Ocieplenie poddasza bez deskowania pianką PUR

Ocieplenie poddasza może być niemałym wyzwaniem. Wykonując ocieplenie należy myśleć jednocześnie o zapewnieniu jak największej termoizolacyjności, a także o odpowiedniej paroprzepuszczalności całej konstrukcji dachu. To pierwsze przełoży się później na warunki cieplne, czyli komfort – zarówno latem, jak i zimą – w ocieplanej przestrzeni. Z kolei drugie zapewni trwałość konstrukcji dachu. Obecnie coraz bardziej popularne staje się ocieplanie poddasza pianką PUR. Czy taką piankę można zastosować również bez deskowania? Co należy wiedzieć o piance poliuretanowej?

Czy można zastosować piankę PUR bezpośrednio na membranę?

Membrana paroprzepuszczalna jest to warstwa, która służy do wstępnego krycia dachu i kładziona jest na krokwiach, pod przykryciem właściwym – blachą, dachówką itp. Zadaniem membrany jest dodatkowa ochrona domu przed przedostawaniem się wody z zewnątrz, z zachowaniem jak największej paroprzepuszczalności. To, by membrana była jak najbardziej przepuszczalna dla pary wodnej jest istotne ze względu na bezpieczeństwo drewnianej konstrukcji dachu. Odpowiednia oddychalność odprowadza nadmiar wilgoci i zapobiega zagrzybieniu konstrukcji dachu i wnętrza poddasza. Współczesne membrany wykonane są najczęściej z kilku warstw włókniny polipropylenowej.

Aby membrana zachowała swoje właściwości, izolacja, która się pod nią znajduje powinna cechować się przynajmniej równym poziomem paroprzepuszczalności. Taki warunek spełnia jeden z dwóch rodzajów pianki PURpianka otwartokomórkowa. Ocieplenie poddasza pianką bezpośrednio na membranę jest więc całkowicie możliwe. Poziom przepuszczalności dla pary wodnej membrany jest najczęściej oznaczony odpowiednią wartością w opisie produktu. To samo dotyczy pianek PUR. Należy więc dobrać piankę do membrany w taki sposób, aby parametr przepuszczalności pary po zastygnięciu był większy niż w przypadku membrany.

Zobacz również: Czy pianka poliuretanowa jest paroprzepuszczalna?

Pianka PUR otwartokomórkowa charakteryzuje się specyficzną strukturą, która jednocześnie zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną i wysoki stopień przepuszczalności party wodnej. Pianka tego rodzaju posiada otwarte komórki. Znaczy to, że po zastygnięciu ma strukturę podobną do bardzo gęstej gąbki. Para wodna swobodnie przenika przez pory pianki i wydostaje się pod połać dachu. Warto nadmienić, że właściwości pianki PUR po zastygnięciu są w dużej mierze zależne od tego, czy była prawidłowo natryskiwania. Natrysk pianki ociepleniowej warto więc zostawić specjalistom.

Ocieplenie poddasza pianką - struktura pianki PUR otwartokomórkowej

Istotny jest również wpływ samej pianki na membranę w bezpośrednim kontakcie. Dane producentów membran i doświadczenie wykonawców pokazuje, że odpowiednio położona i dobrze dobrana pianka nie wpływa negatywnie na parametry membrany.

Podstawowe informacje o ocieplaniu poddaszy pianką PUR

Jak już wspomniano, na rynku obecne są dwa zasadnicze typy pianki poliuretanowej – pianka zamkniętokomórkowa i otwartokomórkowa. Różnią się one właściwościami po zastygnięciu. Pianka PUR o zamkniętych komórkach cechuje się dużą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Ze względu na zamknięte komórki jest całkowicie wodoodporna. Stosuje się ją przede wszystkim do ocieplania stropów, oraz fundamentów budynków.

Właściwości pianki otwartokomórkowej sprawiają, że idealnie nadaje się do ocieplania poddaszy i strychów. Stryktura tego rodzaju pianki sprawia, że jest ona sprężysta i lekka. Otwarte komórki po zastygnięciu powodują, że warstwa pianki bardzo dobrze przepuszcza parę wodną. Właściwości zaschniętej pianki powodują, że konstrukcja dachu nie jest szczelnie izolowana od środowiska zewnętrznego. Drewno użyte do budowy oddaje więc cały czas nadmiar wilgoci i nie ma ryzyka pojawienia się jakichkolwiek szkodliwych patogenów. Zastosowanie do ocieplenia materiałów paroprzepuszczalnych w znacznym stopniu wydłuża żywotność dachu, oraz wpływa na klimat wewnątrz budynku.

Ocieplenie poddasza pianką nie jest po zastygnięciu szkodliwe dla otoczenia. Przepuszczalność pary wodnej zapobiega powstawaniu zagrzybień w pomieszczeniach, a więc pianka taka jest w pewnym stopniu korzystna dla zdrowia domowników.