Granulat styropianowy – czym jest i gdzie go wykorzystać?

Styropian jest jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów budowlanych w pracach związanych z izolacją termiczną. Na rynku można także zakupić granulat styropianowy – czy jest to równie wartościowy produkt? Gdzie go można go zastosować? Jakie są zalety granulatu styropianu?

Granulat styropianowy – co to jest?

Nie będzie zaskoczeniem, że granulat styropianowy jest niczym innym, jak spienionym polistyrenem, który został przygotowany w postaci niewielkich i sypkich kulek. Granulat styropianu stworzono z myślą o projektach, w których zastosowanie płyt mogłoby się okazać sporym problemem np. z uwagi na nieregularny kształt, trudny dostęp, bądź ryzyko utraty dużej ilości materiału termoizolacyjnego.

W przypadku granulatu styropianowego warto wspomnieć, że jest on idealnym przykładem popularnej metody zero waste – sprzedawcy materiałów i firmy budowlane często wykorzystują tzw. regranulat, który uzyskuje się na drodze recyklingu płyt styropianowych. Zasadnicza różnica polega na tym, że styropianowe kulki nie mają identycznego kształtu. W fabrycznie przygotowanym granulacie produkt ma określone wymiary (zazwyczaj od 2 do 8 milimetrów średnicy).

Granulat styropianu – zastosowanie

Nie będzie zaskoczeniem, że produkt jest przede wszystkim wykorzystywany do prac termomodernizacyjnych. Najczęściej znajduje zastosowanie w ścianach szczelinowych i warstwowych, podłogach pomiędzy legarami oraz w stropodachach. Wiele osób decyduje się na ocieplanie granulatem styropianowym z uwagi na fakt, że odznacza się dostatecznie dużą izolacyjnością termiczną – niski współczynnik przewodzenia ciepła sprawia, że materiał pozwoli uchronić budynek przed zbędną utratą energii cieplnej. Jednak granulat styropianu można użyć do innych projektów izolacyjnych. Z powodzeniem znajduje zastosowanie m.in. w zabezpieczeniu pomieszczeń przed nadmiernym nagrzewaniem, czy wyciszeniem i ochroną przed nadmiernym hałasem.

Granulat styropianowy może również zostać zastosowany jako:

  • składnik do produkcji styrobetonu;

  • komponent wspomagający spulchnianie gleby;

  • wypełniacz do mebli np. worków sako, puf, foteli;

  • formę zabezpieczenia zawartości paczek przed uszkodzeniem.

Zalety granulatu styropianowego

W pierwszej kolejności należy wymienić wyżej wspomnianą izolacyjność termiczną. Kulki styropianowe w formie granulatu odznaczają się niewielką wartością współczynnika przewodzenia ciepła (lambda). Dzięki temu materiał zapewnia optymalną ochronę dla nieruchomości przed stratą ciepła, a to z kolei pozwoli mieszkańcom ograniczyć ogrzewanie i zaoszczędzić pieniądze. Ponadto warto wspomnieć, że optymalna temperatura pomieszczeń i skuteczna termoizolacja zabezpieczają budynek przed wyziębieniem, co zapobiega m.in. rozwojowi pleśni.

Inną zaletą granulatu styropianowego jest fakt, że wykazuje on dużą odporność na oddziaływanie niektórych bodźców. Materiał nie jest podatny na działanie czynników chemicznych, nie jest atrakcyjny dla zwierząt (np. kun, insektów), a także nie stanowi dobrego podłoża do rozwoju chorobotwórczych bakterii i grzybów. Ponadto należy wspomnieć, że styropian jest materiałem samogasnącym – dzięki temu nie istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się ognia w sytuacji wybuchu pożaru.

Niewielka waga granulatu styropianu sprawia, że można go z łatwością przenieść w dowolne miejsce na terenie budowy. Oprócz tego jego użycie nie zwiększa ciężaru konstrukcji, co w żadnym stopniu nie stwarza ryzyka przeciążenia, np. podczas termoizolacji stropu.

Wykorzystanie granulatu styropianu w praktyce

Mogłoby się wydawać, że użycie wkładu styropianowego podczas ocieplenia jest niezwykle żmudną pracą. W rzeczywistości firmy budowlane przeprowadzają wdmuchiwanie granulatu przy pomocy nowatorskiego urządzenia. Metoda ta jest niezwykle wartościowa, bo gwarantuje szereg korzyści dla projektu:

  • pomaga zaoszczędzić cenny czas;

  • pozwala nadać warstwie termoizolacyjnej pożądaną grubość;

  • zapewnia maksymalną precyzję i pozwala ograniczyć straty materiału;

  • umożliwia ocieplenie ciężko dostępnych miejsc o nieregularnym kształcie, co wpływa na zachowanie ciągłości ocieplenia.

IZOLMAX – ocieplanie budynków granulatem styropianu

Firma IZOLMAX oferuje usługę profesjonalnego wdmuchiwania wysokiej jakości granulatu styropianu w różnych typach nieruchomości. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem i ekipą doświadczonych fachowców, którzy mają na swoim koncie dziesiątki zrealizowanych projektów związanych z różnymi pracami izolacyjnymi. Zainteresowanych współpracą zachęcamy do kontaktu i zapoznania się ze szczegółami!



Proponowane artykuły


Jak izolacja wpływa na koszty ogrzewania?

Izolacja balkonu – jaki materiał wybrać?

Szczeliny dylatacyjne w murach – czym są i gdzie je stosować?