Jak dobrze ocieplić drewniany strop?

W wielu domach poddasze zostaje zaadaptowane jako dodatkowe pomieszczenie mieszkalne. Niemniej jednak spora liczba osób nie ma potrzeby, aby strych pełnił inną funkcję aniżeli dodatkowy magazyn na rzeczy domowników czy miejsce do suszenia prania. Gdy strych jest nieużywany, to wówczas właściciel budynku musi zadbać o ocieplenie drewnianego stropu będącego podstawą dla sufitu – jak tego dokonać? Co należy wiedzieć o termoizolacji stropu? Jaki materiał będzie najlepszym wyborem do zwiększenia ochrony cieplnej przy drewnianym stropie?

Drewniany strop – najistotniejsze informacje

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stan dachu. Zakup nieruchomości z drugiej ręki może wymagać od przyszłych właścicieli modernizacji zadaszenia, które okaże się nieszczelne – jednak w większości przypadków domownicy dbają o własny komfort i budżet, co oznacza, że więźba będzie w optymalnym stanie. Zupełnie inaczej jest w przypadku stropu drewnianego, który zawsze warto poddać termoizolacji dla zagwarantowania niezbędnego komfortu i bezpieczeństwa.

Drewniany strop to nic innego jak belki o odpowiednim przekroju, które zostają rozstawione do 90-120 cm lub co 50-60 cm. Grubość belek i ich rozstaw nie mają jednak aż tak dużego znaczenia dla termoizolacji stropu – w obu przypadkach należy wykorzystać odpowiedni materiał ocieplający, który nie tylko zapewni ochronę przed wyziębieniem dolnych części budynku i powstawaniem mostków termicznych. Materiał termoizolacyjny nie może doprowadzić do uszkodzenia stropu, co jest równoznaczne z zawaleniem się sufitu i zagrożeniem życia mieszkańców.

Ocieplenie drewnianego stropu – jaki materiał wybrać?

Najczęściej rekomendowanymi materiałami do termoizolacji stropu drewnianego są płyty gipsowo-kartonowe oraz wełna mineralna (typ lekki). W obu przypadkach materiały wykazują korzystny stosunek ceny do jakości działania – oznacza to, że koszt ich użycia jest całkiem optymalny wobec uzyskanych rezultatów i ochrony budynku przed niskimi temperaturami. Ponadto są dostatecznie lekkie, aby uchronić belki przed przeciążeniem. Niemniej jednak należy jednak zwrócić uwagę na kilka minusów, które okazują się niezwykle istotne:

  • wełna mineralna w dość krótkim czasie może stracić swoje właściwości izolacyjne, na dodatek jest podatna na działanie wody i stanowi idealne miejsce dla bytowania rozmaitych zwierząt, które mogą wejść na poddasze w chłodnych miesiącach np. Kun;

  • płyty gipsowo-kartonowe nie gwarantują dostatecznej izolacji akustycznej, na dodatek w przypadku nieszczęśliwego wypadku na poddaszu (np. pożar, wylanie się żrących chemikaliów) materiał ten będzie niezwykle podatny na uszkodzenia.

W związku z tym część firm specjalizujących się w ociepleniu stropu stosuje dodatkowe zabezpieczenia w postaci folii izolacyjnej. Niemniej jednak tego typu rozwiązania są przeważnie czasochłonne, a niejednokrotnie ich rzekomo mniejszy koszt okazuje się porównywalny do użycia nieco droższych i zarazem skuteczniejszych materiałów do termoizolacji stropu.

Idealnym przykładem materiału do ocieplenia drewnianego stropu jest pianka poliuretanowa. Niskie przewodnictwo cieplne sprawia, że piana PUR gwarantuje wyjątkowo skuteczną ochronę dla strychu i dolnych kondygnacji domu – jest niezwykle efektywna w ograniczeniu szans powstawania mostków termicznych, które powodują ucieczkę energii cieplnej i zwiększenie kosztów do ogrzania pomieszczeń. Lekkość pianki poliuretanowej sprawia, że termoizolacja stropu nie wiąże się z ryzykiem naruszenia wytrzymałości sufitu. Ponadto piana PUR sprawdzi się na drewnianym stropie, gdyż:

  • nie jest atrakcyjna dla zwierząt,

  • zapobiega przed rozwojem pleśni,

  • zapewnia solidną barierę akustyczną,

  • gwarantuje ochronę przed czynnikami chemicznymi i ogniem,

  • wykazuje dużą przyczepność do każdego podłoża – w tym drewna,

  • charakteryzuje się wysoką odpornością i nie wymaga częstej wymiany,

  • jest materiałem bezspoinowym o zbitej strukturze i nie tworzy mostków powietrznych,

  • termoizolacja drewnianego stropu może zostać wykonana w ciągu 24 godzin i w dowolnej porze roku,

  • jest niezwykle prosta aplikacja oraz gwarantuje wyjątkowo duży poziom precyzji przeprowadzonych prac ociepleniowych.

Warto też pamiętać, że dom ze szkieletowym stropem jest narażony na butwienie drewna. Pochłanianie wilgoci przez belki stwarza ryzyko zawalenia się drewnianego stropu. I w tym miejscu warto ponownie przywołać piankę poliuretanową. Paroprzepuszczalna i otwartokomórkowa piana PUR może stanowić świetne zabezpieczenie dla wysuszonych desek i ograniczyć szansę ich zbutwienia.

IZOLMAX – profesjonalna termoizolacja stropu

Ocieplenie stropu przy użyciu pianki poliuretanowej jest oczywiście o wiele prostsze i mniej czasochłonne aniżeli układanie kolejnych warstw wełny mineralnej czy też przycinanie fragmentów płyt gipsowych. Niestety samodzielna próba termoizolacji drewnianego stropu pianą PUR jest przeważnie niemożliwa. Do aplikacji piany niezbędny jest profesjonalny sprzęt ociepleniowy oraz wysokiej jakości surowiec, które w większości przypadków są niedostępne dla osób niezwiązanych z branżą budowlaną. Zakup tego typu urządzenia to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych, co rzecz jasna przewyższa koszt skorzystania z usługi fachowców zajmujących się ociepleniami drewnianych stropów.

Firma IZOLMAX od wielu lat zajmuje się pracami termoizolacyjnymi w różnych typach budynków. Specjalizujemy się w ociepleniach stropów, dachów i innych części nieruchomości o charakterze mieszkalnym i komercyjnym. W pracy wykorzystujemy nowatorską aparaturę i najwyższej klasy surowiec, nasza piana poliuretanowa nie ma nic wspólnego z tanimi materiałami o kiepskiej wytrzymałości i krótkiej żywotności. Nasz zespół składa się z prawdziwych fachowców z branży budowlanej, a podczas realizacji projektów stawiamy przede wszystkim na zadowolenie naszych zleceniodawców. Oczywiście nie zapominając, że priorytetem dla wszystkich prac jest zagwarantowanie niezbędnego bezpieczeństwa. Zainteresowanych poznaniem szczegółów współpracy, dokładnej wyceny, wolnych terminów i wszelkimi innymi kwestiami – zachęcamy do kontaktu!