ich przedwczesnego uszkodzenia. Zakupiony materiał zostanie wykorzystany dla maksymalnego zabezpieczenia budynku przed negatywnym oddziaływaniem różnych czynników

Koszt izolacji fundamentów przy użyciu pianki poliuretanowej jest dostosowywany do konkretnych potrzeb aktualnego projektu budowlanego. Firma IZOLMAX realizuje usługi w domach jednorodzinnych, inwestycjach mieszkalnych, budynkach przemysłowych, placówkach szkolnych, gospodarstwach i wielu innych nieruchomościach, które wymagają naprawy lub polepszenia dotychczasowego standardu. Zainteresowanych wyceną i omówieniem szczegółów współpracy zachęcamy do kontaktu.