Domy pasywne – czym się charakteryzują?

Dom pasywny

Nowoczesne rozwiązania technologiczne w branży budowlanej są przede wszystkim ukierunkowane na zadowolenie klientów. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się budynki pasywne – nieruchomości, które być może za pewien czas okażą się standardem. Czym są domy pasywne? Jaki jest koszt postawienia budynku pasywnego? Na czym polega różnica pomiędzy domem pasywnym a energooszczędnym?

Dom pasywny – co to jest?

W dzisiejszych czasach projekty budowlane mają nie tylko zagwarantować bezpieczeństwo i wygodę dla użytkowników nieruchomości. Równie istotnym aspektem w branży są budynki, które pozwalają na oszczędność pieniędzy w zakresie użytkowania. Dzisiejsza technologia i wiedza pozwalają na tworzenie budynków umożliwiających ograniczenie generowanie kosztów związanych np. ze zużyciem energii. Tego typu nieruchomości określa się mianem domów pasywnych lub modułowych.

Budynek pasywny to nic innego jak dom, magazyn lub inny rodzaj nieruchomości, który nie wymaga użycia aktywnych źródeł energii grzewczej. Oznacza to, że ciepła woda czy optymalna temperatura powietrza do ogrzewania pomieszczeń nie pochodzi z pieca gazowego bądź centralnego ogrzewania. Kluczem są różnorodne pasywne źródła energii jak np. promieniowanie słoneczne, ciepło pochodzące z powietrza lub to generowane przez domowników. Oprócz tego domy pasywne odznaczają się charakterystycznym standardem dotyczącym budowy – począwszy od kształtu samego budynku, przez techniki wykończenia, a skończywszy na samym wyposażeniu.

Dom pasywny a energooszczędny – różnice

Typowy dom jednorodzinny, który nie ma cech budynku pasywnego lub energooszczędnego, może potrzebować na ogrzewanie blisko 180 kWh/m2 w skali roku. To właśnie ilość zużytej energii stanowi główny wyróżnik między domem pasywnym a energooszczędnym.

Nieruchomości pasywne nie mogą pochłaniać w ciągu roku więcej niż 15 kWh/m2 rocznie. Ponadto ilość energii pierwotnej – wymaganej do działania urządzeń AGD i podgrzewania wody – nie może przekroczyć wartości 120 kWh/m2. Jeżeli chodzi o budynki energooszczędne, to w ich przypadku energia wykorzystywana do ogrzewania musi mieścić się w granicy 40 kWh/m2. Można więc łatwo zaobserwować, że koszt zużytej energii w domu pasywnym a energooszczędnym jest blisko trzykrotnie mniejszy.

Kolejna różnica dotyczy kształtu budynku. W przypadku domu pasywnego zwykle mowa o prostej bryle, której kształt jest regularny i pozbawiony wszelkich skomplikowanych rozwiązań Dlatego też nieruchomości stworzone wedle z nastawieniem na pasywność to zazwyczaj sześciany lub prostopadłościany z jedno- lub dwuspadowym dachem, które są całkowicie wolne od wystających elementów architektonicznych (balkony, wykusze). Budynki energooszczędne mogą mieć takowe elementy. Jednak konieczne jest dokładne sprawdzenie, czy ich obecność nie będzie mieć wpływu na zdolności izolacyjne nieruchomości np. wskutek zwiększonego ryzyka powstawania mostków termicznych. W domach pasywnych często też rezygnuje się z piwnic i podpiwniczenia.

Ostatnia różnica pomiędzy domem pasywnym a energooszczędnym to oczywiście obecność aktywnej instalacji grzewczej. System ten nie może występować w domach pasywnych, natomiast w domach energooszczędnych zazwyczaj jest instalowany.

Budynek pasywny – na co zwrócić uwagę?

Kształt zwartej bryły bez aktywnego systemu ogrzewania to nie wszystkie elementy domów pasywnych. Decydując się na postawienie tego typu budynku, należy zadbać o wiele innych ważnych kwestii. Aspekty te są wręcz niezbędne, aby ograniczyć ilość niezbędnej energii do ogrzewania wnętrza i zminimalizować zapotrzebowanie energii pierwotnej. Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

  • Przede wszystkim warto zacząć od zapewnienia odpowiedniej orientacji budynku pasywnego. Najlepszym wyborem jest oczywiście południe, a ściana skierowana w tym kierunki powinna być wyposażona w duże przeszklenia. Tym sposobem przez większość roku do wnętrza dostają się promienie słoneczne, które ogrzewają dom. Jednak wcześniej konieczne jest zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego najbliższej okolicy. Jeżeli od strony południowej występują elementy, które ograniczają dotarcie promieni słonecznych (np. wysoki budynek, drzewa lub wzgórza) to wówczas może pojawić się spory problem z ogrzewaniem nieruchomości.
  • Skoro pojawił się już temat przeszkleń, to warto skupić się właśnie na oknach. Oszklenia, ramy i mocowania muszą spełniać wiele kryteriów, aby ryzyko ucieczki ciepła na zewnątrz zostało zminimalizowane do zera. Dlatego też współczynniki przenikania ciepła dla profili okiennych i szyb powinny wynosić odpowiednio 0,8 W(m2K) i 0,7 W(m2K). Natomiast współczynnik przepuszczalności energii nie może być mniejszy nić 50%.
  • Kolejna ważna kwestia to wykorzystanie odnawialnych źródeł energii np. ciepłego powietrza, wspomnianych już promieni słonecznych czy energii geotermalnej. Dlatego też ogrzewanie wody do codziennego użytkowania następuje dzięki m.in. pompom ciepła czy panelom fotowoltaicznym.
  • W domu pasywnym trzeba też zadbać o odpowiednią izolację między powłokami budynku oraz w łączeniach poszczególnych komponentów architektonicznych. W związku z tym konieczne jest m.in. zapewnienie połączenia pomiędzy ścianami szczytowymi a połacią dachową, precyzyjne i szczelne osadzenie drzwi oraz okien w ścianach czy też nałożenie na dachu specjalnej osłony.
  • Ważnym aspektem jest podgrzewanie świeżego powietrza dostarczanego do domu oraz odzyskiwanie ciepła, które zostaje usunięte na zewnątrz. Dlatego też konieczne jest wykorzystanie różnorodnych urządzeń np. rurowych gruntowych wymienników ciepła, układu recyrkulacyjnego, rekuperacyjnego wymiennika przeponowego czy też wspomnianych już pomp ciepła.
  • Domy pasywne zazwyczaj zawierają energooszczędne wyposażenie wnętrza. Sprzęt AGD i RTV czy też żarówki charakteryzujące się niskim zużyciem energii pozwalają na dodatkowe obniżenie kosztów.

Choć koszt postawienia budynków pasywnych jest znacznie większy niż tradycyjnych nieruchomości, to jednak warto pamiętać, że jest to inwestycja ze zwrotem. Wynika to oczywiście ze znacznie mniejszych rachunków za zużytą energię.

IZOLMAX – termoizolacja domu pasywnego

Nie można zapominać, że budynki pasywne wymagają odpowiedniej termoizolacji. W tym celu zalecane jest użycie pianki poliuretanowej, która charakteryzuje się wyjątkowo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Firma IZOLMAX oferuje usługę profesjonalnego natrysku pianą PUR. Gwarantujemy szybką i precyzyjną realizację zleceń – osoby zainteresowane zachęcamy do kontaktu.