Ocieplanie warsztatu pianką PUR – najważniejsze informacje

Prace związane z ociepleniem nie dotyczą wyłącznie pomieszczeń gospodarczych czy poddasza. Ochrona przed wilgocią i nadmiernymi utratami ciepła jest również niezbędna w garażach i warsztatach, które często są traktowane po macoszemu przez właścicieli nieruchomości. Na co należy zwrócić przed wykonaniem termoizolacji tych miejsc? Który materiał izolacyjny jest najlepszym wyborem?

Dlaczego warto ocieplić warsztat lub garaż pianką poliuretanową?

Nie ulega wątpliwościom, że garaż pełni funkcję ochronną dla samochodu. Dzięki profesjonalnemu ociepleniu jesteśmy w stanie zapewnić pojazdowi optymalną temperaturę, co jest korzystne dla kondycji i funkcjonowania silnika. Natomiast dla kierowcy jest to niesamowity komfort np. podczas porannej jazdy do pracy. Garaż niejednokrotnie odgrywa też rolę warsztatu lub pomieszczenia do przechowywania rozmaitych przedmiotów m.in. narzędzi, środków chemicznych czy przetworów. Odpowiednie ocieplenie gwarantuje im dostateczną protekcję przed skrajnymi temperaturami i wilgocią.

Skoro wspominamy o przesadnej wilgotności, to nie można zapominać, że izolacja pomieszczenia ogranicza rozwój korozji. To szczególnie istotne w przypadku garażu blaszanego lub warsztatu będącego integralną częścią nieruchomości (np. domu jednorodzinnego). Wykonana termoizolacja uchroni inne pomieszczenia przed wilgocią i gromadzeniem się wody. Ponadto ocieplenie zapobiega przed niepotrzebnymi stratami ciepła, co umożliwia nam ograniczenie kosztów związanych ze zużyciem energii.

Które części warsztatu są istotne do ocieplenia?

W przypadku garażu należy zwrócić uwagę, że prace izolacyjne wykonujemy w dwóch częściach. Jeżeli chodzi o części wewnętrzne, to są to:

  • strop – zwłaszcza w przypadku garażu murowanego, wówczas strop jest podstawowym elementem oddzielającym warsztat od wyżej położonych pomieszczeń mieszkalnych;
  • brama wjazdowa – pozwoli to na ograniczenie strat ciepła nawet w przypadku zamkniętego garażu.

Z kolei w części zewnętrznej musimy ocieplić ściany. Jest to niezwykle ważne, gdy garaż wchodzi w skład nieruchomości. Pamiętajmy o zachowaniu spójnego sposobu izolacji, aby warsztat nie odróżniał się wizualnie od całego budynku.

A co z ociepleniem podłogi warsztatu?

Wiele osób decyduje się na zakup lub wynajem garażu, który jest zlokalizowany w przestrzeni miejskiej. Wówczas trudno ingerować z jakąkolwiek formą prac remontowo-modernizacyjnych. Jeżeli jednak warsztat jest położony na terenie prywatnej posesji, to najlepszym wyborem będzie prosta wylewka z betonu. Nie możemy zapominać, że duża część utraty ciepła pochodzi z podłoża. Ponadto wylewka musi być większa od wymiarów ścian garażu o przynajmniej 20 cm z każdej ze stron.

Jaki materiał do ocieplenia warsztatu będzie najlepszym wyborem?

Aktualny rynek materiałów budowlanych oferuje szereg produktów, które możemy wykorzystać do termoizolacji garażu. W przypadku ocieplenia warsztatu najczęściej polecanymi materiałami są:

  • płyty pilśniowe;
  • wełna mineralna;
  • pianka poliuretanowa PUR;
  • folia termoizolacyjna (dużo wariantów);
  • styropian (w tym specjalny styropian utwardzany).

Płyty gipsowo-kartonowe mają zastosowanie w przypadku prac wykończeniowych ocieplenia warsztatu murowanego. Nie polecamy ich jednak w blaszanych garażach, gdyż mogą ulegać pęknięciu na łączeniach.

Dlaczego ocieplanie warsztatu pianką PUR jest najlepszym rozwiązaniem?

Trudno zaprzeczyć, że pianka poliuretanowa okazuje się najkorzystniejszym materiałem do ocieplenia warsztatu murowanego lub blaszanego garażu. Przede wszystkim spełnia niezbędne normy, na które musimy zwrócić uwagę przed wyborem materiału termoizolacyjnego. Piankę PUR charakteryzuje wysoka klasa niepalności, co gwarantuje nam niezbędną odporność na ogień i mocno ogranicza niebezpieczeństwo pożaru. Oprócz tego poliuretan jest materiałem nieatrakcyjnym dla gryzoni, insektów, chorobotwórczych bakterii i grzybów – zapewnia więc optymalny poziom ochrony przed ich szkodliwą działalnością.

Wysoka trwałość pianki poliuretanowej umożliwia nam ograniczenie kosztów na wymianie materiału, które są niezwykle częste np. przy ociepleniu za pomocą styropianu (może odpadać po około 2 latach od montażu). Pianka PUR niezwykle skutecznie wiąże się z innymi typami materiałów i na różnych powierzchniach. Prosta i szybka aplikacja, nawet w trudnodostępnych miejscach, sprawia, że poliuretan jest bezproblemowy podczas izolacji różnego rodzaju pomieszczeń oraz nie wymaga posiłkowania się dodatkowymi produktami (np. klejem czy siatką montażową). Ponadto pianka poliuretanowa ma właściwości hipoalergiczne, więc nie stwarza ryzyka dla zdrowia.



Proponowane artykuły


Izolacja rur CO. Co warto wiedzieć przed wykonaniem izolacji termicznej rur?

Hydroizolacja łazienki – co to jest i jak ją wykonać?

Granulat styropianowy – czym jest i gdzie go wykorzystać?