Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią?

Wszystkie nieruchomości muszą zostać zabezpieczone przed nadmiernym przenikaniem i zaleganiem wody. Wilgoć w domu stanowi bowiem przyczynę szeregu problemów, które z biegiem czasu mogą doprowadzić do poważnych usterek rzutujących na bezpieczeństwie i komforcie życia mieszkańców. Co należy zrobić, aby pozbyć się wilgoci w domu?

Wilgoć w domu – gdzie może występować?

Gromadzenie się wody może nastąpić w praktycznie każdej części budynku. Niemniej jednak istnieją strefy, które są szczególnie podatne na występowanie wilgoci. W domach jednorodzinnych są to zazwyczaj:

  • łazienka,
  • elewacja,
  • fundamenty,
  • ściany zewnętrzne,
  • piwnice i podpiwniczenia,
  • dach, strop, strych i nieużytkowe poddasze.

Ponadto nie można zapominać, że wilgoć niezwykle często gromadzi się w okolicach nadproża, okien i drzwi oraz rynien. Co więcej, powodem może być także wadliwa instalacja sanitarna (np. przeciekające grzejniki lub nieszczelne rury doprowadzające wodę do kotła grzewczego). Dlatego też pojawienie się problemu wilgoci w domu wymaga od właściciela i ekipy remontowej dokładnego sprawdzenia nieruchomości.

Jakie są skutki wilgoci w domu?

Nie ulega wątpliwościom, że duży poziom wilgoci w konstrukcji budynku jest początkiem wielu niekorzystnych następstw. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na osłabienie struktury materiałów budowlanych. To natomiast może spowodować rozmaite usterki dotyczące estetyki domu (np. odpadający tynk, zacieki, wyblaknięcie koloru farby), jak i bezpieczeństwa (np. wilgotny strop lub komin mogą ulec zawaleniu).

Jednym z najczęstszych następstw wilgoci w domu jest rozwój pleśni, która z czasem może pojawić się w innych częściach budynku. Pleśń nie tylko sprawia, że nieruchomość traci na uroku. Jej obecność stanowi niezwykle duże niebezpieczeństwo dla domowników, gdyż oddziałuje na ich zdrowie. Przykładami następstw utrzymującej się pleśni w domu są m.in. bóle i zawroty głowy, stany zapalne zatok, zatrucia pokarmowe, nieustanne odczuwanie zmęczenia, podrażnienia oczu i skóry, a nawet choroby wątroby.

Wilgoć w domach również wpływ na kwestie związane z ogrzewaniem. Osłabienie struktury ścian lub przemoknięte krokwie dachowe powodują ucieczkę ciepła i straty energii. Niejednokrotnie zalegająca woda prowadzi do powstawania mostków termicznych, które są punktami o wyjątkowo kiepskiej szczelności. Nietrudno domyślić się, że rezultatem zalegania wody w budynkach są zwiększony koszty ogrzewania.

Wilgoć w domu – jak sobie z nią radzić?

Najskuteczniejszym sposobem jest gruntowne sprawdzenie budynku w zakresie szczelności. Ekipa budowlana odpowiedzialna za prace hydroizolacyjne powinna przeanalizować nieruchomość od stóp do głów. W większości przypadków problem rozpoczyna się w fundamentach i piwnicy, co z czasem powoduje podnoszenie się wilgoci w domu na wyższe kondygnacje. Dlatego też niezbędne jest sprawdzenie aktualnego stanu i funkcjonalności ścian, dachu, systemu wentylacji, instalacji wodno-kanalizacyjnej, ogrzewania, a także okien, drzwi, progów i elementów dodatkowych (np. balkonów i tarasów).

Hydroizolacja domu musi być kompleksowa. W zależności od części objętej usterką w postaci nadmiernie gromadzonej wilgoci należy zastosować inne rozwiązania. W przypadku elewacji trzeba w pierwszej kolejności zająć się jej oczyszczeniem, a dopiero później impregnacją odpowiednim środkiem ochronnym. Z kolei w przypadku dachu dobrze jest przeanalizować drożność rynien i obecność korozji oraz sprawdzić czy dachówki lub blacha nie mają usterek będących powodem osłabionej szczelności.

Do przygotowania typowej izolacji przeciwwodnej np. w obrębie poddasza, balkonu lub piwnic najlepiej sprawdzi się natrysk pianką poliuretanową. Zamknięto-komórkowa piana PUR charakteryzuje się wyjątkowo dużą odpornością na wilgoć, co wynika z jej niewielkiej nasiąkliwości. Dzięki temu gwarantuje długą ochronę przed wilgocią w domu. Warto też dodać, że pianka poliuretanowa jest materiałem nieatrakcyjnym dla rozwoju pleśni i innych chorobotwórczych grzybów. Dlatego też jej wybór do hydroizolacji okazuje się najlepszym rozwiązaniem.

Izolmax – profesjonalna ochrona domu przed wilgocią

Firma Izolmax od wielu lat wykonuje projekty dotyczące izolacji przeciwwodnej nieruchomości. Realizujemy hydroizolację w różnych typach budynków – począwszy od pojedynczych pomieszczeń, mieszkań i domów jednorodzinnych, przez lokale handlowo-usługowe, a skończywszy na zakładach produkcyjnych czy przedsiębiorstwach. Specjalizujemy się w izolacji za pomocą natrysków wysokiej klasy pianką poliuretanową PUR, która stanowi gwarancję skutecznej ochrony przed pojawieniem się wilgoci w domu. Zainteresowanych poznaniem naszej oferty zachęcamy do kontaktu.



Proponowane artykuły


Jak przygotować poddasze przed natryskiem pianą PUR?

Ocieplenie elewacji pianką poliuretanową. Czy to możliwe?

Dlaczego warto wykonać ocieplenie klatki schodowej?