Czym jest audyt energetyczny i kiedy się na niego zdecydować?

Nadmierna utrata ciepła i przesadne zużycie energii są nie lada problemem dla właścicieli nieruchomości. Przed rozpoczęciem prac termomodernizacyjnych warto przeprowadzić profesjonalny audyt energetyczny. Dlaczego jest to konieczne? Co można dzięki niemu zyskać?

Audyt energetyczny – co to jest i czemu służy?

Pod terminem audytu energetycznego kryje się wieloetapowy proces polegający na analizie nieruchomości pod kątem ilości i sposobu zużycia energii. Wyróżnia się w nim następujące etapy:

  1. sprawdzenie parametrów i stanu technicznego budynku na podstawie projektu budowlanego, wizji lokalnej oraz badania termowizyjnego;

  2. charakterystyki energetycznej budynku tj. określenia wysokości taryf i opłat, oszacowanie zapotrzebowania na ciepło i zużytej energii cieplnej;

  3. analizę systemu grzewczego (m.in. typ i parametry instalacji, rodzaje grzejników oraz sprawność poszczególnych elementów całego systemu);

  4. analizę instalacji sanitarnej dotyczącej ciepłej wody użytkowej;

  5. przygotowanie planów inwestycji i przedstawienie propozycji ulepszeń o charakterze termomodernizacyjnym;

Ekspertyza jest polecana jednakowo w firmach, lokalach usługowych i prywatnych budynkach mieszkalnych. Dzięki audytowi energetycznemu można zlokalizować przyczynę przesadnej straty ciepła w nieruchomościach, a także zadecydować o zasadności wykonania izolacji cieplnej. Warto też wspomnieć, że wykonanie audytu energetycznego w dużych przedsiębiorstwach jest obowiązkowe co cztery lata. Mowa tutaj podmiotach, które charakteryzują się jedną z następujących cech:

  • firma zatrudnia w roku co najmniej 250 pracowników,

  • suma bilansowa wynosi ponad 43 miliony euro, oraz obrót roczny netto z całkowitej sprzedaży, usług i operacji finansowych jest większy niż 50 milionów euro.

Jakie korzyści wynikają z wykonania audytu energetycznego budynku?

Główną zaletą jest dokładne sprawdzenie i zapoznanie się ze stanem faktycznym nieruchomości. Dzięki temu można skrupulatnie przeanalizować najważniejsze elementy, które mogą powodować niepotrzebne i nieuzasadnione straty energii. Firmy zajmujące się wykonywaniem audytów energetycznych biorą pod lupę praktycznie wszystkie istotne rzeczy – począwszy od materiałów budowlanych i przegród (tj. drzwi, okna, ściany, dach), przez rozwiązania instalacyjne i systemy (np. wentylacyjne, grzewcze), a skończywszy na poszczególnych urządzeniach gospodarstwa domowego (tj. sprzęty AGD i RTV). W ten sposób można zwrócić uwagę, co stanowi przyczyny niekontrolowanej ucieczki energii i podjąć odpowiednie kroki do rozwiązania tego problemu.

Inną korzyścią, która wynika z przeprowadzonego audytu energetycznego, jest porównanie kosztów przeznaczonych na ogrzewanie z ubiegłym sezonem grzewczym. W połączeniu z przeprowadzeniem analizy dotyczącej potencjalnej opłacalności wykonania termomodernizacji nieruchomości można oszacować, jak dużo oszczędności przyniesie przeprowadzenie prac związanych z ociepleniem budynku. Z kolei zaoszczędzone środki mogą zostać przeznaczone np. na rozwój firmy.

A skoro mowa o przedsiębiorstwach, to warto też dodać, że w ich przypadku audyt energetyczny pozwala sprawdzić procesy produkcyjne. Dzięki temu właściciele mogą zdecydować się na wprowadzenie nowoczesnych metod związanych z ograniczeniem wykorzystania innych form energii niż elektrycznej np. gazu lub węgla. Coraz więcej przedsiębiorstw stawiając na ekologiczne i przyjazne środowisku rozwiązania ma szansę na udział w rozmaitych programach, które pozwalają pozyskać dodatkowe dofinansowania.

Kto może wykonać audyt energetyczny?

Do przeprowadzenia profesjonalnego audytu energetycznego niezbędny jest wykwalifikowany specjalista, którego określa się mianem audytora lub doradcy energetycznego. Tego typu osoba musi mieć odpowiednie certyfikaty i ukończone kursy poświadczające jej doświadczenie oraz wiedzę dotyczącą kwestii związanych z energetyką, budownictwem i inżynierią środowiska. Po wykonaniu analizy niezbędne jest przygotowanie przejrzystego dokumentu, który ma na celu zrozumiałe przedstawienie wyników zrealizowanej usługi.

Termomodernizacja budynku z pianką poliuretanową

Firma Izolmax umożliwia sprawne wykonanie natrysków za pomocą pianki poliuretanowej (PUR), co stanowi niezwykle skuteczny sposób na poprawę termoizolacji budynków mieszkalnych i firmowych. Z wielką chęcią pomożemy w realizacji projektów związanych z pracami termomodernizacyjnymi nieruchomości, które zostały zaproponowane właścicielom po przeprowadzeniu audytu energetycznego. Zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu.



Proponowane artykuły


Izolacja samochodu dostawczego

Granulat styropianowy – czym jest i gdzie go wykorzystać?

Przepisy prawne ocieplania budynku

Ocieplenie budynku – jakie są przepisy prawne?