Ocieplenie elewacji pianką poliuretanową. Czy to możliwe?

W Polsce pogoda pozostawia wiele do życzenia, a co najgorsze rachunki za ogrzewanie mieszkania cały czas idą w górę. Aby zaoszczędzić nieco gotówki warto jak najszybciej ocieplić mieszkanie. Pamiętać należy o tym, że straty energii cieplnej, które wynikają z braku termoizolacji mogą sięgać nawet 25%. Po ociepleniu elewacji można znacząco ograniczyć koszty ogrzewania.

Dlaczego warto postawić na ocieplenie elewacji pianką poliuretanową?

Największym atutem pianki PUR jest adhezja, a dokładniej mówiąc zdolność do łączenia się powierzchni ciał fizycznych. Popularna pianka PUR doskonale przylega do większości materiałów budowlanych, dlatego też tak wielu inwestorów korzysta z jej olbrzymiego dobrodziejstwa. Pianka PUR może pochwalić się bardzo wysokim poziomem adhezji nie tylko względem laminatów, ale również stali i betonu. Poliuretanowa pianka doskonale przylega także do popularnych płyt OSB, papy i różnorodnych materiałów drewnopodobnych. Na szczególną uwagę zasługuje także niesamowita plastyczność tego rewelacyjnego materiału. Pianka poliuretanowa bez problemu dotrze nawet do niewielkich szczelin i co najważniejsze zapewni precyzyjną izolację. Wypełnienie szpar, załomów i wgłębień już nigdy nie będzie problemem przy ocieplaniu elewacji.

Jakie zalety ma pianka PUR?

Jak wspomniano powyżej ocieplenie elewacji pianką poliuretanową ma bardzo wiele zalet, dlatego też jest to w chwili obecnej największa konkurencja dla popularnego styropianu. Dla wielu osób olbrzymim atutem pianki PUR jest także to, że idealnie sprawdzi się ona nawet w bardzo ekstremalnych warunkach pogodowych. Osoby, które zmagają się z dużymi amplitudami temperatur i wilgotnością, powinny jak najszybciej zapoznać się z technologiami termoizolacyjnymi, które opierają się właśnie na piance PUR. Jeżeli chodzi o ocieplanie budynków z zewnątrz, to godna polecenia jest przede wszystkim pianka w systemie zamkniętokomórkowym. Wynika to oczywiście z tego, że pianka tego typu nie jest paroprzepuszczalna. Do największych atutów tego systemu można zaliczyć wysoką odporność na ścieranie i niekorzystne warunki pogodowe. Olbrzymia popularność pianki poliuretanowej wynika także z tego, że jest ona niesłychanie łatwa w aplikacji i wykończeniu. Nie można zapominać także o tym, że piana zamkniętokomórkowa może pochwalić się niesamowitą wytrzymałością i sztywnością, dlatego też dzięki niej można poprawić solidność konstrukcji danego budynku.

Moda na elewację wentylowaną

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa elewacja wentylowana. Mowa tutaj oczywiście o ścianach zewnętrznych, w których pod zewnętrzną okładziną znajduje się szczelina powietrza o minimalnej grubości 2 cm. Dzięki temu rozwiązaniu inwestorzy mają zdecydowanie większe możliwości jeżeli chodzi o komponowanie wyglądu elewację. Na rynku dostępnych jest także bardzo wiele produktów elewacyjnych, z których dobrodziejstwa można skorzystać. Osoby, które decydują się na ocieplenie elewacji pianką poliuretanową mogą zastosować nie tylko wielkoformatowe płyty włóknowo-cementowe, ale również popularne blachy trapezowe na płytach kamiennych albo okładziny ceramiczne. Izolacja termiczna tego typu wbrew pozorom nie musi posiadać gładkiej powierzchni. Nie wymagana jest także duża wytrzymałość na nacisk. Elewacja wentylowana jest dobrym wyborem dla tych osób, które chcą ograniczyć problemy z zawilgoceniem i przemarzaniem. Godna polecenia jest zamkniętokomórkowa pianka poliuretanowa, która może pochwalić się dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła i niewielką nasiąkliwością. Dzięki natryskowi wykonanie takiej elewacji jest bardzo proste.

Ile kosztuje ocieplanie elewacji pianką poliuretanową?

Pianka poliuretanowa jest bez wątpienia jednym z najskuteczniejszych materiałów termoizolacyjnych, który może pochwalić się szerokim zastosowaniem. Ceny wykonania profesjonalnej izolacji z pianki PUR z miesiąca na miesiąc są coraz niższe, dzięki czemu praktycznie każdy może skorzystać z jej dobrodziejstwa. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby wybrać doświadczoną firmę, która wykonuje izolacje natryskowe. Cena za ocieplenie elewacji pianką poliuretanową zależy od bardzo wielu elementów. Wybierając nową ekipę należy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry techniczne, którymi wyróżniają się stosowane przez nie izolacje z pianki PUR. Na cenę końcową duży wpływ ma także grubość warstwy termoizolacyjnej. Za 1 m2 ocieplenia o grubości 20 cm zapłacimy około 50-60 zł. Są to bardzo atrakcyjne ceny zwłaszcza, jak zwróci się uwagę na konkurencyjne materiały izolacyjne.