Przechowalnie warzyw i owoców

Izolacje przechowalni – odpowiedni klimat wewnętrzny

Budynki magazynowe muszą zapewniać optymalne warunki przechowywania produktów i towarów oraz spełniać szereg wymogów jakościowych. Także w kwestii zarządzania klimatem wewnętrznym. Mróz, jak również wysokie temperatury mogą mieć katastrofalne skutki dla jakości magazynowanych towarów i produktów. Wszystkie te czynniki mają wielki wpływ na przechowywane produkty szczególnie płody rolne. Dodatkową przyczyną szkód może stanowić kondensacja, np. w przypadku magazynowania soli, mebli, kartonu. Jakość produktów takich jak ziemniaki, cebula, warzywa i owoce w znacznym stopniu zależy od sposobu ich przechowywania. Wymienione produkty są bardzo wrażliwe na wahania temperatury, co sprawia, że wymogi – w szczególności związane z izolacją i wentylacją – dotyczące ich przechowywania są bardzo wysokie. Z tego powodu istotne znaczenie ma odpowiednia izolacja hal magazynowych. Tym bardziej, że pozwala ona na zwiększenie okresu żywotności budynku. Dodatkowo zwiększa wartość budynku w przypadku sprzedaży lub wynajmu i pozwala na zaoszczędzenie energii. Natrysk pianki poliuretanowej bezpośrednio na izolowane przegrody, gwarantuje uzyskanie wysokiej szczelności.

Bardzo dobra izolacyjność termiczna pianki poliuretanowej oraz zamknięto-komórkowa struktura, pozwala ograniczyć koszty utrzymania atmosfery w przechowalni, dodatkowo wysoka odporność chemiczna i termiczna poliuretanu, klasyfikuje ten materiał jako najlepszy w tego typu zastosowaniach.

Nanoszenie bezszwowej warstwy pianki PUR jest najlepszym rozwiązaniem w większości spotykanych sytuacji. W nowych halach oraz podczas remontu istniejących możliwe jest naniesienie pianki PUR na wszystkich poziomach. Tworzy ona mocną, twardą i niegnijącą, bezszwową warstwę izolacyjną, która jest odporna na gryzące opary, kondensację i szkodniki. Po natrysku pianka tworzy gładką twardą powierzchnię która umożliwia mycie myjkami ciśnieniowymi, ułatwia to prace przy utrzymaniu czystości i higieny. Na izolacji wykonanej w technologii natryskowej z pianki poliuretanowej w warunkach wysokiej wilgotności obecnej w przechowalni, nigdy nie dochodzi do wykraplania się wody i przesuszania powietrza w komorze. Najefektywniejszym rozwiązaniem, optymalnym pod względem wytworzenia odpowiedniej atmosfery w przechowalni jest stosowanie izolacji termicznej od wewnątrz obiektu. Eliminujemy w ten sposób konieczność schładzania elementów konstrukcyjnych przechowalni (ścian, stropów) odcinając dostęp do schłodzonego powietrza. Izolacja z pianki widoczna wewnątrz obiektu daje możliwość kontrolowania jej stanu technicznego, podczas codziennej obsługi obiektu i daje pewność jej skuteczności.

Zastosowanie natryskowej izolacji z pianki poliuretanowej pozwala na konstruowanie szczelnych i ekonomicznych przechowalni.

Zalety piankowania komór chłodniczych

Przy chłodniach natrysk piany poliuretanowej da między innymi takie korzyści jak:

  • Ułatwi utrzymanie odpowiedniej wilgoci w komorze.
  • Uszczelni chłodnie (ma to szczególne znaczenie przy atmosferze kontrolowanej).
  • Piana poliuretanowa od 4 cm grubości osiąga gazoszczelność.
  • Gryzonie nie będą się gnieździły w piance poliuretanowej tak jak np. w styropianie.
  • Ułatwi utrzymanie higieny komory chłodniczej (brak grzybów i drobnoustrojów).
  • Nie będzie konieczne chłodzenie konstrukcji, a następnie atmosfery w komorze.
  • Chłodnica nie będzie się często obladzać, więc rzadziej będą się włączać grzałki na wężownicy.
  • Piana jest bez zapachowa co jest szczególnie ważne przy przechowywaniu jabłek.

Natrysk sztywnej pianki poliuretanowej pozwala na doszczelnienie starych przegród i zapewnienie szczelności na wiele lat.

Wykonaj izolację przechowalni we współpracy z Izolmax

Firma Izolmax wykona szybką i skuteczną adaptację na przechowalnię warzyw, owoców i innych produktów wszelkich pomieszczeń jak stodoły, magazyny, wiaty, itp. Właśnie natrysk pianki poliuretanowej, pozwala na adaptację tego typu pomieszczeń na potrzeby przechowalnicze.

  • Izolacje przeciwskropleniowe – od 3 do 4cm
  • Izolacje przeciwskropleniowo termiczne – od 4 do 7 cm
  • Izolacje termiczne – od 7 cm

NASZE REALIZACJE
przechowalni owoców i warzyw

Wykonaliśmy bardzo wiele takich adaptacji przeróżnych pomieszczeń na przechowalnie warzyw czy owoców. Robiliśmy przechowalnie ze starej stodoły garażu czy piwnicy. Tu nie ma ograniczeń piana w zasadzie przyklei się do wszystkich powierzchni. Natrysk kilku centymetrów zapewni gazoszczelność komory, a do wykonania chłodni polecam ok 10cm.