Niszczenie izolacji – co wpływa na jej stan?

Uszkodzenie materiału izolującego w budynku może stanowić początek szeregu poważnych problemów. Warto więc zawczasu odpowiednio zadbać o izolację i zapobiec jej niszczeniu. Co może powodować usterki w izolacji?

Błędy projektowe

Przyczyn każdego problemu dotyczącego nieruchomości należy szukać u podstaw, ale niekoniecznie mowa tu o fundamentach budynku. Niejednokrotnie niszczenie izolacji jest efektem błędów popełnionych przez projektanta, które następnie zostają „przekute w praktykę”. Bardzo dobrym przykładem jest zbyt ogólne określenie materiału izolacyjnego. Brak określonej grubości wykorzystanego tworzywa i konkretnej wartości współczynnika lambda (przewodzenia ciepła) sprawia, że realizatorzy muszą główkować. Rezultatem może być niewłaściwy dobór materiałów bądź ich nieodpowiednia grubość – trudno wówczas oczekiwać, że budynek zapewni optymalną izolację. Ryzyko przesadnych strat energii i dużych wydatków na ogrzewanie jest praktycznie pewne.

Innym, lecz równie częstym błędem projektowym jest brak dokładnych wytycznych dotyczących wykonania ocieplenia budynku. Nieobecność informacji o rodzaju i rozmieszczeniu łączników kolejny raz budzi wątpliwości ekipy budowlanej, a inwestor często decyduje się na przyśpieszenie realizacji projektu i proponuje najprostsze rozwiązania. Nietrudno domyślić się, że rezultaty pominięcia tak istotnych szczegółów odczują przyszli użytkownicy nieruchomości.

Na sam koniec warto też wspomnieć o sytuacji, w której projektant wykorzystuje nieaktualne normy budowlane. Łatwo domyślić się, że osoby odpowiedzialne za wykonanie prac termoizolacyjnych będą mieć problemy z zakupem materiału wycofanego z produkcji. W większości przypadków wykonawcy sięgają po najtańsze rozwiązania, których jakość i zdolność do zatrzymywania ciepła pozostawiają wiele do życzenia.

Niewłaściwie dobrany materiał

W wielu przypadkach niszczenie izolacji termicznej jest rezultatem niewłaściwie dobranego materiału. Niejednokrotnie charakterystyka konkretnego produktu jest nieodpowiednia dla realizowanego projektu. Dobrym przykładem może być zastosowanie styropianu w ociepleniu pomieszczenia użytkowego, w którym panuje wysoka temperatura. Styropian jest materiałem łatwopalnym, co w sytuacji długotrwale utrzymującego się ciepła może prowadzić do powolnego naruszenia jego struktury. Za inny przykład może posłużyć wełna mineralna, która zostanie użyta na poddaszu z przeciekającym dachem. Woda wsiąkająca w wełnę sprawi, że materiał straci termoizolacyjne właściwości, a to z kolei spowoduje „ucieczkę” ciepła z budynku.

Błędy montażowe

Innym powodem niszczenia izolacji mogą być błędy związane stricte z pracami ociepleniowymi. Niejednokrotnie ekipy budowlane dokonują nieprecyzyjnej realizacji projektu termoizolacji. To z kolei zwiększa szansę na powstawanie mostków termicznych, które są miejscami zwiększonej przepuszczalności ciepła. Obniżony opór cieplny zwiększa szansę wzrostu wilgotności, co z czasem może doprowadzić do rozwoju pleśni. W niektórych przypadkach (np. wcześniej wspomnianej wełny mineralnej) może to spowodować, że materiał całkowicie utraci zdolności termoizolacyjne. Wówczas właściciel będzie zmuszony do ponownego ocieplenia budynku, co generuje dodatkowe koszty.

Niszczenie izolacji przez zwierzęta

Nie można zapominać, że problem niszczenia izolacji jest częstym efektem działalności zwierząt. W tym miejscu przede wszystkim należy wymienić kuny, które niezwykle chętnie zagnieżdżają się na poddaszach i tworzą legowiska w warstwach miękkiej wełny mineralnej. Jej niewielka wytrzymałość sprawia, że te szkodliwe gryzonie z czasem zaczynają w niej drążyć korytarze komunikacyjne. Łatwo domyślić się, że powstające w materiale ocieplającym tunele są jedną z przyczyn wyżej opisanych mostków termicznych.

Jednak nie tylko kuny mogą powodować niszczenie izolacji cieplnej w budynku. Warto też wspomnieć o myszach, które często wydrążają dziury w styropianie, oraz o kornikach i termitach bytujących w drewnianych izolacjach.

Wytrzymała izolacja IZOLMAX

Firma Izolmax oferuje profesjonalne natryski pianką poliuretanową (PUR) i wdmuchiwanie celulozy, co gwarantuje niezwykle trwałą i skuteczną izolację nieruchomości. Nasze doświadczenie i nowoczesna aparatura zapewniają niezwykle precyzyjną realizację projektów, a wspomniane materiały termoizolacyjne są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie szeregu czynników ryzyka. Osoby zainteresowane solidną jakością wykonania w rozsądnej cenie zachęcamy do kontaktu i skorzystania z naszych usług.