Dlaczego warto wykonać ocieplenie klatki schodowej?

Po zakupie własnej nieruchomości należy zwrócić uwagę na minimalizację zbędnych kosztów np. związanych z niepotrzebną stratą energii. Czy ocieplenie klatki schodowej jest pomocne dla utrzymania optymalnej temperatury w budynku? Co przemawia za izolacją tej części inwestycji?

Z jakich powodów należy wykonać ocieplenie klatki schodowej?

W większości przypadków prace ociepleniowe dotyczą zewnętrznych części budynków. Kamienice, bloki oraz domy zostają poddane dokładnej termoizolacji, aby mieszkańcy nie musieli borykać się z problemem niskich temperatur we własnym lokum. Jest to niezbędna rzecz w trakcie chłodnych pór roku – nieprawidłowo wykonane ocieplenie powoduje przesadne spożytkowanie energii, co przekłada się na niepotrzebne wydatki. W przypadku inwestycji deweloperzy muszą zadbać, aby przyszli mieszkańcy nieruchomości mogli cieszyć się pożądanym komfortem. Prywatni właściciele domów również przestrzegają jakości wykonanej izolacji termicznej przez wynajętą ekipę budowlaną.

Jednak w niektórych przypadkach np. wiekowej kamienicy objętej ochroną przez konserwatora zabytków, braku porozumienia we wspólnocie mieszkaniowej czy zbyt dużych kosztów usługi budowlanej, ocieplenie budynku z zewnątrz okazuje się niemożliwe lub trudne do zrealizowania. Gross osób nie jest przekonana do termoizolacji własnego mieszkania (np. podłogowego). Wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się wykonanie ocieplenia klatki schodowej od wewnątrz. Część wspólna, która na pierwszy rzut oka wydaje się nieistotna, w rzeczywistości może okazać się rozwiązaniem problemu nadmiernego wychłodzenia wnętrza nieruchomości i utraty ciepła.

Z architektonicznego punktu widzenia klatkę schodową w bloku lub kamienicy można porównać do komina, zwłaszcza gdy mówimy o nieruchomościach starej daty i bez bocznych korytarzy. W takich miejscach niezwykle często można zauważyć nieustannie otwarte okna, które umożliwiają m.in. wietrzenie budynku, pozbycie się uciążliwego zapachu bądź szybsze wyschnięcie zmytej podłogi przez serwis sprzątający. Jednocześnie temperatura na klatce schodowej okazuje się wręcz identyczna jak na zewnątrz – istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że ściany mieszkań od jej strony będą znacząco wyziębione.

Nie można też zapominać, że w wielu nieruchomościach pod parterem znajdują się podziemne garaże. Wolne od termoizolacji pomieszczenia wraz z dużym i nie do końca szczelnym wjazdem również powodują przeniesienie części zimna na część wspólną. Tego typu stan stwarza spore ryzyko wyziębienia nieruchomości, co w konsekwencji może doprowadzić np. do uszkodzenia ścian, rur będących elementem instalacji sanitarnej czy gromadzeniem się wilgoci, która w zimie może zamarzać, a w lecie spowodować rozwój pleśni.

Brak ocieplenia klatki schodowej to także problem domów jednorodzinnych. W piętrowych budynkach niezwykle często można natrafić na nieużytkowe poddasza i strychy, które służą np. jako składzik na rzadziej wykorzystywane rzeczy. W wielu przypadkach drzwi wejściowe na poddasze oraz ściany klatki schodowej od strony strychu są przesadnie wyziębione, co może rzutować na temperaturze części mieszkalnej.

Jakim materiałem wykonać ocieplenie klatki schodowej od wewnątrz?

W obu przypadkach – prywatnych domów oraz wielomieszkaniowych bloków lub kamienic – może dojść do sytuacji, w której grzejniki znajdujące się w pokojach pracują na niezwykle wysokich obrotach. Wszystko po to, aby utrzymać optymalną temperaturę klatki schodowej. Zwłaszcza, że w wielu sytuacjach część wspólna nie ma grzejników, które mogłyby pomóc w ociepleniu wnętrza budynku.

Prace termoizolacyjne najlepiej wykonać przy pomocy materiału, który zapewnia solidną ochronę przed utratą ciepła. Ponadto materiał musi spełniać niezbędne normy dotyczące bezpieczeństwa m.in. w zakresie ochrony przed pożarem, rozwojem wilgoci i chorobotwórczych mikroorganizmów (np. pleśni) czy obecnością szkodników (np. gryzoni lub insektów).

Dobrym wyborem okazuje się pianka poliuretanowa, która spełnia powyższe wymagania i zapewnia szereg innych wartościowych korzyści. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na prostotę jej aplikacji – nowatorski sprzęt do wykonywania natrysków pianką PUR gwarantuje szybkie i precyzyjne rozprowadzenie materiału, co pozwala uniknąć powstawania mostków termicznych. Co więcej, nie można zapominać o właściwościach hipoalergicznych tego materiału. Dzięki temu zdrowie mieszkańców nie jest narażone na wszelkie niebezpieczeństwa po wykonanym ociepleniu klatki schodowej.

Profesjonalne ocieplenie klatki schodowej pianką PUR IZOLMAX

Firma IZOLMAX od ponad 10 lat zajmuje się izolacjami natryskowymi, zwłaszcza wykorzystującymi piankę poliuretanową. W pracy używamy najnowszy sprzęt, który pozwala nam na wyjątkową dokładność podczas realizacji projektów termoizolacyjnych. Z chęcią pomożemy w wykonaniu ocieplenia klatki schodowej w bloku, kamienicach, domach jednorodzinnych i innych budynkach – zarówno od strony izolacji termicznej, jak i przeprowadzenia profesjonalnego audytu.



Proponowane artykuły


Mostki termiczne na poddaszu – jak ich uniknąć?

Ocieplenie poddasza nieużytkowego – przegląd materiałów

Zabezpieczenie piany PUR przed czynnikami zewnętrznymi