Natrysk pianki poliuretanowej a wilgoć więźby dachowej?

We współczesnym budownictwie dotychczas najpowszechniejsza forma ocieplania domu styropianem coraz mocniej jest wypierana nie tylko przez termomodernizację z wełny mineralnej czy skalnej, lecz także przez izolacje natryskowe. Stosunkowo nowy produkt na rynku – jakim jest pianka poliuretanowa – staje się coraz bardziej powszechny ze względu na swoje atuty, do których zalicza się między innymi: trwałość, szczelność, bardzo korzystne współczynniki ciepła czy szybka aplikacja na poddaszu. Niemniej jednak, nadal występują wątpliwości dotyczące tej metody ocieplania.

Można spotkać się z opinią, że pianka poliuretanowa może w sposób destrukcyjny wpływać na kondycję więźby dachowej i generalnie elementów drewnianych, jakie znajdują się w obszarze jej natrysku. Czy zatem jest to fakt czy mit? Niniejszy artykuł jest odpowiedzią na nurtujące kwestie dotyczące tego, czy więźba dachowa w obiekcie w jakimkolwiek stopniu jest narażona na uszkodzenia w kontakcie z pianką PUR.

Wilgotność i stan istniejącej więźby dachowej

Niewątpliwie, przed przystąpieniem do prac montażowych nad wyraz istotnym czynnikiem jest sprawdzenie stanu istniejącej więźby dachowej. Konstrukcja dachu musi bowiem być wolna od wilgoci. Nie można ocieplać dachu pianką poliuretanową w przypadku, gdy wilgotność drewna przekracza 18%.

Sprawdzenie poziomu wilgotności więźby dachowej wykonuje się często przy pomocy kamery termowizyjnej, co pozwala na uzyskanie miarodajnych wyników pomiarowych. Bardzo istotną kwestią jest poprawne ocieplenie dachu pianką. Niewłaściwa aplikacja tego produktu sprawi, że obiekt nie będzie należycie termoizolowany, jak również może on negatywnie wpłynąć na jego stan poprzez destrukcję elementów drewnianych. Przez wzgląd na powyższe, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór firmy ocieplającej poddasza.

Natrysk pianki poliuretanowej a wilgoć więźby dachowej?Aplikacja pianki poliuretanowej na poddaszu budynku

Czas, w jakim inwestorzy decydują się na przeprowadzenie ocieplenia poddasza pianką PUR, nie ma tu większego znaczenia. Kluczową kwestią pozostaje stworzenie optymalnych warunków wewnątrz pomieszczenia lub całego poddasza (w zależności od zakresu wykonywanych prac). Osoby, decydujące się na ocieplenie natryskowe mają świadomość tego, że muszą zatrudnić profesjonalistów.

Należy podkreślić, że nie można wykonywać izolacji natryskowej „na własną rękę”, bez odpowiedniego sprzętu i ubrań ochronnych. Ważnym aspektem jest również fakt, że firmy świadczące usługi z zakresu ociepleń poddaszy pianką – w tym firma Izolmax – posiadają odpowiednie urządzenia do obliczania stopnia wilgotności elementów drewnianych. Istnieje wiele zdań i opinii o skuteczności tego typu rozwiązań. Niemniej jednak praktyka dowodzi, że izolacje natryskowe zyskują coraz większą popularność ze względu na swoją efektywność oraz trwałość.

Czy warstwa pianki PUR powinna być całkowicie szczelna?

Dominuje mit o tym, że szczelna warstwa pianki poliuretanowej może doprowadzać do gnicia więźby dachowej. Z całą stanowczością należy podkreślić, że jest to opinia błędna. Jak już wcześniej wspomniano, do ewentualnego uszkodzenia więźby bądź innych elementów drewnianych może dojść jedynie w przypadku, gdy wilgotność drewna przekracza 18%. Jednakże, każda profesjonalna firma świadcząca usługi z zakresu aplikacji pianki poliuretanowej, przed przystąpieniem do prac dokładnie sprawdza podłoże aplikacji.

Jeszcze raz należy podkreślić, że suche elementy drewniane, szczelnie otulone izolacją natryskową, nie będą się degradować. Co więcej, stosowanie pianki ma również pozytywne oddziaływanie, bowiem wnikając w powierzchniową strukturę elementów drewnianych tworzy ona swoistego rodzaju barierę ochronną przed działaniem insektów, grzybów i pleśni. Należy nadmienić, że ewentualna wilgoć może pojawić się jedynie od strony zewnętrznej dachu. Jest to zjawisko niegroźne dla konstrukcji, bowiem wilgoć ma swobodną drogę wejścia i wyjścia, czyli odparowania. Jeśli zatrudni się odpowiednio wyspecjalizowaną ekipę do aplikacji izolacji natryskowej ocieplenie dachu pianką jest całkowicie bezpieczne.

Zobacz również: Czy pianka poliuretanowa jest paroprzepuszczalna?

Reasumując, w niniejszym artykule w sposób dosadny zostały przedstawione różnice pomiędzy poszczególnymi formami aplikacji pianki poliuretanowej. Właśnie one mogą w konsekwencji prowadzić do różnych skutków, dostrzegalnych po pewnym czasie użytkowania obiektu. Niemniej jednak, jeśli warunki wilgociowe zostaną uprzednio sprawdzone, aplikacji pianki PUR dokona grupa fachowców, a produkt będzie miał odpowiednie parametry, pewnym jest, że inwestor będzie zadowolony z wyniku przeprowadzonych prac. Dbałość o jakość świadczonych usług i precyzyjność podczas ich wykonywania są kluczowe do odpowiedniego przeprowadzenia procesu aplikacji pianki.



Proponowane artykuły


Jak wyciszyć pokój?

Jak zabezpieczyć dach przed kunami?

Błędy w ocieplaniu poddasza