Ocieplenie chlewni pianką poliuretanową

Jeszcze kilka lat temu ocieplanie budynków gospodarczych odbywało się metodami mniej zaawansowanymi. Termomodernizacja wiązała się często z demontażem niektórych elementów konstrukcji danego obiektu, co wiązało się z dużymi utrudnieniami podczas prac. Od kiedy jednak pojawiła się pianka PUR ocieplenie chlewni pianką poliuretanową stało się proste, szybkie i bezproblemowe.

Chlewnia a szczelność izolacji

Chlewnia to pomieszczenie, które musi zapewniać stabilność temperatur bez względu na porę dnia. Dotyczy to szczególnie okresu jesienno – zimowego, kiedy temperatury na zewnątrz spadają, a zwierzęta zaczynają odczuwać negatywne skutki zaniżonej temperatury. Należy bowiem zaznaczyć, że problem pojawia się również latem, kiedy istnieje duże ryzyko przegrzania w wyniku upałów.

Wysoka temperatura wpływa na przyrost trzody, która zaczyna spożywać mniej paszy, kiedy pojawiają się gorące dni. Ponadto trzoda chlewna w wyniku przegrzania wydziela więcej moczu i śliny, przez co zmniejsza się aktywność rozpłodowa zwierząt. Wszystko to prowadzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej, co może spowodować sezonową niepłodność. Z kolei u loch karmiących następuje osłabienie apetytu, co przekłada się na jakość mleka.

Odpowiednia izolacja to również eliminacja wilgoci, która nie tylko wpływa na konstrukcję budynku, ale może powodować namnażanie się groźnych bakterii. Te z kolei mogą przyczynić się do rozwoju groźnych chorób.

Zalety pianki PUR

Piana poliuretanowa jest uniwersalna, dlatego nadaje się do ocieplania różnych budynków gospodarczych. Można jej użyć nie tylko w przypadku ocieplenia chlewni. Sprawdzi się w przypadku domu i ocieplenia poddasza, obory, kurnika. Zalety materiału są niezaprzeczalne, a sam sposób aplikacji jest szybki i bezproblemowy:

  1. Pianka jest termo- i hydroizolacyjna. Dlatego działa niezależnie od pory roku i chroni zarówno przed negatywnym wpływem temperatur jak również wilgoci i wody. Zapewnia to odpowiednią ochronę struktury budynku, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.
  2. Pianka wykazuje niski współczynnik przenikania ciepła, dlatego jest materiałem szczególnie polecanym do ochrony budynku przed wpływem wysokich i niskich temperatur.
  3. Materiał cechuje się niezwykle dobrą przyczepnością. Nie ma żadnego znaczenia, czy natrysk odbywa się w pionie czy poziomie. Równie dobrze trzyma się drewna, jak i betonu.
  4. Piankę aplikuje się szybko i łatwo, gdyż rozpylana jest metodą natryskową. Utwardza się błyskawicznie. Taka termomodernizacja zajmuje więc o wiele mniej czasu, niż z wykorzystaniem tradycyjnych metod.
  5. Pianka jest materiałem palnym, jednak samogasnącym. Posiada klasę reakcji na ogień E. To zapewnia bezpieczeństwo i ograniczony udział w pożarze, prawie bez dymu i bez płonących kropel.

Idealny sposób na ocieplenie chlewni

Ocieplenie chlewni pianką poliuretanową to doskonały sposób na odpowiednią termo- i hydroizolację. Budynek taki może zostać docieplony częściowo lub w całości, bez konieczności demontażu elementów konstrukcji. Dzięki brakowi łączeń wyeliminowano powstanie mostków cieplnych. Jako, że materiał jest ciekły, może przyjąć dowolny kształt, a warstwa nie wymaga dodatkowej obróbki. W razie konieczności na tworzywo można dowolnie stosować dodatkowe materiały budowlane.

Chlewnia to pomieszczenie, gdzie grzyby i pleśń rozwijają się niezwykle intensywnie. Dlatego odpowiednia higiena jest bardzo istotna. Pianka PUR umożliwia dogodne mycie nawet pod wysokim ciśnieniem z użyciem detergentów. Materiał posiada atest PZH, dlatego po zastygnięciu staje się obojętna fizjologicznie i bezpieczna dla zwierząt.

Chlewnia to budynek szczególnie narażony na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Gromadząca się wilgoć, skraplająca się para, grzyby i pleśń..Wszystko to przekłada się na wydajność hodowli i przyrost trzody chlewnej. Dlatego tak istotna jest nie tylko temperatura wewnątrz pomieszczenia, ale również wilgotność powietrza. Odpowiednia izolacja zapewnia zdrową i wydajną hodowlę, a to z kolei przekłada się na realne korzyści i zyski. Pianka PUR to obecnie najszybszy i najskuteczniejszy sposób na odpowiednią izolację budynku inwentarskiego, dlatego warto zdecydować się na takie rozwiązanie, by uszczelnić budynek i pozbawić go niebezpiecznej wilgoci.



Proponowane artykuły


Ocieplenie kontenera morskiego. Metody i materiały

Jak ocieplić oborę?

Ocieplenie domu z bali. Metody i materiały