Wpływ izolacji domu na jakość powietrza wewnętrznego

Jakość powietrza w domu ma niesamowicie istotne znaczenie dla bezpieczeństwa osób, które przebywają w budynku. Wskutek złej jakości powietrza istnieje realna szansa, że domownicy w niedalekiej przyszłości zaczną borykać się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Jak dbać o powietrze w mieszkaniu i czy jakość izolacji nieruchomości pozwala zapobiec przed różnorodnymi dolegliwościami?

Dlaczego należy dbać o jakość powietrza w domu?

Komfort przebywania w budynku nie jest uzależniony wyłącznie od wystroju wnętrza. Wyjątkowo ważną rolę odgrywa jakość powietrza, które jest niezbędne dla każdego człowieka. Spędzanie wielu godzin w zamkniętym pomieszczeniu wymaga, aby osoby korzystające z nieruchomości miały dostęp do świeżego i rześkiego powietrza. Kiepska jakość powietrza oznacza m.in. wysokie stężenie różnorodnych zanieczyszczeń, nieprawidłową wilgotność czy niewłaściwą temperaturę. Wszystko to może natomiast wpłynąć na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w nieruchomości. Zła jakość powietrza w pomieszczeniach może być rezultatem różnorodnych czynników, które mogą wywołać mniejsze bądź większe problemy zdrowotne.

Jakie są przyczyny złej jakości powietrza w pomieszczeniach?

Kiepska jakość powietrza w domu i innych budynkach jest wynikiem oddziaływania wielu nieprawidłowości. Do najczęstszych należą:

  • Suszenie ubrań na grzejnikach.
  • Rzadkie wietrzenie pomieszczeń.
  • Palenie tytoniu we wnętrzu nieruchomości.
  • Niesprawna wentylacja lub jej całkowity brak.
  • Silnie działające środki chemiczne np. do sprzątania.
  • Wysoka temperatura np. emisja energii z urządzeń elektrycznych.
  • Przesadne użycie świec zapachowych, kadzidełek i sztucznych odświeżaczy powietrza.
  • Nieproporcjonalna liczba osób do powierzchni użytkowej pomieszczenia/budynku.

Czy nieprawidłowa izolacja powoduje złą jakość powietrza w pomieszczeniach?

Tak, nieprawidłowo zabezpieczone budynki są znacznie bardziej podatne na pojawienie się problemów dotyczących jakości powietrza. Z jednej strony kiepska termoizolacja sprzyja powstawaniu mostków termicznych. Mostki termiczne to miejsca, w których ochrona budynku przed utratą wewnętrznego ciepła jest wyjątkowo słaba. Tym samym mury są bardziej podatne na wyziębienie, co zwykle prowadzi do gromadzenia się wilgoci i rozwoju pleśni.

Z drugiej strony źle zaizolowane okna i drzwi zwiększają szansę przedostawania się szkodliwych gazów i pyłów np. smogu przemysłowego czy spalin samochodowych. Innym problemem mogą być pyłki roślinne, które dla wielu osób są alergenami, oraz chorobotwórczych mikroorganizmów. Tym samym źle wykonana izolacja budynku ma realny wpływ na pogorszenie jakości powietrza w domu.

Zła jakość powietrza w pomieszczeniach – skutki

Długotrwałe utrzymywanie się złej jakości powietrza w pomieszczeniach prowadzi do realnego obniżenia stanu zdrowia. Dowodem tego jest fakt, że istnieje charakterystyczny zespół objawów, który towarzyszy osobom przebywającym w nieruchomościach o niekorzystnym klimacie wewnętrznym. Zespół chorego budynku (ang. sick building syndrome) to grupa nieprawidłowości występujących w określonej przestrzeni, które ustępują lub ulegają złagodzeniu po jej opuszczeniu. Objawy wskazujące na syndrom chorego budynku to:

  • Wzmożona senność.
  • Suchość i pieczenie oczu.
  • Dolegliwości bólowe i zawroty głowy.
  • Uogólnione uczucie osłabienia i przemęczenia.
  • Suchość w gardle i nosie, które prowadzą do uciążliwego kaszlu i kichania.
  • Kiepskie samopoczucie np. rozdrażnienie, problemy z koncentracją, apatia.

Wspomniane symptomy powodujące uogólniony dyskomfort to jednak nie wszystko. Długotrwałe oddychanie powietrzem o dużym stężeniu np. kurzu i pyłów może spowodować rozwój alergii. Niemniej jednak alergie nie stanowią aż tak dużego problemu, jak choroby dróg oddechowych. Wśród nich należy wymienić:

  • Pylicę
  • Grzybicę płuc
  • Zmiany zapalne oskrzeli
  • Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP)

Szczególnie niebezpiecznym problemem jest legionelloza, czyli wyjątkowo ciężkie, bakteryjne zapalenie płuc. Bakterie Legionella rozwijają się przede wszystkim w miejscach o dużej wilgotności, a następstwami wywołanej przez nie infekcji są m.in. duszności, problemy z oddychaniem, wysoka gorączka oraz wyjątkowo uciążliwy, mokry kaszel z dużą ilością plwociny. Zapalenie płuc uwarunkowane zakażeniem bakteriami Legionella jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, gdyż może doprowadzić do zgonu.

Zła jakość powietrza w pomieszczeniach budynku to także jeden z czynników rozwoju chorób nowotworowych. Zmiany o tym charakterze są przeważnie rezultatem oddychania powietrzem, w którym dominują szkodliwe związki chemiczne. I w tym przypadku problem może mieć dwojakie podłoże. Z jednej strony mogą to być wspomniane już zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego, które przedostają się do wnętrza nieruchomości wskutek kiepskiej izolacji. Z drugiej strony to efekt zanieczyszczeń wewnętrznych np. wdychania dymu tytoniowego, intensywnie działających chemicznych środków czystości bądź znajdujących się w powietrzu formaldehydów, które są emitowane z materiałów budowlanych lub mebli.

5 skutecznych sposobów jak dbać o powietrze w mieszkaniu

  1. Zakup żywych roślin doniczkowych.
  2. Regularne sprzątanie i wietrzenie pomieszczenie.
  3. Systematyczne czyszczenie klimatyzacji budynku.
  4. Utrzymywanie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza np. poprzez zakup oczyszczacza/nawilżacza.
  5. Wykonaj termomodernizację budynku np. zleć przeprowadzenie badania termowizyjne nieruchomości i zaplanuj ocieplenie nieruchomości poprzez precyzyjny natrysk pianką poliuretanową.

IZOLMAX – popraw jakość powietrza w domu

Firma Izolmax zachęca do skorzystania z usługi profesjonalnej izolacji budynków przy pomocy piany poliuretanowej PUR lub wełny celulozowej. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu domu lub mieszkania masz pewność, że ograniczysz ryzyko złej jakości powietrza w pomieszczeniach. Zwłaszcza że w naszej pracy wykorzystujemy wyłącznie wysokiej klasy, certyfikowane materiały izolacyjne. Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły współpracy!



Proponowane artykuły


Jak ocieplić oborę?

Pianka PUR zamkniętokomórkowa – właściwości i zastosowanie

Trwałość piany PUR – jak się sprawdzi po kilku latach?