Jak ocieplić oborę?

Dla większego dobrostanu zwierząt oraz pracy w komfortowych warunkach – ocieplanie obory niesie ze sobą szereg zalet. Jakie metody ocieplania budynku inwentarskiego wybierane są najczęściej?

Termoizolacja budynku inwentarskiego

Polska znajduje się w strefie klimatycznej, która wymaga stosowania odpowiedniej termoizolacji budynków. Dotyczy to również obiektów przeznaczonych do hodowli zwierząt, w tym krów – bydła mięsnego oraz mlecznego.

Właściwe ocieplenie obory ma bardzo duże znaczenie. Brak termoizolacji w połączeniu z brakiem lub źle funkcjonującą wentylacją powodują pogorszenie mikroklimatu w budynku, szczególnie w okresie zimowym. Może wówczas dojść do sytuacji, gdy nieocieplone ściany i dach, a także wyższa temperatura w oborze wywołają skraplanie się wody, co sprzyja rozwojowi pleśni. Jest to niebezpieczne dla zwierząt, pracowników, a także może naruszać konstrukcję budynku, obniżając jego trwałość.

Dodatkowo, niskie temperatury szkodzą zwierzętom hodowlanym – mogą stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia, a także zmniejszać zyski gospodarstwa. Przy ujemnych temperaturach może dojść do zamarzania paszy, wody, co przekłada się między innymi na gorszą produkcję mleka.

Dlaczego warto wykonać ocieplenie obory dla krów?

Montaż izolacji termicznej w oborze jest dodatkowym kosztem, jednak to inwestycja, która będzie służyła przez lata.

Korzyści termoizolacji obory:

  • poprawa dobrostanu zwierząt
  • większy komfort pracy w budynku
  • zdrowszy mikroklimat wewnątrz obory
  • wydłużenie trwałości konstrukcji obiektu
  • zmniejszenie kosztów eksploatacji

Najczęściej wybierane metody ocieplania obory

Do termoizolacji dachów oraz ścian w budynkach inwentarskich najczęściej wykorzystuje się wielowarstwowe płyty izolacyjne. Są one wykonane z dwóch okładzin oraz znajdującego się między nimi rdzenia o właściwościach ociepleniowych. Rdzeń stanowi samogasnąca pianka poliuretanowa albo styropian, które posiadają korzystne parametry współczynnika przenikania ciepła.

Zalety płyt dociepleniowych stosowanych w oborach:

  • natychmiastowa poprawa parametrów termicznych budynku
  • możliwość zmywania powierzchni, na przykład myjką ciśnieniową
  • niski ciężar własny – brak nadmiernego obciążenia konstrukcji
  • ochrona konstrukcji metalowej obory przed niszczeniem
  • odporność na działanie szkodników
  • łatwy i szybki montaż
  • atrakcyjny wygląd

Na ocieplanie obory najczęściej wybierane są płyty o grubości 40 mm, ale można wybrać również inne warianty. Panele tego typu montowane są przede wszystkim na dachach obór. Montaż następuje wtedy od wewnętrznej strony zadaszenia.

Stosowane są także inne metody ocieplania obory, w tym między innymi izolacja wykorzystująca natrysk pianki poliuretanowej, która nanoszona jest na nawierzchnie i dobrze do nich przylega. To metoda sprawdzona w nowych i istniejących już budynkach – piana natryskiwana jest na dach, ściany i dobrze wypełnia różne otwory, wnęki.

Ocieplenie obory korzystne zimą i latem

Warto wskazać, że ocieplenie obory pomoże nie tylko w okresie zimowych chłodów, ale również podczas upalnego lata. Izolacja termiczna dachu i ścian budynku inwentarskiego zredukuje jego nagrzewanie i poprawi komfort krów i pracowników w trakcie upalnych dni.

Montaż termoizolacji w oborze może być zatem bardzo dobrą inwestycją, o której warto pomyśleć jeszcze na etapie wyboru projektu. Obsługę w tym zakresie najlepiej powierzyć ekspertom – firmy specjalizujące się w wykonawstwie budynków inwentarskich mogą zasugerować najlepsze metody ocieplania obory i zrealizować prace.



Proponowane artykuły


Ocieplenie garażu – metody izolacji

Ocieplenie poddasza bez deskowania pianką PUR

Szkodliwość pianki poliuretanowej – Czy pianka poliuretanowa jest toksyczna?